Én sokáig csak azt tudtam róla, hogy csíp, mert mindig beledörgöltem a szemembe, mikor anyukám a konyhapult mellé utasított hagymát pucolni. Azóta persze már megtanultam, hogy milyen finom is lehet a pirított hagyma, sőt, egyenesen beleszerettem a konfitált hagymába, amelynek receptjét egy idős szakács tanította meg velem.

S tavaly tavasszal felfedeztem kiserdőnkben a medvehagymát, amely a mérgező gyöngyvirágra hajaz ugyan, ám ha meg tudjuk tőle különböztetni, isteni étkek készíthetőek belőle. 

mit-kell-tudni-a-hagymarol-kezdo.jpg

A vörös- és fokhagymával minden évszakban fűszerezünk, de tavasszal nagyobb mennyiségben használhatjuk a póréhagymát és a frissen szüretelt zöldhagymát is. A legtöbb étkezési hagy­ma az Allium nemzetségbe tartozik. A hagymaféléket „tetőtől tal­pig" és régtől fogva fogyasztjuk. Ha hi­hetünk Hérodotosz görög történésznek, már a gízai nagy piramist építő munká­sok étrendjében is szerepelt a hagyma és a fokhagyma. Egy görög katona­orvos pedig részletesen leírja a hagyma, a fokhagyma és más hagyma­félék gyógynövényként való alkalma­zását.

A hagymaféléket az ókori Ázsiában is is­merték. Egy hindu orvos már a II. században ír a hagymáról. A fokhagymát, a póréhagymát, a téli sarjadékhagymát és társaikat Kínában, a Vörös-folyó mentén is termesztették. Az ókori zöldségtermesztés kultúráját később Európában a szerzetesrendek folytatták. Az ízfokozó póré római neve porrum: hangját tisztí­tandó, Néró császár is fogyasztotta, ami mi­att a nép póré­evőnek nevezte. A póréhagymát (Allium por­rum) ősszel szüretelik, télire eltárolják, és nagyjából áprilisig kapha­tó. Igazi téli zöldség, az összes közül a legüdébb, szezonja végéig meg­őrzi frissességét. Népszerűsége nálunk új keletű, pedig az emberiség régóta termeszti – a vö­rös- és fokhagymához hasonlóan már az egyiptomi sírdekorációkon is megjelenik.

A középkorban Európa-szerte termesz­tették. Nem csak fűszerként tartották szá­mon: a vörös- és fokhagymához hasonlóan szerelmi vágyat fokozó hatást is tulajdo­nítottak neki. A póréhagymának nálunk alapvetően két alakváltozata jellemző: az egyik sötétebb zöld, rövid és tömzsi, a má­sik hosszú, vékonyabb, világoszöld színű.

Termesztése eltér a többi hagymaféléétől. A bolgárkertészek palántát készítenek, azt kiültetik, és a hagymasorokat folyamato­san feltöltögetik földdel. Ameddig a taka­rás ér, addig fehér a növény, felette zöld. A póréhagyma a Balkánon különösen népszerű. A bolgár töltött káposzta gom­bóca rizsből és póréhagymából készül. Egy bögre rizshez öt-hat nagyobb szál póréhagymát számítanak. Olajon pépes­re párolják, és összekeverik a félig meg­főtt rizzsel. A masszából készült gombócokat egészben savanyított káposzta leveleibe töltik, magasabb szélű tepsibe rakják, és sütőben megsütik. A bolgár töl­tött káposzta gombóca hófehér, de meg­lepően ízletes, a hagymaíz nem „lóg ki" be­lőle. A visszafogott ízű póré természetes ízfokozó. Nem fűszer, ezért bátrabban tehetjük ételeinkbe. Többféle vitamint, köz­tük C-vitamint, valamint sok káliumot és nyomelemeket is tartalmaz.

Zöldhagymák a világ körül 

Igazi tavaszi csemege a klasszikus zöld-, avagy újhagyma, amely legalább kétféle nö­vény lehet. A közismert változat a vörös­hagyma fiatal hajtása. A dughagyma osz­tályozásakor a makóiak piklesznek hívják a legnagyobb szaporítóanyagot, és ezt használják fel zöldhagyma termeszté­sére. Emellett ma már elterjedt a téli sar­jadékhagyma (Allium fistulosum) is. Ha­sonlít a fiatal vöröshagymára, de levelei a csőszerűen hengeres zöld­hagymától eltérően kissé puffadtak. Európába Oroszországon keresztül került be, így a nálunk termő fajták kiválóan bírják a te­let: ha fóliával vagy más módon megvédik a hótól, tél végétől már szüretelhetőek. Éve­lőként ültetik, így nincs sok munka vele. 

minden_reggel_ujno.sk.png

A legkisebb zöldhagyma a legkedvesebb: a snidling, hivatalosan metélőhagyma (Allium schoenoprasum) nemcsak ker­tekben, de kis mérete miatt, cserépbe ül­tetve, konyhaablakokban is előfordul. Egy vágásnyi mindig jól jön a kitálalt le­vesre vagy a körözöttbe, amelynek kelle­mes aromát ad. A megnőtt hagymapázsitot ér­demes minél mélyebben, a tövéhez közel ollóval lemetélni, így a fejek újra kihajta­nak, és a téli szezonban három-négy al­kalommal is szüretelhetünk. A snidling az egyetlen Allium, amely az Ó- és az Új­világban is őshonos. Magyar neve a bécsi Schnidlingből ered.

A gyík, a kígyó és a medve

 A termesztett hagymafélék mellett, az erdőt-mezőt járva, nálunk is találni va­don élő Allium hagymákat. A legismertebb a medvehagyma (Allium ursinum). Kora tavasszal jelenik meg a nedves erdőkben. Vigyázni kell, nehogy összekeverjük a mérgező gyöngyvirággal vagy más növénnyel: a medvehagyma vi­rága és levele is erősen fokhagymaszagú, míg a hasonló kinézetű többi növényre ez nem jellemző. Levele nemcsak jóízű, de tavaszi nagytakarításra is alkalmas: tisztítja a ve­sét, a vért, nyugtatja a gyomrot.

Ezenkívül sokféle hagyma létezik, például gyík-, kí­gyó-, havasi vagy szarvashagyma. Ha kiránduláskor metélőhagymára hasonlító növényeket látunk, lehet, hogy ezek kö­zül valamelyik. Hozzáértés híján nem ér­demes leszedni, érjük be az illatával.

Kellemetlenségek

A hagymafélék kén­tartalmú vegyületei­nek mellékhatása a kel­lemetlen lehelet. Lippai János jezsuita szerze­tes az 1664-ben megjelent Posoni kert című művében petre­zselyemzöldet javasolt ellene.

Kokárda helyett 

Kulturális szempontból ma a walesiek számá­ra a legfontosabb a pó­réhagyma, akik nemzeti ünnepükön ezt tűzik a hajtókájukra. Szent Dávid javasolta a walesi harcosoknak, hordjanak a sisakju­kon pórét, hogy a csata hevében is meg tudják különböztetni a bará­tot az ellenségtől. 

–varga–
Cookies