Karácsonyi horgolt angyalkáik ejtettek rabul bennünket. Akkor elhatároztuk: idén karácsonykor a hegyétei horgolóklub lesz a vendégünk. Íme!

A horgolás egyáltalán nem divatjamúlt, sőt! A hegyétei Őszirózsa nyugdíjasklub lelkes nagymamái közösen hódolnak szenvedélyüknek. Találkoznak, beszélgetnek, s közben a kezük alól szebbnél szebb alkotások kerülnek ki.

horgolni_jo_8.jpg

Mielőtt elindulok, előszedem a szekrény mélyén lapuló horgolótűimet – és a finom fehér fonalat. Valamikor az ősidőkben engem is elkapott a láz. Nem is olyan nagy boszorkányság, s már kész is volt egy apró virág. Aztán – egy újabb fellángolás után – a horgolózacskó a szekrény mélyére került, hogy most újra előbányásszam... A szoba magányában belepirulok sikertelen próbálkozásaimba.

A hegyétei Őszirózsa nyugdíjasklubban viszont már lázas munka folyik. Egyesek kezében kötőtű, másokéban horgolótű. Csupa fiatalos, jó kedélyű hölgy dolgozik itt lázasan.

Van, aki épp sálat készít, más a karácsonyi dekorációkon dolgozik. Szinte futószalagon készülnek a szépséges gömbök, harangok és angyalkák. A klub karácsonyfáját díszítik velük, amelyet a községi karácsonyon állítanak fel.

horgolni_jo_2.jpg

Az idei fa fehér, világoskék és lila színben fog pompázni. Na, nem harsány vagy komor sötétlilában, hanem finom, halovány mályvaszínben. (Amúgy kevesen tudják, hogy a lila a karácsony hagyományos színe.) A formás fenyő toronydísze egy mályvaszín csillag lesz, melyet épp most illesztenek a próbafa csúcsára.

horgolni_jo_6.jpg

– Hetente kétszer járunk össze – mondják. – Hétfő délután kézimunkázunk, szombatonként pedig jönnek a férfiak is. Kártyáznak, beszélgetnek, ám a mi kezünk még akkor is jár. Horgolás közben ugyanis nagyokat lehet beszélgetni!

Erről magam is megbizonyosodom. Az asszonyok keze egy cseppet sem pihen. A terem teli van kézügyességük számtalan bizonyítékával. Az egyik sarokban épp tavasz van: horgolt virágok, csinos kalapok és díszes tojások köszöntenek. A másik szegletben szépséges terítők, kicsit arrébb divatos kézitáska pihen.

horgolni_jo_1.jpg
Az elkészült angyalkát cukorsziruppal kikeményítik és még nedvesen egy temetői mécses kupakjára húzzák. Ettől lesz a szoknyájának szép formája.

– A horgolás egyáltalán nem divatjamúlt vagy gagyi. Figyelemmel kísérjük a trendeket: a színektől a formákig – mondja Navrátil Edit, a klub oszlopos tagja. – Mert mi hordjuk is, amit elkészítünk. Nem csupán mellényeket, pulóvereket is horgolunk. A táska, sapka, sál és terítő szép ajándék lehet, melyet egy fiatal is szívesen fogad. A terítőimre különösen büszke vagyok, ugyanis ezek az erdélyi eredetű zsinórhorgolással készültek.

Sokáig csupán csak csodáltam ezt az érdekes technikát, ám nemrégiben sikerült elsajátítanunk. Jó kapcsolatot ápolunk a bősi nyugdíjasklubbal, ők tanították meg nekünk a fortélyokat. Cserébe mi is mutattunk nekik néhány fogást. Most is tanulni készülünk hozzájuk: a horgolt adventi koszorú készítését fogják bemutatni.

 – A kölcsönös tanulás nagyon fontos nálunk – veszi át a szót Dusánszky Magdolna, mindenki Magduska nénije, a klub korelnöke. Ő a falu krónikása, és tapasztalatával gyakran segíti a klub tagjait. – Jólesik összejönni, beszélgetni, közösségben lenni. Mindenkit hívunk, hogy jöjjön közénk. A fiatalokat is várjuk, nem kell hozzá horgolni tudni. Az majd jön később. Az itt ülők közül is vannak páran, akik csak tavaly kezdték, és máris gyönyörűségek kerülnek ki a kezük közül – mondja szerényen.

horgolni_jo_9.jpg

Közben letelepszem Kiss Erzsébet mellé, aki épp most „kezd bele” egy újabb angyalkába.

horgolni_jo_10.jpg

Próbálom követni az Erzsi néni fejében megszülető mintát, s ő mondja is, magyarázza is rendületlen, de valahol a szárnyak táján teljesen elveszek a pálcák és láncszemek világában.

horgolni_jo_4.jpg
Fonalból 25 láncszemet szedek föl, 5-ből gyűrűt formálok.

Nem lesz ebből pontos minta, keseredem el. Ő azonban megnyugtat: aki ért hozzá, annak egy nagyító is elég. Ők is így csinálják. Ha megtetszik egy horgolt darab, nagyítóval megvizsgálják a képet, és indulhat is a munka. Ha hiányzik valami, a fantázia pótolja.

horgolni_jo_5.jpg
Az angyalka elkészült fejét fehér pamuttal vagy vattával tömöm ki.

A klubtagok azonban nemcsak a klubhelységben üldögélnek, hanem kiveszik a részüket községük kulturális életéből is. Gulyást főznek, találkozót szerveznek, jótékonykodnak. A községi karácsonyi ünnepségre kiállítással készülnek.

A büszke nagyik minden évben összeszedik a falu legszebb kézműves termékeit, és kiállítják azokat a kultúrház nagy körasztalain. Kilenc évvel ezelőtt 10 asztallal indultak, tavaly már 29-re volt szükség ahhoz, hogy minden szépséges művet kiállíthassanak. Ilyenkor érkezik a falu Mikulása is. (A falu örökös Mikulása az őszirózsások elnöke, Végh József, aki a gyerekeket a nagyik által sütött édes mézessel jutalmazza.)

horgolni_jo_3.jpg
A mikulásos képet Magduska néni horgolta.

A kiállítás megtekintése díjtalan, de aki dob a kihelyezett urnába, az az őszirózsás nagyik horgolt jutalmában részesül. A befolyt összeget az iskolára vagy rászoruló gyerekekre fordítják. Már gyűlnek a hóemberes kitűzők és a ropogósra keményített, hófehér karácsonyi díszek. Tavaly is több mint kétszázra volt szükség!

horgolni_jo_7.jpg
Zsinórhorgolással készült terítő.

A látottakon felbuzdulva búcsúzkodom: kedves vendéglátóimtól újra kedvet kaptam, hogy nekiveselkedjem a mostohán száműzött, egykori hobbinak.

Este meg is próbálom! Tényleg…

hirlevel_web_banner_2.jpg

L. Horváth Katalin
Cookies