Mi a porcelánbőr titka? Tudunk-e sminkelni vagy egyáltalán: miért fontos a smink? Összeállításunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ. Várjuk a hozzászólásokat.

Ma a kozmetikaipar csúcsra jár. Nyomasztóan sok sminktermék van a piacon – még a profi szakember is nehezen tudja követni a kínálatot. Nem véletlen, hogy a csilliárdos csodanő, Kim Kardashian vagy Rihanna nem újabb ruhamárkát dob a piacra, hanem make-up brandjük van. Az üzlet csúcsra pörög: havonta jönnek ki új termékek, melyek a trendeket fenekestül felforgatják.  Az instán pedig a sminkvideók a legnézettebbek, minden korosztály ott nyomul a napi sminkrutinjával.

A PORCELÁNBŐR TITKA

A mai világban, ahol már a legkisebb sarki drogériában is termékek tömkelegéből válogathatunk, útmutató nélkül nehezen boldogulunk a szépségápolásban. A legtöbbünk jó eséllyel megtapasztalta már, hogyan vész el az időérzékünk a termékek hátoldalának böngészése közben – ahogy azt is, hogy ez a hatalmas kínálat mennyire frusztráló tud lenni. S hogy végül csodakrémmel távozunk-e az üzletből? Erre az esetek többségében csak később, huzamosabb használat után derül fény.

Ma egyetlen kattintással hasznos információhoz és terméktesztekhez juthatunk a YouTube-on. Viszont azt, hogy milyen hatóanyagok működnek jól a bőrünkön, csak szakember segítségével tudjuk megállapítani – hangsúlyozza
Ruff Angéla (48, Dunaszerdahely) kozmetikus. Angi Budapestről jött férjhez hozzánk, évekig élt és tanult Németországban és Spanyolországban. Angéla bőre – mesterségének címere – makulátlan, korából tíz évet is letagadhatna. Alább elárulja porcelánbőrének titkát.  

ruff-angela-microblading_002.jpg

Ruff Angéla

– A fiatalok a YouTube-ról tájékozódnak. Mi a véleményed a beauty videókról?

– A YouTube hasznos felület: sok praktikát elleshetünk egy-egy videóból, ha jó csatornákat nézünk. Még az sem fontos, hogy a youtuber hivatásos kozmetikus vagy bőrgyógyász legyen. Elég, ha felképezi magát egy olyan szintre, hogy érdemben informáljon. Ugyanakkor azt tanácsolom, hogy több helyről tájékozódjunk: más termékek a jók kedvenc videósunk bőrén, s mások a sajátunkon. S mivel rengeteg a szponzorált tartalom, néha a termékteszt csak reklám: nincs hozzáadott értéke. Nagy előnnyel indul az, aki ért angolul, mert angolul sokkal több minőségi tartalom hozzáférhető. Én kedvelem például egy ausztrál bőrgyógyász, dr. Davin Lim csatornáját. Liah Yoo és Lisa Eldridge videóit is szívesen nézem, illetve az idősebb korosztálynak Angie-t ajánlom a Hot & Flashyből.

– Igaz a fáma, hogy alapozót viselni egyenesen hasznos, mert védi a bőrünket a portól és az egyéb szennyeződésektől? Ez mennyire felel meg a valóságnak?

– A por valóban az alapozónkra telepszik rá, azt viszont nem mondanám, hogy az alapozó bármitől is megvéd. Ha esténként lemossuk az arcunkat, akkor úgyis lemossuk a bőrre rakódott szennyeződéseket. A bőr elsődleges ellensége különben sem a por, hanem a napsütés. Ezért fontos a fényvédő. Ne tévesszen meg bennünket, ha az alapozón fel van tüntetve a faktorszám, mert ez csak annyit jelent, hogy a por állagú összetevőknek van némi fényvédő hatásuk. Ám nem tudunk annyi alapozót felkenni, hogy ezek a formulák kellőképpen kifejthessék a hatásukat, ezért fontos a fényvédő. 

 

Csak az utóbbi évek technológiai robbanásának köszönhető, hogy krémekkel és szérumokkal befolyásolni tudjuk a bőrműködést.

 

Fényvédőre minden nap, minden évszakban szükség van? 

– Az UV sugárzásnak három spektruma van, s ebből kettő leér a Földre. Mindkettő ellen védekezni kell, mert míg az egyik barnít, a másik öregít – az utóbbi még az ablaküvegen át is hat. Ezért kell télen-nyáron, minden nap fényvédőzni, minimum harmincfaktoros formulával. A nők 80%-a ezt elmulasztja, mert azt hiszi, elég, ha az alapozójuk tartalmaz fényvédőt. Jó fényvédőt találni ugyanakkor nem könnyű feladat, mert a legtöbb vastag és zsíros réteget képez a bőrön. Persze, ma már vannak olyan termékcsaládok, amelyek általában minden bőrtípushoz passzolnak – például a Deciem márka NIOD vonala vagy a pénztárcabarát The Ordinary, esetleg a La Roche-Posay Anthelios. 

