A finom sörhöz elsősorban négy megbízható alapanyag kell: víz, komló, maláta és sörélesztő. Mi hozzáadunk egy ötödik alkotóelemet is – a szívünket.
Az ERB sörfőzde ugyanis nem sörgyárként működik. A sörgyártás életteli folyamat, amely soha nem ér véget. A sör főzése és erjedése folyamán élő anyag keletkezik, amit „gondozni, szeretni” kell. Szív nélkül ez nem megy!
PIVOVAR ERB
A sörfőzde Selmecbánya történelmi központjában található, egy teljesen felújított 16. századi épületben. És a bányaváros jól ismert középkori sörfőzdéinek hagyományait eleveníti fel.
A korabeli bányatulajdonosok többsége ugyanis kocsmát is nyitott, amelyben a saját készítésű sört szolgálták fel a munka után pihenni vágyó bányászoknak.
Andrej Gašpar sörfőzőmester
Az ERB SÖRFŐZDE családi vállalkozásként jött létre. A látogatók nyomon követhetik a sör készítésének hagyományos módját: a technológiát a bajorországi Kaspar Schulz Társaság dolgozta ki. Ez a társaság több mint 300 éve foglalkozik a sörfőzéssel és készít gyártási eljárásokat a világ kisebb sörfőzdéi számára. Az ERB SÖRFŐZDE hajtómotorja a Rada család, amely immár két évtizede foglalkozik sörkészítéssel.
A család tagja Andrej Gašpar sörfőzőmester is, aki csapatával együtt gondosan őrzi a sörkészítés ősi titkát. Kiváló minőségű összetevőket használ (Németországból, Csehországból is) – és nem gyorsított, 17-25 napos érést biztosít a finom ERB söröcskéknek!
Nemcsak Selmecbányán lehet ERB sört inni! Többtucatnyi étteremben kaphatók már az ERB sörök. (Például Dunaszerdahelyen a Villa Rosa panzióban.)
Mivel a család a minőséget részesíti előnyben a mennyiséggel szemben, az ERB SÖRFŐZDE évi kapacitása nem nagy, mindössze 2500 hektoliter. Rendkívüli figyelmet szentelnek a szállodák, éttermek kiválasztásának, ahol ez a sör az asztalra kerül: csak jobb helyeken kapható a sör.
Mézsör
Andrej Gašpar feltette magában, hogy limitált mennyiségben elkészít egy igazi sörkülönlegességet. Ez az ERB Braggot LE 16%-os mézsör, amelyet a rejtélyes pikt nevű kelta törzs már időszámításunk előtt is készített. A piktek (nevüket onnan kapták, hogy harc előtt festékkel kenték be a testüket) az első évezred idején a mai Skócia területén éltek. A braggot sör pontos receptje nem ismeretes, mert a törzs a 10. század körül nyom nélkül eltűnt a történelem süllyesztőjében. S velük együtt a sör receptje is! Mindössze annyit tudunk, hogy ez a skót felsőerjesztésű ale sörök legöregebbike, és nagy mennyiségű méz hozzáadásával készül, miáltal magasabb az alkoholtartalma is.
Az ERB SÖRFŐZDE fősörmestere egy különleges mézet, az édesharmatmézet választotta a bragget elkészítéséhez. Ezt a mézfajtát nem virágporból, hanem az erdei fák levelein található mézharmatból készítik a méhek, s jellegzetessége, hogy fanyarkás ízű és nagyon sötét színű. Emellett az összes méz közül a legtöbb vitamint, nyomelemet és enzimet tartalmazza. Az édesharmatméz enyhén kesernyés ízt ad a sörnek, ami kellemes ízharmóniát teremt a sörbe kevert komlóval.
A bragget sör sötét színével, dús habosságával és enyhe mézízével hódít, kitűnően illik a gorgonzola sajthoz és a süteményekhez, amellett kiváló emésztést serkentő ital.
Az ERB sörök három-öt hétig érlelődnek (a „sima” sörök egy napig! ) , mert nagy odafigyeléssel készülnek. Ugyanez a gondosság figyelhető meg a sörfőzde vendéglőjében, mert a legjobb őstermelőktől származó alapanyagokat használják. Ebben a vendéglőben szó sincs félkész áruról. Minden frissen, helyben készül, a legnagyobb gondossággal.
