Rúzsozással indult, és örömködő pezsgőzéssel ért véget Meyke bemutatója Rimaszombatban, ahol a divatérzékeny közönség megismerkedhetett új kollekciójával.
Az est üdítő újdonsággal szolgált azoknak, akik már rég láttak gömöri kézi csomóshímzést: Meyke ruháit ugyanis Gömör motívumai ihlették. (© Fotó: Schnelzer Zoltán)
A kézi fehér csomóshímzés, a gránátalmaforma és a szürke-fehér-piros hármasa mindenesetre déjà vu érzést váltott ki belőlünk.
Meyke elmesélte, hogy számára a piros a remény színe, a gránátalma pedig a termékenység ősi motívuma. A szürke a régi megfakult fotók színére emlékezteti, amelyeken szerepelnek az általa kutatott régi ruhák: emellett a szürke kiemeli a fehér csomóshímzést.
A bemutató a tradícióra hívta fel a figyelmet, az összhatás mégis mai és végtelenül friss volt: választ kaptunk arra a kérdésre, hogyan működhet együtt a régi és a modern.
Meyke arra biztat minket, hogy abból építkezzünk, ami a miénk (s nyilván abban tudnánk a legjobbak is lenni). A gömöri kézi fehér csomóshímzés gyöngyszerűségével kápráztat el, a gránátalma pedig páratlan szépségével...
Mit tud a Meyke divatmárka?
Molnár-Madarász Melinda az élő tradíció műfaját műveli. Kincsei a Gömör-Kishonti Múzeumban december végéig lesznek megtekinthetőek. Meyke ma is gyűjt, és szerinte a gyűjtés mindenkinek való, akit érdekelnek a gyökerek. Keressük meg a régi fotókat, mert megihletnek – tanácsolja (mint ahogy őt is megihlette a nagybalogi Kovács család fotója). Hisz divat a magyar! A Kenzo és a Dolce & Gabbana is dolgozott már magyar népi mintákkal.
Csirió! Jobbra a szervező, Kerényi Éva, a Gömör-Kishonti Múzeum igazgatónője.
Jól mutat a szürkén a fehér csomóshímzés!
Búcsúzik Meyke.
A füleki Schnelczer Tünde, aki a Meyke állandó modellje.
Steiner Zsuzsa, Gömör-Kishont volt szépségkirálynője.