Megdöbbentő adat látott napvilágot a budapesti Orvosi Hetilap hasábjain: Magyarországon a koraszülés népbetegség.

A koraszülést általában két kritérium szerint ítéljük meg: koraszülöttnek tekintendő a 37. terhességi hét előtt, ill. a 2500 gramm alatti testtömeggel született gyermek. Az előbbi kritérium alapján Magyarországon az összes élveszülés kb. 9 százaléka történik az említett időpont előtt, azaz kb. minden 10. gyermek koraszülöttként jön világra. Miért okoz döbbenetet ez az arány?

a-koraszules-megelozheto-okarol-kezdo.jpg

Azért, mert az életben maradás esélye szoros összefüggést mutat mind a terhesség hosszával, mind a születési testtömeggel. S bár igaz és örvendetes, hogy a terhesség 28. hetében született s kb. ezer gramm körüli csecsemők túlélési esélye az elmúlt 10 évben 30%-ról 90-re emelkedett, koraszülöttként kezdeni az életet még mindig veszélyes. A koraszülötteket ugyanis a későbbi gyermekkorban számos krónikus ártalom, testi és szellemi fogyatékosság fenyegetheti. 

Mindenképpen ajánlatos tehát a koraszülések rizikójának csökkentése. Ehhez természetesen ismerni kell azon okokat, melyek koraszülést idézhetnek elő. Ezek egy része ma még ismeretlen, tehát befolyásolhatatlan. Van azonban egy olyan ok, amely aránylag könnyen kiiktatható lenne: a dohányzás. A dohányzás, ill. a környezetből (pl. dohányzó férjtől) származó dohányfüstártalom a modern társadalmak leggyakoribb egészségkárosító tényezője.

A várandóság alatti dohányzás növeli nemcsak a koraszülés, de a szülészeti szövődmények – pl. idő előtt burokrepedés – rizikóját is. Növeli a különböző fejlődési rendellenességek, halvaszülések és számos csecsemőkori megbetegedés gyakoriságát is. 

Sajnos, annak ellenére, hogy a terhesség az egyik legerősebb késztetés a dohányzás feladására, a terhesség alatti dohányzás még mindig 15% körül van. A legnagyobb gond az, hogy a leendő anyák egyre fiatalabb korban kezdenek el dohányozni. Az „Európai kutatási program az iskolai alkohol- és drogfogyasztásról” (ESPAD) felmérése szerint 2007-ben a 13 éves lányok 6 %-a már dohányzott.

És ami még megdöbbentőbb: amíg a 2003-as adatokhoz képest szinte minden európai országban ez az arány csökkenni kezdett, két országban, Magyarországon és Szlovákiában nem csökkent, hanem emelkedett. Miért veszélyes ez a tendencia?

minden_reggel_ujno.sk.png

Azért, mert az, aki 13 évesen elkezdi a dohányzást, mire eléri az anyává válás korát, már rendszeresen dohányzó, nikotinfüggő személlyé válik. A nikotinfüggőség pedig kihatással van a termékenységre is. Magyarán: ha majd egyszer gyermeket szeretne, az nehezebben fogan majd, és ha meg is fogan, valószínűleg koraszülöttként jön világra. 

Sok fiatal éppen a „hosszú forró nyár” során ismerkedik meg a leggyakoribb egészségkárosító magatartásformával, a dohányzással. Ám amíg a fiúk „csak” saját felnőttkori egészségük romlását „alapozzák meg”, a lányok mint leendő anyák a leendő gyermekük egészségét is kockára teszik: a nikotin okozta koraszüléssel már az élet startvonalán hátrányba hozzák őt. 

Dr. Kiss László
Kapcsolódó írásunk 
Cookies