– A The Ordinary márka hatóanyagokat árul extra olcsón, ezért különösen nagy népszerűségnek örvend az interneten. Valóban ennyire jók ezek a termékek?  

– Jók és megfizethetőek, bár kényeztető illatokat és finom krémeket ne várjunk tőlük. Pont azért lehetnek olcsók, mert ezeket a hozzátevőket nem tartalmazzák. Marketingjük kiváló: most tényleg mindenki a The Ordinaryvel szeretné a bőrét ápolni. Ám egyetlen szérum vajmi kevés a hatékony bőrápoláshoz. A bőrünknek többféle hatóanyagra van szüksége: különféle vitaminokra, vegyületekre, így legalább négy-öt pipettás szérumot is meg kell vásárolni tőlük, ha a teljes bőrápolási rutinunkat le szeretnénk fedni.

photo-1546430454-045f92c202a8web.jpg

– Hány éves kortól érdemes odafigyelni az arcápolásra?

– A dehidratáció tünetei általában tizennyolc-húsz éves kor tájékán jelentkeznek, így az érettségiző korosztálynak mindenképp javasolnék egy hidratálókrémet – és persze fényvédőt. A hidratálás a bőrápolás alapja: ha ugyanis a sejtek nincsenek vízzel ellátva, a feladataikat sem tudják teljesíteni. Persze, a különböző bőrproblémák – aknés kiütések, pattanások, mitesszerek – korábban is jelentkezhetnek, s ezeket is kezelni kell. 

– Mire kell leginkább odafigyelnünk húsz, harminc és negyven év felett?

– A hidratálás, a kímélő arctisztítás és a fényvédőhasználat minden életszakaszban fontos, csak a hatóanyagok mások. Egy átlagos húszévesnek, ha nincs bőrproblémája, a hidratálásra kell figyelnie – sokszor ugyanis azért zsírosodik a bőr, mert dehidratált. A mitesszerek ellen a BHA sav (szalicilsav) jelenthet megoldást. A pattanásos bőrt viszont nyugtatni kell: nem tanácsos tovább ingerelni savakkal vagy dörzsölős peelingekkel. A problémával forduljunk szakemberhez. Harmincon túl kezdődik a bőröregedés. Az arcizmok folyamatos összehúzódása és elernyedése – a mimika – megbontja a kötőszövetet, s elkezdünk ráncosodni. A botoxszerű peptidekkel vehetjük fel ellene a harcot – ilyen az argirelin, az argirelox –, melyek ellazítják az izmokat. Negyvenen túl a bőrfunkciók már kevésbé működnek: pigmentfoltok jelenhetnek meg az arcon, s mivel egyre kevesebb kollagén termelődik, a bőr megereszkedik. Minél idősebb a nő, annál több a baja a bőrével, s egyre több hatóanyagot kell beépítenie. Ilyenkor nagy segítséget nyújthatnak az A- és B-vitamin-származékok, amelyek hatékonyak a legtöbb bőrproblémára. A menopauza előtti időszakban nem árt felkészülni a hormonális változásokra, például arra, hogy a szemöldök megritkulhat, az állon pedig szőrszálak jelennek meg. Ezeket lézeres, villanófényes, elektrokoagulációs eljárásokkal el lehet tüntetni, a ritka szemöldökre pedig megoldást jelenthet a sminktetoválás. Minden korosztálynak azt javaslom, hogy konzultáljon kozmetikussal, mielőtt bármibe belevágna. Bőrünk csak egy van, és könnyebb elrontani, mint rendbe hozni! 

 

Ha húszéves korunkban is léteztek volna a mostani szérumok és a fényvédők, ma 30 évesnek néznének ki az 50 éves nők!

 

– Vannak márkák, amelyeknek a termékeit egyáltalán nem ajánlod? 

– Nincsenek. Szerintem minden márkának vannak nagyon jó és kevésbé jó termékei, és egyénfüggő, hogy kinek mi válik be. A piac hatalmas, nehéz kiszűrni, hogy melyik termék az igazán nekünk való. Így ismét csak azt tudom javasolni, hogy kozmetikustól kell tanácsot kérni, hiszen a szakember pontosan tudja, hogy milyen hatóanyagokat érdemes kombinálni.

– Hogy néz ki egy szakszerű arctisztítás?

