Kevés olyan tinisorozatot jegyeznek, amely annyira befolyásolná a divatot, mint az HBO legutóbbi sorozata, az Eufória. De vajon miben rejlik a tinidráma sikere?

Az Eufória egy 2019-ben bemutatott amerikai sorozat, amely az azonos című izraeli tinidrámán alapszik. A sorozat középiskolás diákok életét követi nyomon: traumákkal, drogokkal, identitáskereséssel és megannyi drámával bolondítva.

euforia-kezdo.jpg
(Kép forrása: imgur.com)

Emlékszem, a 2000-es évek végén hétről hétre tűkön ülve vártam, hogy elérhetővé váljon a Gossip Girl legújabb része, míg nyáron, a két évad között az elmúlt évadokat néztem vissza. Közben azon fantáziáltam, hogy ha majd én is meghívást kapok egy „white partyra” (ahol a dresscode a fehér árnyalatait takarja), akkor úgy választom ki a ruháimat, mint Nate Archibald – mert az ő stílusát próbáltam vegyíteni a sajátoméval. Ami nekem Serena és Blair volt, az a Z generációnak Rue, Maddy vagy épp Cassie.

Bár be kell vallanom, az HBO sorozata nem tudott úgy beszippantani, mint az említett Gossip Girl, valójában már nem is én vagyok a célközönség.

Több részt is megnéztem belőle, és hiába látom, hogy a produkció óriási befolyással van a fiatalok öltözködési szokásaira, nem tudom nem észrevenni, hogy alig tíz év alatt mennyit változtak a tinédzserek. Őszintén bevallom, nem irigylem az Eufória-gimi diákjait, hiszen az ő problémáik és megpróbáltatásaik mellett eltörpülnek Blair Waldorf ármánykodásai – pedig a Constance-gimnázium sem volt egy leányálom.

euforia-1.jpg
(Kép forrása: teenvogue.com)

Az Eufória főhőse és egyben legismertebb alakja a Zendaya által megformált Rue. Rue totális ellentéte Zendayának. A fiktív karakter kedvenc ruhadarabja a túlméretezett kapucnis melegítő, amit olykor biciklinadrággal, olykor pedig bő szabású farmerrel kombinál. A melegítő mellett Rue ismertetője még a kissé kopott, viseltes Converse is. Az elvonóról frissen kiengedett tinédzser nem az a fajta lány, aki túlgondolná összeállításait, inkább az ösztöneire hallgat.

Az alkotók mégis csempésztek valami különlegeset a stílusérzékébe, hiszen nem riad vissza a batikolt trikó és a túlméretezett zakó kombinációjától sem, amik egyébként remekül passzolnak a karakterhez.

Rue szekrényében tehát a laza darabok jól megférnek az élükre vasalt ruhák mellett. 

euforia-2.jpg
(Kép forrása: glamour.mx)

Maddy Rue szöges ellentéte: imád kockáztatni, és szinte sosem lő mellé. Talán Maddy az a karakter, aki lehet bármiben, mindig sugárzik. Legyen az egy trapéznadrág vagy egy kivágott szexi miniruha, a kisugárzása mindig a figyelem középpontjába tereli. Maddy legdurvább szettjének a vidámparkos jelenetben viselt kombót tartják.

A karakter kivágott nadrágjára hajazó darabok már most elérhetőek a legnépszerűbb fast fashion boltokban, és több feltörekvő dizájner is hasonló nadrágokkal egészítette ki tavaszi kollekcióját. Nem beszélve arról, hogy Carrie és Maddy is ugyanolyan nyakláncot viselnek – mindketten a nevüket viselik a nyakláncukon medálként.

euforia-3.jpg
(Kép forrása: twitter.com)

Maddy legjobb barátnőjének, Cassie-nek sem kell a szomszédba mennie, ha szexizésről van szó. Stílusuk is némileg hasonló, azonban Cassie sokkal inkább juttatja eszünkbe a 2000-es évek Paris Hiltonját. Cuki pasztellrózsaszínek és babakékek jellemzik összeállításait, de a dekoltázsvillantás is szinte mindig a szett része.

A tinédzsernél a ruhák mellett nagy szerepet kapnak a sminkek is. Cassie nem riad vissza attól sem, hogy vad piros rúzst együtt viseljen egy, a védjegyének számító csillámos szemhéjpúderrel merész kék árnyalatban. 

euforia-4.jpg
(Kép forrása: vogue.com)

A divat szempontjából azonban számomra a legizgalmasabb karakter nem más, mint Kat. A duci lány egyik részről a másikra válik igazi femme fatale-lá, aki a szürke melegítőszetteket bőrre, neccre és átlátszó anyagokra cseréli. Ultrarövid szoknyáival azt sugallja, hogy nem csak a modellalkatú csajok viselhetnek extraszűk ruhákat, és igen: a nők Kat kerekded alakjával is bátran vállalhatják nőiességüket.

minden_reggel_ujno.sk_271.png

Ehhez a magabiztossághoz a ruhák mellett nagyban hozzájárulnak Kat kiegészítői, mint például a choker nyaklánc, a fűző vagy épp a testhám. Kat gondolkodás nélkül viseli az iskolában is a BDSM világában használatos kiegészítőket, mindezt úgy, hogy karaktere pont ettől marad önazonos.

euforia-5.jpg
(Kép forrása: newsweek.com)

Számomra is megmagyarázhatatlan, hogy miben is rejlik pontosan az Eufória sikere. Talán a remek sztori, a kidolgozott karakterek vagy épp a nem sztereotip női karakterek jelenléte miatt ennyire népszerű a sorozat?

Nehéz kérdés, ráadásul ott van még a divat! Heidi Bivens, a sorozat öltöztetője korábban divatszerkesztőként dolgozott, ez pedig visszaköszön a sorozat ruháin is, amelyek, mint egy kirakós utolsó darabjai, teszik tökéletessé a karaktereket.

Kász Attila
Cookies