A komló története
Az első írásos feljegyzés a komló jótékony hatásairól az 1098 és 1179 között élő apácától, Hildegard von Bingentől származik, aki magas életkorát is valószínűleg ennek a növénynek köszönhette. Talán IX. Lajos francia király sem sejtette, hogy a komló orvosság az idegességre, nyugtalanságra, álmatlanságra, migrénre, a feszült idegállapotra és a kimerültségre -- és nyilván sejtelme sem volt baktériumölő hatásairól. Viszont dokumentum igazolja, hogy 1268-ban törvénybe foglaltatta, hogy országában maláta és komló használandó a sör előállításához. Ezzel ellenkező álláspontra helyezkedett VIII. Henrik angol király a 16. század harmincas éveiben, amikor megtiltotta a komló alapanyagként való alkalmazását, mert a komlót afrodiziákumnak tartotta. (Ebben szaktekintély volt, hiszen szeretők tucatjai fordultak meg az ágyában, hat feleségéről nem is szólva, akik közül kettő a vérpadon lelte halálát.)
Tudja-e, hogy…
- …az ERB nemcsak a sörfőzde neve és az Eduard Rada Breweries (sörfőzde) név rövidítése, hanem azoknak a tárnáknak a neve is, amelyek keresztül-kasul behálózzák a sörfőzde alatti területet. A tárnákat több száz évvel ezelőtt ásatta ki a Szászországból származó Erb család.
… hogy már a középkorban is vagy tíz sörfőzde működött Selmecbányán? A sörfőzdék üzemeltetői a bányatulajdonosok voltak, így a bányászoknak kifizetett bér nagy része visszavándorolt a bányatulajdonosok zsebébe.
-
… a jelenkori ERB SÖRFŐZDE bejárata fölött látható Szent Borbála-domborműnek, Vlado Oravec szobrászművész alkotásának varázsereje van?
Szent Borbála, a bányászok védőszentje szerencsét hoz. Hogy elnyerjük a boldogságot, elegendő jobb kézzel háromszor megsimítani alulról fölfelé azt a kelyhet, amelyet Szent Borbála a jobb kezében tart, utána pedig el kell fogyasztani néhány pohár sört Andrej Gašpar műremekeiből. A kellemes közérzet hosszú időre biztosítva van. -
…az ale iható?
Az „ale” szó ma azt jelenti, hogy ’felsőerjesztésű’. Régen azonban a komló nélküli sört jelentette. A középkor végén általánossá vált, hogy a sörbe komlót is tesznek, azért ezt a fajta sört „brown ale”-nak nevezték. A világosabb színű söröket ezután „mild ale”-nek kezdték nevezni. -
… a Steiger nevet az ERB SÖRFŐZDE tulajdonosa találta ki?
Eduard Rada eredeti foglalkozása bányamérnök. 1993-ban vásárolta meg a tönk szélén álló vyhnei sörfőzdét, amely a keze alatt Szlovákia egyik legjobban felszerelt sörfőzdéjévé vált. A Steiger nevet 1994-ben alkotta meg, amikor elhatározta, hogy a nagy konkurencia közepette országelső sörfőzdét épít. Így keletkezett Selmecbányán az ERB SÖRFŐZDE.
A 10%-es és 12%-es ERB SVETLÝ LEŽIAK
A pilseni típusú „Svetlý ležiak” Szlovákiában a legkedveltebb sörfajták közé tartozik. Az ERB SÖRFŐZDE azonban úgy határozott, hogy visszatér az eredeti természetes ízhez, mégpedig bármiféle összetevő hozzáadása nélkül.
Ez a sör tiszta és természetes, minden egyes alapanyaga elsőrendű minőségű. A Selmeci-hegység szikrázóan friss vize gondos és modern módszerű szűrés, alapos tisztítás után kerül a tartályokba. A Szlovákiában termelt komlót és malátát a legjobb fajták közül választjuk ki. A sörélesztő rendszeres cseréjének köszönhetően valódi kincs keletkezik.