Van nekem egy varázslóm, legalábbis én így hívom. Pedig se széles karimájú csúcsos kalapja, se varázspálcája nincsen. Valójában nem is varázsló, hanem – ahogy ő fogalmaz – „emberjavító”.
Ismerjük meg a komáromi Vesely Mihály (47) természetgyógyászt, aki többek között hirudoterápiával, avagy piócás kezeléssel gyógyít. Hogyan segíthet bajainkon az orvosi pióca, s milyen lehetőségeink vannak, ha irtózunk a vérszívóktól? – legutóbbi látogatásomon ilyesmikről faggattam őt.
Vesely Mihály hiszi, hogy az ember soha nem lehet elégedett a pillanatnyi tudásával, ezért folyamatosan képezi magát. Így neve mellé mostanra odaírható, hogy masszőr, csontkovács, hangtál-terapeuta, a reiki mestere, a shinkyokushin karate és más harcművészetek szakavatott ismerője, a Szlovák MediBall Szövetség elnöke, valamint eredményes hirudoterapeuta.
Többször megfordultam már Misi kezelőhelyiségében, amikor a hagyományos orvosi gyógymódok – meg a sok rehabilitáció – nem segítettek a fájó ízületeimen és a hátgerincemen. Így a nepáli tanulmányútról hazahozott kisebb-nagyobb hangtálak, csakradiagramok, lávakövek, köpölyöző üveggolyók mostanra mind ismerősek, akárcsak a háttérben folyamatosan duruzsoló reiki zene.
Az évek során szinte mindnek kipróbáltam már a pozitív hatását, csak épp a párkányon álló üvegben éldegélő orvosi piócákkal nem tudtam barátságot kötni. Ezúttal azonban, miután Misi meghallgatta panaszaimat, komolyan bólogatva kijelentette: erre a leghatékonyabb a piócakezelés lenne. A piócák?! – böktem rá az üvegre, hogy ezzel is húzzam az időt. Mivel tudnak többet ezek a kis lények, mint az eddigi gyógymódok?
A vérszívók gyógyító ereje
„A piócás kezelés jótékony hatását több ezer éve ismeri az emberiség” – kezd bele a magyarázatába Misi. „Már az egyiptomiak is használták, nálunk pedig a népi gyógyászat szerves részét képezte. Egészen a 70-es évekig szabadon lehetett a gyógyszertárakban orvosi piócákhoz jutni.”
„Oroszországban máig nagy presztízse van a kezelésnek: a jövő hirudoterapeutáit egyetemi képzésen oktatják. Azt azonban a rengeteg kutatás ellenére máig nem sikerült pontosan megállapítani, minek köszönhető, hogy a piócáktól az emberi szervezet képes szinte teljesen megújulni” – mondja Misi.
Megtudom, hogy háromfajta orvosi pióca létezik. A terápia során apró kitinfogaikkal belekapaszkodnak az ember bőrébe, majd beléfecskendezik a nyálukat. Utóbbi tulajdonképpen úgy működik, mint egy védőoltás – csak épp háromszáz vegyületet tartalmaz. Köztük olyan értékes aminosavakat, amelyek segítik a nyirokrendszer működését és a nyirokkeringés javítását.
Kiválóan alkalmazható továbbá visszérproblémák kezelésére, de megakadályozzák a vérrögképződést, csökkentik a magas vérnyomást és a szervezetben lappangó gyulladásos folyamatokat is. Emellett tisztítják a szervezetet a felgyülemlett méreganyagoktól, és enyhítik a krónikus ízületi fájdalmakat. Ha pedig a test meridián pontjaira helyezzük őket, serkentik a szervezetben az energiaáramlást.
Mi a teendő, ha viszolygunk?
Mindez nagyon kecsegtető, hiszen a hátam rettentően fáj, az energiaszintem pedig valamelyik tengeri árok mélyén hever. Tekintve azonban, hogy egy plüsshernyótól is hideglelést kapok, még most sem igazán látom magamat a történetben. „Mindenkin alkalmazható?” – kérdezem Misit bátortalanul, miközben az üvegben elégedetten lebegő állatkákat nézem.
„Nem!” – hangzik a határozott válasz. „Vérszegénység, májbetegség, várandósság, diabétesz, onkológiai betegségek, véralvadási problémák, rovarcsípés-allergia esetén nem gyógyítunk piócával. Illetve akkor sem, ha a kliens viszolyog a kezeléstől” – néz rám mosolyogva.
Legbelül kicsit sajnálom, hogy képtelen vagyok rászánni magam a kezelésre, ám abban is biztos vagyok, hogy nem vinném haza az újdonsült barátaimat. Ezek a kis piócák ugyanis „egyemberesek”, vagyis a fertőzések elkerülése végett szigorúan tilos ugyanazokat az állatkákat másik emberre is ráhelyezni.
Mivel a piócák hosszú életűek – akár tíz évig is elélhetnek –, otthon is használhatjuk őket. Hogy kit hány piócával kezelnek, testsúlytól függ, de általában kettőt-négyet szoktak a bőrre helyezni. Az apró csípés helyét bárki le tudja fertőtleníteni és ragasztani, a bőrpír pedig pár napon belül elmúlik.
