A hideg északi szél aláfúj a kabátomnak, ahogy lépdelek a sáros szürke járdán. S mikor benyitok Egyházi Dóra (24) iparművész, tanár, nemezkészítő műhelyébe, a világ hirtelen kitavaszodik.
Az élénksárgától a tűzpirosig olyan színkavalkád tárul elém, ami a legpompásabb tavaszi mezőt juttatja eszembe. Na és az illatok!
– A gyapjúnak van ilyen finom illata? – kérdezem csodálkozva.
– Nem – mosolyodik el kedvesen. – Ez a levendula és a szappan illata. Mert igaz ugyan, hogy a nemez rendkívül tartós, szinte elnyűhetetlen textília, de egy ellensége azért van: a molylepkék! Ezért is szoktam ajánlani a vevőimnek, hogy időről időre fagyasszák le a nemeztárgyaikat. A nagyobbakat – mint a szőnyegek, falikárpitok – pedig legegyszerűbben levendulával védhetjük a kis gonoszoktól.
– És a szappan?
– A nemezelés technikája az elmúlt évezredekben semmit sem változott. Ma is ugyanúgy, szappanos vízzel gyúrjuk a gyapjút kész textíliává, akárcsak őseink. Nem könnyű, és néha bizony elég egyhangú munka. Néha 20-30 munkaórába is beletelik, míg a gyapjúszálak összefonódnak, egymásba kapaszkodnak.
Még ennél is tovább tart, ha sablonnal bonyolultabb mintát dolgozunk bele. Utána pedig jön a száradás. Nyáron a napon gyorsan megszáradnak, de télen két-három napig is száradhat egy nagyobb darab.
– Sárgák, barnák, lilák és kékek. Felsorolni is nehéz lenne, mennyi színű gyapjú van itt. Honnan szerzi be az alapanyagot?
– Hazánkban, sajnos, a mai napig nem lehet jó minőségű gyapjút kapni. Pedig csak ebből készíthető igazán finom, lágy tapintású textília. (Igaz, hogy Szlovákiában sok a birka, de a szlovák népművészet nem ismeri a nemezelést.) Ezért Németországból rendelem a gyapjút! Ott nagy választék van színezett új-zélandi, dél-amerikai és a legkiválóbb minőségű ausztrál merinó gyapjúból is.
A gyapjú formára dolgozása szárazon, és minta kialakítása.
– Honfoglaló őseink jurtákat, nyeregtakarókat, ruhaneműket és a sámánkultusszal kapcsolatos tárgyaikat készítették nemezből. A mai kor emberének igényeit hogyan lehet „nemezben kifejezni”?
– A nemez jól formálható, könnyen kombinálható más textíliákkal – és könnyen varrható. Kreativitásunktól függ, hogy éppen mit készítünk belőle. A legtöbb nemezelő mester divatkiegészítőkben, apró kis dísztárgyakban gondolkodik. Az ékszereket egy ügyes kezű hobbinemezelő is el tudja készíteni. Én inkább lakástextíliákat készítek, erre érkezik a legtöbb megrendelés. Remélem, idővel sikerül elérni, hogy a szenvedélyemből meg tudjak élni.
Bármit csinálok – legyen az szőnyeg, falvédő, notebooktáska, mobiltartó, párna vagy ékszertartó –, azon vagyok, hogy az egyedidizájndarab legyen, amely magán viseli a kézjegyemet.
– Melyik lakberendezési stílussal harmonizálnak leginkább a nemezkiegészítők?
– Főállásban a Gútai Magyar Tannyelvű Magániskolában tanítok belső téri dizájnt. Ehhez pedig alaposan ismernem kell a lakástrendeket. Aki nyitott, és nem abból indul ki, hogy „á, a nemez csak a rusztikus stílushoz illik”, a minimalista, amediterrán vagy a vintage stílussal is össze tudja egyeztetni. Mivel a nemez természetes anyag, illik a fához, a téglához, a bőrhöz, a fémhez is. Sok múlik, persze, a nemeztárgy színén, mintáján. Sajnos, nálunk az emberek nehezen adnak ki pénzt kézműves termékekért, inkább megveszik a tucatárut. A fiatalok már szerencsére nyitottabbak. Nemrég egy esküvőre rendeltek tőlem köszönetajándékként 25 kismadarat és hozzá egy madárpárt az esküvői tortára!
A gyapjú szappanozása meleg vízzel.
– A nemezelés csak az utóbbi évtizedben kezdett visszakerülni a köztudatba. Ön hol ismerkedett meg ezzel a technikával?
– Családomban mindenki értelmiségi, nincs hozzám hasonló művészlélek. Kezdetben a rajzolás érdekelt, de amikor elkerültem a Nyugat-magyarországi Egyetemre vizuális és környezetkultúrát tanulni, teljesen új technikákkal is találkoztam. Hobbiszinten a mai napig foglalkozom plakáttervezéssel, grafikával, akvarellfestéssel, de az igazi, nagy „egymásra találásunk” a nemezzel volt. Viszont még sokat kell fejlődnöm ahhoz, hogy önálló kiállításban merjek gondolkodni.
A nemezelés folyamata: simogatás műanyag textílián keresztül, hogy el ne mozduljon a minta.
– Ön is megtanítja a diákjainak a nemezelést?
– A tantervben a nemezelés nem szerepel. Ezért én csak érdekességként próbáltam ki velük – és lelkesek voltak. Annak ellenére, hogy „pacsmagolós” munka, még a fiúk is szerették.
Nemezelés immár szabad kézzel.
A szappan kiöblítése a nemezből.
A nemez tárgy kivágása.
A polifóm forma eltávolítása a tárgy belsejéből.
A kész üreges tárgy.
További nemezelés, hogy eltűnjenek az olló nyomai.
A kész termékek.