A víz abban segít, hogy megőrizzük a flow-élményt. Aki pancsikol, vízbe loccsan, vagy úszik, elmerül abban, amit csinál.

S a flow gyógyít, mint leírója, Csíkszentmihályi Mihály mondja. Vegyünk hát egy trendi fürdőgatyót és bikinit, és keressük a nyárban a vízi élményeket. (Fotó: Dömötör Ede)

viz_viz_es_bikini_3.jpg

Ticcs,
    toccs,
         Liccs,
               loccs,
               fröccs.
Kis fröccs.
        Nagy fröccs.
Kis fröccsenés.
        Nagy fröccsenés.
Csobbansz kicsit,
            csobbansz nagyot,
úgy csinálod, mint a nagyok………

Medencébe hogyan mennél,
akkor lassan vizes lennél!

Beleugrasz, nem kíméled:
bevizezed a környéket!

Devecsery László: Strandon

Ki hinné, hogy a bikini több mint 70 éves. Története az antik görög és római időkbe nyúlik vissza. Erről tanúskodnak a korabeli villák mozaikfalain ábrázolt, vélhetően textilből és bőrből készült „bikinimodellek”.

Az ezt követő évszázadokban nem beszélhetünk strandkultúráról – egészen az 1920-as évekig.

Divatképeinken egyik álompárunkat láthatjuk: a szentpéteri Kocsis Adrián modellt és címlaplányunkat, a komáromi Kis Tündét a Felvidék Szépéből

viz_viz_es_bikini_2.jpg

A nyilvános fürdőzés nem volt bevett szokás. Még a viktoriánus kor előtt is lepedő nagyságú fürdőingekben, később hosszú szárú, puffos „bundabugyikban” és hosszú ujjas ingekben merészkedtek a vízbe a hölgyek. A 20-as évek strandkultúrája hozta el az egybeszabott, atlétatrikós felsőt, forrónadrág jellegű aljjal.

viz_viz_es_bikini_4.jpg

Már 1801-ben is meleg volt!

Haj, haj, no! be elfáradtam,
Ugyan nagyon megizzadtam,
Adjatok egy kis vizet!
A nyári napnak hésége
Éltünk terhe, veszettsége
Csak, csak illyennel fizet;
Uram, szűntesd a héséget,
Mert magunkat is eléget.
Tikkasztó kánikulánk
Bűnünkért van csapva ránk.

Csokonai Vitéz Mihály: Nyár (1801) 

Az aprócskára zsugorított ruhaneműt Louis Réard párizsi tervező alkotta meg 1946-ban, és innen datálódik a mai kor bikinije. Bemutatásához nagy nehézségek árán végül egy sztriptíztáncosnőt sikerült Réard-nak felbérelnie.

Elnevezése ugyancsak nagy fejtörést okozott. A Marshall-szigetek egyike a Bikini-sziget. Amerika atomkísérleteket hajtott ott végre abban az időben, és Réard úgy gondolta, találmányának legalább olyan nagyot kell szólnia, mint a robbantásnak, így a bikini nevet választotta a fürdőrucinak.

viz_viz_es_bikini_1.jpg

Nem tévedett, nagyot szólt – és szól ma is. A kezdeti hatósági tiltások ellenére a ruhanemű divatba jött. Feltörekvő színésznők kezdték a népszerűsítését. Filmvásznon legelőször 1956-ban Brigitte Bardot viselte Roger Vadim filmjében, az És Isten megteremté a nőt-ben...

Mára a bikini sokféle metamorfózison van túl. Hol elvesznek belőle, hol hozzátesznek, de a klasszikus forma is marad. (Bikini online shopok: Ali, Shein, Zaful, Elsa and Rose Swimwear, Triangl.)

hirlevel_web_banner_2_459.jpg

Új Nő csapata
Cookies