Misi az új piócákat mesterétől, Radko Legáttól, az ország első számú hirudoterapeutájától szerzi be, akinek akkreditált képzésén 15 évvel ezelőtt maga is elsajátította a módszert.
Akkor mi segíthet?
Esetemben marad tehát a jól bevált kezelés, amivel az „emberjavító” már nem egyszer talpra állított. De vajon honnan tudja, hogy az általa alkalmazott svéd, shiatsu, thai, lávaköves és kínai pontmasszázst milyen arányokban kell kombinálni? – kezdek el töprengeni a kérdésen. „A bőrünk a legnagyobb szervünk. Az állapota – hogy mennyire száraz, zsíros vagy hidratált, mennyire hideg vagy meleg, illetve hol és milyen pattanások, kiütések jelennek meg rajta – rengeteget elárul az ember egészségéről. Akárcsak a cipőnk talpa, mely tükrözi, milyen a járásunk, a mozgásunk és a tartásunk” – magyarázza Misi.
„A testünkben lévő 12 fő energiacsatorna – azaz meridián – folyóként áramoltatja az életenergiát, a „csí”-t. Ezáltal a szerveink is kapcsolatban állnak egymással. Ha gyengül az energiaáramlás, az elakadásokat az energetikai-akupunktúrás pontok masszírozásával fel lehet szabadítani.”
Előfordul, hogy valakit az orvosok már mindenre kivizsgáltak, s minden eredménye negatív. Az illető mégis kedvetlen, gyenge, fáradt. Ezzel a nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni. Testünk azonnal jelzi, ha kibillenünk az egyensúlyunkból, és bár törekszik az öngyógyításra, az nem mindig sikerül segítség nélkül.
A légzés az origó!
Most már nem nagyon merek megszólalni, nehogy elmozduljanak rajtam a vákuumos köpölyözőüvegcsék, így inkább csak fülelek. Misi elmondja, hogy rengeteg egészségi probléma hátterében a felületes, szájon át történő „túllégzés”húzódik meg, így ugyanis túl sok szén-dioxid távozik a tüdőnkből, s nem tud az oxigén megfelelőképpen hasznosulni. A helyes légzésnek több irányzata is van, az egyik legnépszerűbb a Konsztantyin Pavlovics Butejko professzor által kidolgozott módszer.
Ennek lényege, hogy orron be és orron ki ajánlatos lélegezni, ügyelve arra, hogy a kilégzések tovább tartsanak, mint a belégzések. A helyes légzés javítja a vérkeringésünket és az agyműködésünket, illetve csökkenti a stresszt.
Magunknak keressük a bajt
Már csak a kineziológiai tapaszok felhelyezése van hátra, amelyek segítenek a gerincfájdalom megszüntetésében és az izmok stabilizálásában, illetve csökkentik a gyulladást (legalábbis a kékek, mert mindegyik szín másra jó). Közben Misinek eszébe jut, amit a lámáktól hallott:
„A szellemünk olyan, akár egy lyukas pohár. Hiába öntögetjük bele a vizet napestig, a víz állandóan kifolyik. Számtalan dolgot hajtunk, megszámlálhatatlan információt engedünk át magunkon. Vagyis folyamatos külső zajban élünk, mely nem engedi meghallani a belső hangot, s észrevenni a természet és az egész lét esszenciáját.”
„Van, aki a tudatlanság poharát szorongatja” – folytatja Misi. „Utóbbit úgy képzeljük el, mintha fejjel lefelé lenne fordítva. Azaz végképp nem lehet egy csepp vizet sem beletölteni: a tudás, a tapasztalat, az érzékelések mind kívül maradnak. Az ilyen emberek gondolkodás és önálló célok nélkül sodródnak az árral, pontosabban a tömeggel – s mindent kívülről várnak. Illetve vannak poharak, amelyek belülről »maszatosak«.
Tulajdonosai a külvilág felé hamis képet mutatnak. Ők azok, akik hitelből vásárolnak autót és státuszszimbólumokat, mert sikeresebbnek akarnak látszani annál, mint amilyenek valójában. Belülről azonban mindez óriási teherként nehezedik rájuk.”
Nem érezheti magát az ember jól a bőrében, s nem lehet hosszú távon egészséges, ha nem él önazonosan. Ha ezeket a csapdákat elkerülnénk, máris jobban éreznénk magunkat. A legfontosabb, hogy megtaláljuk a test-lélek-szellem harmóniáját. Ezt azonban csak úgy tudjuk elérni, ha hajlandók vagyunk minden téren tenni önmagunkért.
Elköszönök, és nekivágok az emeletnyi lépcsősornak, mely idefele jövet maga volt az El Camino. Most, ha nem is szaladok (az azért erős túlzás lenne), de szépen, egyenes testtartással ballagok lefelé. Egyedül. A piócák (egyelőre?) a „varázslónál” maradtak.