Ha bőrünknek is volna személyi igazolványa, bizony csodálkoznánk, hogy milyen életkort mutat. Arcbőrünk sejtjeiben a biológiai óra néha gyorsabban ketyeg, mint testünk többi részén, és ennek látható jelei vannak. De mi lenne, ha lassíthatnánk ezt a folyamatot – esetleg vissza is fordíthatnánk?
Sokáig az a vélemény uralkodott, hogy a gének határozzák meg, milyen gyorsan öregszünk, s ez ellen nem lehet tenni semmit. Mára azonban a számtalan tanulmánynak köszönhetően tudjuk, hogy a külső tényezők is jelentősen befolyásolják az öregedés folyamatát, s ezeket a tényezőket részben magunk is befolyásolhatjuk.
Tekerjük vissza az időt
Sokat stresszelünk? A számítógépnél ülve kapjuk be az ebédünket, keveset alszunk és hanyagoljuk a mozgást? A reggeli rutinban elfelejtjük fölvinni arcunkra az UV-sugárzástól védő krémet? Talán nem is gondolunk arra, hogy ezek az apróságnak látszó tényezők, no meg a környezet, amelyben élünk, ráncok, pigmentfoltok, laza arckontúrok formájában megmutatkoznak a bőrünkön.
Természetesen tudjuk, hogy – és nem csak a bőrünk miatt – egészségesebben kellene élnünk. Az utóbbi években új segítőtársunk akadt: egy rendkívül gyorsan fejlődő tudományág, az epigenetika (a modern biológiában a gének öröklődési folyamatának vizsgálatával foglalkozik), amely többek között azt tárja fel, hogyan hatnak a környezeti hatások az örökölt tulajdonságok érvényesülésére. A kutatás eredményei alapján a tudósok rájöttek, hogy a testünkben létrejövő változásokat az ún. elhallgattatott gének is befolyásolják, mert ezeket újra aktiválni lehet.
Bőrünk sejtjeiben több mint 15 ezer gén munkálkodik. Ez a mi személyre szóló „bőrkódrendszerünk”, amely meghatározza bőrünk mindennapos feladatait – a bőr regenerálódását, a kollagéntermelést és a többi folyamatot.
A növekvő életkor és a külső tényezők hatására a kódrendszerben blokádok keletkeznek. Jó hír azonban, hogy ezeket a blokádokat külső behatásokkal fel lehet oldani, aminek következtében a lefojtott gének újra működőképessé válnak.
Mi a megoldás?
Ez az a pont, ahol a kozmetikai szerek közbe tudnak lépni. A kozmetikai ipar rengeteg pénzt és időt áldoz e szakterület kutatására. Hogy konkrétabbak legyünk: az Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic fiatalító szérum esetében a tudóscsoport tizenöt éves kutatómunkával ötvenezer letesztelt összetevőt és kivonatot vizsgált meg, és átütő eredményre jutott. Fölfedezte az epigenetikailag aktív epicellint (olyan hatóanyag, amelyik lehetővé teszi, hogy használói visszanyerjék az öregedési folyamat feletti kontrollt – a szerk. megj.), és kifejlesztette az Age Clock technológiát.
„Ez az algoritmus valóban kulcsfontosságú technológia. Az epigenetikai minta leolvasásával pontosan meg lehet állapítani a bőr biológiai korát. Ráadásul ennek alapján meg lehet keresni és ki lehet választani az aktív összetevőket, és olyan megoldást találni, amely helyre tudja állítani az epigenetikai képletet. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy nemcsak le lehet lassítani az öregedési folyamatot, hanem vissza is lehet forgatni a bőr biológiai óráját. Ezzel lényegesen javítani lehet a bőr sejtjeinek működését” – magyarázza a laboratórium vezetője.
Akkor tehát hány éves az arcbőrünk a valóságban? És hány éves lesz jövőre? Bőrünk jövője nagyrészt a saját kezünkben van – már nem foghatunk mindent a génekre...