Báljainkkal – idén immár a 13. Új Nő-bállal – a régi fényes bálok hangulatát szeretnénk feleleveníteni. Idén a régi álarcosbálok hangulatát idézzük meg.
A várkonyi Amade Kastélyszálló, bálunk helyszíne a francia Lajosok romantikus stílusában épült. Cikornyás volt az egész rokokó élet, és elsősorban színes, színes, színes: mintha mindent édeskés cukorkamázzal vontak volna be. Ez a könnyedség és frivolitás köszön vissza a kastély termeiben – és bálunkon is!
Részlet a Sofia Coppola Marie Antoinette c. filmjéből
Már mindjárt a bejáratnál Mária Antoinette cikornyás rokokó világa várja színes látványsütikkel a vendégeket. Nem hiányozhat majd a tányérokról a franciák kultikus, habkönnyű sütije, a macaron (ez két könnyű, színes süteménykorong összeragasztva finom krémmel vagy lekvárral). A csokis macaronból a bálra is garmadával készítünk, receptjét pedig itt is közöljük. A svédasztalokon magyarországi vendégszakácsunk, Ruprecht László és az Amade Kastélyszálló ügyes szakácsainak finomabbnál finomabb étkei várják a vendégeket: lesz itt füstölt nyelv, tárkonyos habbal; füstölt harcsa parajon, tésztasalátával; marhapofa mignon, zöld fűszeres erdeigomba-pürével.
Az Új Nő-bál két helyszínen zajlik majd: a kastélyban és a spa-ban. Ennek megfelelően két zenekar húzza majd a talpalávalót, a lovagteremben pedig diszkózene szól kivilágos-kivirradtig. A szivarszobában illatos szivarral és rummal, a borospincében finom borocskával kínáljuk férfiakat, miközben a hölgyek pihepuha kereveteken cseverészhetnek az Amade László szalonban, ahol Sofia Coppola filmjét, a Maria Antoinette-et vetítjük... Minden és mindenki mozog, látni – és látszani akar. Hát nem ettől bál egy igazi bál?
Mai formájában a bál a 18. században, XIV. Lajos uralkodása alatt terjedt el. Hamarosan pedig egész Európa táncra perdült. Eleinte az uralkodók kiváltsága volt a bálok rendezése. A magyar vidéki élet kiemelkedő eseményei a megyebálok voltak, míg az arisztokrácia Bécsben vagy Budapesten táncolt.
Régen a színielőadások és a farsangi felvonulások elengedhetetlen kellékei voltak az álarcok. Az álarcnak nagy színpadi előnyei is voltak: a nyitott száj mögé rejtett szócsőkészülék erősítette a hangot, eltakarták a női szerepeket játszó férfiakat (nő ugyanis nem léphetett a színpadra), egy színész több szerepet is alakíthatott.
Később divatossá kezd lenni a félálarcnak az összezsugorított formája, amely csak a szem körül fedi az arc felső részét. Itt az álarc már lehetővé teszi, hogy felismerjék, ki rejtőzik mögötte – illetve, hogy ki is az, aki úgy tesz, mintha rejtőznék. A későbbi álarcosbálok mindmáig kedvelik ezeket az álálarcokat, amelyeknek az a feladatuk, hogy a szembekerülők azt játszhassák: hogyan viselkednének, ha nem ismernék fel egymást...
Idén az Új Nő-bál résztvevői gyönyörű, kézzel készített álarcokat kapnak ajándékba – egészen Angliából rendeltük meg őket.
Éjfélkor megválasztjuk a legszerelmesebb párt, amely majd felengedi a szívecskés kívánságlámpást. Ígérjük, hogy a kastély minden terme tele lesz farsangi jókedvvel, a spa-ban még a békák is táncra kelnek a falon. S hogy miért csücsülnek ott békák? A megfejtés egyszerű: csak mert kikölcsönözték őket a várkonyi címerből...
A Bálint-nap jegyében egy neves magyar barista a kínai szalonban a kávé habjába rajzolt szívecskékkel várja a hölgyeket, és a kávé mellől az édes likőr sem hiányzik majd. A műsorvezetők Demcsák Zsuzsa és Pék Zoltán lesznek, a műsort egyelőre mélységes titok fedi. Psszt! Kezdődik a visszaszámlálás.
Az Amade Kastélyszálló helyén régen az Amadék váracsa állt, ezért nevezik Amadénak. Az Amade nagynevű és nagy tettekkel bíró nemesi család volt. A bálon hallhatjuk majd várkonyi báró Amade László versét, aki – mint az iskolában tanultuk – első igazi dalköltőnk volt. („A szép fényes katonának” című dalát ma is éneklik.)
Az Amade spa-ban a régi Csallóköz hangulata elevenedik meg. A spa belvilága stílusosan arra emlékezet, hogy Európa legcsodásabb folyóközi szigetén „üldögélünk”, melyet a régiek Aranykertnek neveztek. Nem véletlenül ragyog aranyszínben a medence mennyezete, és vonja be aranyos fénnyel a homokszínű falakat (alig pár évtizede az itteniek a Duna homokjából mosták az aranyat).
Igazi mesevilág várja itt a bálozókat, a törökfürdőben török kávét és teákat kóstoltat velük egy szépséges huri, a télikertben ingyenes koktélparti keretében szórakozhatnak, éjfél előtt pedig az R-GO zenéjére táncolhatnak...
A finom ételekről Bindics Imre főszakács és a Villa Rosa panzió gárdája gondoskodik a Csallóközi Slow Food jegyében – tehát csakis friss és helyi étkeket kínálunk, kicsit újragondolva. Aki pedig mindezt elunja, átsétálhat a kastélyba, s bekukkanthat az összes terembe, mindenhol lesz valami meglepetés!