A kapszulagardrób egy minimalista kollekció, amelynek a darabjai jól variálhatóak mással.
Ki találta ki? Az amerikai Donna Karannak köszönhetően jött divatba, aki 1985-ben piacra dobta hétdarabos „7 Easy Pieces“ kollekcióját.
(© Daniel Jackson)
Így csináld
Érdemes alapból minimál vonalú, letisztult ruhákat választani, de legyen köztük egy-egy érdekes darab, ami jól tükrözi a személyiségünket, például egy pöttyös blúz, kockás sál. A színeket úgy kell összeválogatni, hogy jól lehessen őket egy-mással variálni.
A hangsúly a minőségen legyen! Inkább spóroljunk egy jó darabra, ne sajnáljuk a pénzt például egy kasmírkardigánra vagy egy puha bőrcipőre.
Egy vintage boltban és turiban is érdemes körülnézni, mert kincsekre lelhetünk. Elsőre talán ijesz-tő ennyire leszűkíteni a gardróbunkat, de meglátjuk: a kiegészítőkkel együtt (táska, kendő, napszemüveg, ékszerek) majdnem a végtelenségig variálható lesz.
Milyen darabokból álljon az őszi gardrób?
- 2 blúz, minimál és különlegesebb
- 3 felső: póló, vékony kötött felső
- 2 szoknya, ceruzaszoknya és midiszoknya
- 2 nadrág, szövetnadrág és farmer
- 2 cipő, magas sarkú és lapos
- 2 ruha
- 1 blézer
- 1 kardigán
- 2 kabát
A variációk száma (a kabát nélkül): 84
Milyen a stílusod?
Gondold végig, milyen stílusú ruhákat hordasz, mit várnak el tőled az öltözködés terén a munkahelyeden, milyen rendezvényekre jársz, és hogyan telik egy heted.
Gondold végig azt is, milyen időközönként mosod ki a ruháidat, és számold össze, hogy a két mosás között mennyi szettre lenne összesen szükséged.
Ennek függvényében állítod majd össze a minimalista gardróbodat, amely maximum 30-36 alapdarabból áll, ami tartalmazza a nadrágot, a topokat, a kardigánt, a ruhákat, a kabátokat és a kiegészítőket (cipők, táskák, ékszerek). Ami nem tartozik a ruhatárba: a fehérnemű, a pizsama, a sportöltözet és a házi öltözet.
(© Pietro Filipi)
Szelektáld a ruháidat!
Ha nem szereted a meglévő ruhád anyagát, ne hagyd a gardróbodban. Ha arra gondolsz, hogy az egyik nadrág vagy top egyszer még jó lesz valamire, akkor rögtön szabadulj meg tőle! Ugyanúgy a cipőket, kabátokat is szelektáld! Ha kinőtted, kifogytad, kihíztad a ruhát, add tovább, s minden olyan ruhától válj meg, amit nem szívesen hordasz. Csak az maradjon, amit szeretsz és tényleg jól áll.
(© Pietro Filipi)
Ez tényleg jól áll?
A szelektálás után tedd fel magadnak a kérdést: Biztos, hogy azok a ruhák, melyeket kiválasztottál, számodra a legmegfelelőbbek? Tetszik egyáltalán az, ahogy öltözködsz? Írd össze, mi az, amin szívesen változtatnál, gyűjts ötleteket (színben, szabásban, anyagban), és igazítsd a kiválasztott ruhákat a mindennapjaidhoz. Ehhez nem árt, ha egy színtanácsadó vagy egy, divatban jártas barátnőd véleményét is kikéred, hiszen sokszor mi magunk sem látjuk, hogy melyik szín vagy szabás az, ami nekünk igazán passzol.
(© Pietro Filipi)
Csoportosíts és rendezkedj!
A ruháidat rendezd különböző kategóriákba (sportos, alkalmi, kedvenc), majd ezt követően szezonálisan rendszerezd azokat. Ami az őszi ruhatárhoz tartozik, most mind hagyd elő, a többit pedig rakd el. Ezt követően kezdd el összekombinálni a ruháidat.
Ha nincsenek ötleteid, akkor az internet ebben is a segítségedre lesz. A Pinterest, az Instagram, valamint a különféle applikációk (pl. Stylebook) segítségével egyszerűen és könnyedén válogathatod össze mindennapi viseletedet!
(© Pietro Filipi)
A Jolly Joker!
Legyen minimum 2 olyan szetted, amiben tökéletesen érzed magad, és bármikor fel tudod venni azokat. Ez lehet egy egyszerű farmer és pulcsi, valamilyen apró, de annál izgalmasabb kiegészítővel. Ezeket a kombinációkat bármikor bevetheted, amikor nincs kedved reggel még felöltözni sem. Legyenek olyan kiegészítőid is, melyek nem túl színesek, de mutatósak, mert ezeket könnyedén tudod majd variálni.
(© Pietro Filipi)
Vásárolj tudatosan!
A mennyiség helyett most már a minőség lebegjen a szemed előtt. Továbbá: akkor menj vásárolni, ha tényleg szükséged van rá. Ne vegyél felesleges holmit, hanem csakis olyat, amit biztosan hordani fogsz majd, mert időtálló és örök darab!
(© Pietro Filipi)