Ilyenkorra lassan mindenkinek elege lesz a hidegből és a sötétségből.

Ha betartja az alábbi tanácsokat, jobb kedvre derülhet, mielőtt beköszönt a tavasz.

ne-csak-balozzunk-hogy-jobb-legyen-a-hangulatunk-kezdo.jpg

Fény 

Fényhiány esetén szervezetünk nem tud elegendő D-vitamint termelni, amely nemcsak a csontozat egészsége végett fontos, hanem részben az éberségért is felelős. Másrészt sötétben a sötétség hormonjának is nevezett melatonin átveszi a hatalmat a szerotonintól, azaz a boldogsághormontól. Így fáradtak, levertek leszünk. Sokszor elegendő, ha egy napsütéses téli napon sétálunk egyet a szabadban – lehetőleg napszemüveg nélkül. A szolárium nem ér semmit, a fényt a szemünkön át kell érzékelni. Az is javít valamelyest a hangulatunkon, ha sárgás, narancsos, nyári meleget idéző színekkel vesszük magunkat körül. 

Táplálkozás 

Ahhoz, hogy a szervezetünk optimálisan működjön, minden egyes sejtünknek elegendő tápanyagot kell kapnia. Csak így termelődik elegendő hormon és enzim, amely segít egészségben átmenni a téli időszakon. Napi táplálékunk egyharmada álljon friss zöldségekből, gyümölcsökből, dió- és mogyorófélékből és csírákból. A következő harmad legyen teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, barna rizs, párolt zöldség, burgonya, az utolsó pedig állati eredetű táplálékból álljon, mint joghurt, tej, sajt, tojás, hal, sovány hús.

Ízesítésre bátran használjunk fűszernövényeket. Egy-egy darab csoki sem árt (lehetőleg magas kakaótartalmú legyen), serkenti az agyban a szerotonintermelődést. 

Extra adag vitamin 

A sötét, hideg évszakban az embernek több vitaminra van szüksége, mint egyébként. Ha kiegyensúlyozottan táplálkozunk (lásd fent), akkor talán fedezzük vitamin- és ásványianyag-szükségletünket. (Az előbb említett D-vitamin természetes forrásai például a tőkemájolaj, hering, makréla, lazac, máj, tojás, tej és tejtermékek.) Aki viszont dohányzik, sok édességet, félkész termékekből készült ételeket, gyorséttermi menüt és alkoholt fogyaszt, és/vagy sok stressz éri, annak érdemes multivitamin-készítményeket szednie. 

Aromaterápia 

Bizonyos illatok pozitívan hatnak a lélekre: a citrom, a bergamott és a jázmin feldobják a hangulatunkat. A menta serkenti a kreativitást és az összpontosítást, a ciprus szintén segíti a koncentrációt. A fahéj nyugtat, a rózsa harmonizál, és csökkenti a feszültséget, a levendula és a citromfű ellazít.

minden_reggel_ujno.sk.png

Az ánizs jó alvást biztosít. Az aromaolajat illatlámpába csepegtethetjük, de hozzáadhatjuk fürdővizünkhöz és masszázsolajunkhoz is. A vásárláskor figyeljünk arra, hogy jó minőségű terméket válasszunk: 100%-os, tiszta éterikus olajat. Az olcsó termékek káros anyagokat tartalmaznak!!!

Ki a friss levegőre! 

Ugyancsak klasszikus tanács: friss levegőn végzett futás, biciklizés, séta hatására testünkben beindul a jó hangulatot biztosító endorfinok termelődése. Ugyanakkor a mozgás az immunrendszert, az ellenálló képességet is erősíti, leépíti a stresszhormonokat, és javítja az anyagcserét. 

Jády Mónika
Cookies