A magyarok ősei is lovakon érkeztek a Kárpát-medencébe, és portyázásaik során a lovak hátán hódították meg egész Európát. Néhány legendás lovat gyűjtöttünk össze olvasóinknak!
A leghíresebb magyar versenyló kétségkívül Kincsem. 1874-87 között élt. Az angol telivér 54-szer indult versenyen, és mindet megnyerte. Ő volt a legyőzhetetlen „csodakanca“. Ma nevét a budapesti Kincsem park őrzi, és 2017. március 16-án mutatták be a róla készült nagyszabású mozifilmet.
Sisi-t A „falkavadászat királynőjének” nevezték.
Egy dunaszerdahelyi magyar (Mikóczy Zoltán) tulajdonában volt a híres fedező mén, Overdose. 2005-2015 között élt, és magyar színekben versenyzett. 2008-ban a világranglista harmadik helyén állt. Életéről könyvet írtak, és tévéfilm is készült róla.
Overdose (© nyugat.hu)
További különlegesség, hogy Magyarországon a világon egyedülálló módon négy magyar lófajtát tenyésztettek ki: a nóniuszt, a mezőhegyesi félvért, a gidránt és a mezőhegyesi sportlovakat.
Magyar női lovasok
Az egyetlen női huszár Lebstück Mária volt. A magyar szabadságharc idején katonának szegődött, és honvédfőhadnagyi rangig jutott. Egy jómódú bécsi kereskedőcsalád sarja volt. 15 éves volt, amikor az egyetemi légióhoz csatlakozott, hogy részt vehessen a bécsi forradalomban. Ehhez viszont el kellett titkolnia női mivoltát.
Erzsébet királyné, Sisi fanatikusan foglalkozott a lovassporttal. A gödöllői falkavadászatok már túl könnyűnek bizonyultak a számára: kevés volt a lehetőség az ugratásra, és a sűrű erdő is akadályozta. Sisi a legjobb akart lenni, és sikerült is neki! A „falkavadászat királynőjének” nevezték.
Művészeti különlegességek
Nagy János szobrászművész készítette Szlovákia első lovas szobrát Búcson. Emellett számos csodás, kisméretű lovas körplasztikát alkotott.
– Lényege, hogy a szobrot körbe lehet járni, alulról és felülről is meg lehet nézni, mint egy golyó közepét. Fontos, hogy minden oldaláról élő nézete legyen. A tökéletességre kell törekedni – vallotta a művész.
Somorján található a világ legnagyobb lovas szobra. Szőke Gábor Miklós magyar szobrászművész alkotása 8,5 méter magas. Mellette lehet bejutni a Hippo Aréna lóversenypályára. Ma ez Európa legmodernebb lovas komplexuma: egy lószerető szlovák vállalkozó, Mario Hoffman építtette. A lovas komplexum 2014-ben nyitotta meg kapuit Csölösztőn.
Szőke Gábor Miklós magyar szobrászművész alkotása
Nézzük meg az olimpiai lóversenypályát Somorján!
Kevesen tudják, de Somorján található Európa legmodernebb lóversenypályája, a Hippo Aréna.
A somorjai lóverseny hagyományáról számos feljegyzés maradt ránk: „A ... legeredményesebben működő ménes a šamoríni (somorjai); ezt 1959-től az egykori nagyhírű nyitrai, és 1963-tól az ugyancsak híres gombai ménes összevonásával létesítették. A ménes központja az újjáépített egykori somorjai laktanya” – írja Federmayer István a Hét című folyóiratban.
A ’60-es évek elején még csak tenyésztették Somorján a lovakat, majd a sportegyesület létrejötte után kezdtek el a városban lóversenyeket tartani. Díjugratásokat, úgynevezett Duna-Kupát rendeztek, melyre nemcsak a lovassport szerelmesei, hanem a környékben élők is örömmel jártak.
Az évente két nemzetközi verseny szinte ünnepnek számított a csallóközi kisvárosban. Az utolsó versenyt a régi somorjai laktanyában több mint húsz éve rendezték meg. Azóta csak az istállók működnek.