A magzat fejlődése érdekében a várandós nő testében az addig megszokottól eltérő, vagyis egy „más” állapot jön létre. Sietünk leszögezni: a „más” nem rosszabbat, betegest jelent, vagyis a várandósság alatt jelentkező változások többsége élettani (fiziológiai) – közérthetőbben: normális – velejárója a másállapotnak.

Fontos ezt tudatosítani különösen azokkal az elváltozásokkal kapcsolatban, amelyek szemmel láthatóak, azaz a terhes nő bőrén jelentkeznek.

a-masallapot-jelei-a-boron-kezdo.jpg

Természetesen a „normális” bőrtünetek mellett kialakulhatnak kóros, bőr- vagy belső bajra utaló tünetek is, ill. a már a terhesség előtt meglévő bőrtünetek is változhatnak a másállapot hormonális és immunológiai történéseinek hatására. Ezért is fontos megismerni a kültakarón jelentkező élettani (normális) elváltozásokat. 

Leggyakoribb elváltozás a női hormonok szintjének emelkedése következtében létrejövő hiperpigmentáció, azaz a normális színezőanyag, a pigment megszaporodása. E helyi jellegű bőrsötétedés tipikus helyei az emlőbimbók udvara, a szeméremtest kisajkai, a hasfal közepén függőlegesen futó „fehér vonal”, ill. a dörzsölésnek kitett bőrfelületek. Hasonlóan elsötétedhetnek a korábban végzett műtétek – pl. „vakbélműtét” – hegei, valamint a szeplők, anyajegyek is.

Szintén a hormonszintváltozás okozza az ún. „májfoltokat”, amelyek a homlok és az arc bőrén megjelenő, nem hámló, nem viszkető foltok, és a szülés után eltűnnek. Érdemes tudni, hogy az erős napfény, szolárium intenzívebbé teheti e foltokat.

A várandósság hatodik-hetedik hónapjától jelennek meg a hasfal bőrén a „terhességi csíkok". Nem hormonok okozzák, hanem a bőr fizikai megnyúlása és a bőr alatti kötőszövetben lejátszódó változások következtében jelennek meg a hasfal köldök alatti részén, de gyakran az emlőkön, combokon, farpofákon, a keresztcsont tájékán is bíborvörös színű, élesen elhatárolt, orsó alakú csíkok.

Itt jegyezzük meg, hogy nemcsak a terhességben, hanem egyéb, a bőr megnyúlásával járó állapotoknál – gyorsan növő fiataloknál, nagyfokú elhízásban – is megjelenhetnek. Szülés után visszafejlődnek, szürkésfehér színűvé fakulnak.

minden_reggel_ujno.sk.png

A normális (élettani) és a kóros határán találhatók azok az érelváltozások okozta tünetek, melyek főleg az alsó végtagokon, ill. a végbél környékén jelentkeznek – különösen a terhesség vége felé. Ez a jól ismert visszeresség (varikozitás), ill. az aranyér. Megjelenésükben a hormonális okon túl egyértelmű a növekvő méh okozta vértolulás szerepe, amely különösen akkor érvényesül, ha öröklött hajlamra – a várandós anyjának, nővérének is vannak visszerei – épülhet. Határesetnek tekinthető a reggelre megjelenő, de napközben megszűnő, boka körüli dagadás is.

Minden egyéb bőrtünet – intenzív viszketés, sárgaság, hólyagok, az addig „alvó” anyajegy küllemének változása (új anyajegy megjelenése) – esetén ajánlatos a bőrgyógyászati vizsgálat. Ha valamilyen bőrbetegség (ekcéma) vagy bőrtünetekkel is járó egyéb kór már a fogamzás előtt ismert, a szakorvosi vizsgálatra már a várandósság kezdetén sort kell keríteni.   

Dr. Kiss László
Kapcsolódó írásunk 
Cookies