– Fontos, hogy kímélő legyen: ma már nagyszerű krémes lemosókat és lotionöket (folyékony krémeket) kapni, illetve habzó lemosóból is választhatunk kímélőt. A krémet felvisszük az arcunkra, majd leöblítjük. Ha sminket viselünk, akkor dupla tisztításra van szükség: mikroszálas kendővel töröljük át az arcunkat, majd öblítsük le, és ismét menjünk át rajta a lemosónkkal. A végén teljesen tiszta arcbőrt kell kapni.

web-bannerek-instagram.jpg

– Felvázolnád lépésről lépésre az arcápolási rutinodat? Miben változott az évek során? 

– Este mindig dupla lemosással távolítom el a sminkemet. Utána hámlasztok, persze nem naponta. Itt azt javaslom mindenkinek, hogy a dörzsölős hámlasztót felejtse el. Ma már sokkal jobb AHA és BHA savas termékeket kapni, amelyek történetesen a The Ordinarynél is megtalálhatóak. Sőt, az 5-10%-os AHA savas (tejsavas) peelingeket akár napi szinten is lehet alkalmazni, a BHA savasakat (szalicilsav) pedig heti két-három alkalommal, hozzászoktatva a bőrt. Ha esetleg vörösödést tapasztalunk, azonnal fel kell függeszteni a használatát. Mint mondtam, nem szoktam minden nap peelingezni, vagyis radírozni. Ha ez a lépés kimarad, akkor lemosás után kis molekulájú hialuronsav-szérumot viszek fel. A kis molekula azért fontos, hogy a hatóanyag lejusson a bőr mélyére. Ezután jöhet a szemkörnyékápolás. Erre a célra egy rézszérumot használok, ami az egyik legjobb öregedésgátló hatóanyag. Segíti a bőrműködést, serkenti a kollagéntermelést, s hidratáltabbá teszi a bőr kocsonyásabb rétegét. Továbbá heti kétszer retinolos krémet viszek fel, végül pedig két különböző hidratálókrémet. Reggelente már nem szoktam túlzásokba esni, inkább hagyom, hogy az este felvitt termékek kifejtsék a hatásukat. A reggeli rutinom első lépése, hogy nedves mikroszálas kendővel áttörlöm az arcomat, majd jöhet a szemkörnyékápoló, a kis molekulájú hialuronsav, a C-vitamin-szérum, az antioxidáns-szérum, a hidratálókrém, majd felviszem a fényvédőt, amire jöhet az alapozó. Sajnos, fiatalkoromban még nem voltak ennyire jó hatóanyagok, csak az utóbbi évek technológiai robbanásának köszönhető, hogy krémekkel és szérumokkal befolyásolni tudjuk a bőrműködést. Szoktam is viccelődni: ha húszéves korunkban ilyen termékek lettek volna, most huszonkettőnek néznénk ki. Egyébként szemránckrémet és hidratálókrémet régen is használtam, fényvédőt azonban nem. Anno nem voltunk még tisztában azzal, hogy mennyire káros a napsugárzás. Akinek érzékeny a bőre, az fizikai fényvédővel próbálkozzék, ez nem szívódik fel a bőrön keresztül. Gyakori összetevőjük a titán-oxid, hátrányuk, hogy réteget képeznek a bőrön.

– Hány arcápolási terméked van otthon?

– Nemrég számoltam össze: harminchárom. Ez persze nem jelenti azt, hogy mindet napi szinten használom. Az én esetem azért kivételes, mert mindig pontosan tudom, hogy mire van szüksége a bőrömnek. 

– Mindig figyeled a nők arcbőrét és sminkjét?

– Csak a szalonomban. Szerintem mindenki sminkeljen úgy, ahogy az neki tetszik. Az arcbőrről sem ítélek: ha valaki például tele van pattanással, az nem azt jelenti, hogy nem törődik a bőrével. Lehet, hogy éppen beteg, esetleg megevett valamit, ami nem esett jól a szervezetének. 

– Ha magadat sminkeled, mire figyelsz leginkább?

– Húsz évvel ezelőtt hatalmas, füstös szemeket festettem magamnak, ami rengeteget dobott a megjelenésemen. Ma már vannak kisebb ráncaim, ezeket kiemelné az erőteljes smink. Ám a szempillámra és a szemöldökömre ma is nagy hangsúlyt fektetek, hiszen ezek adják arcunk keretét. Évek óta műszempillát viselek, a szemöldökömet pedig minden nap megrajzolom. A műszempilla szerintem jó választás, s a közhiedelemmel ellentétben akár tizenöt éven át is hordhatunk tartós szempillát. Nem igaz, hogy tönkremegy alatta a sajátunk. Ehhez viszont az kell, hogy jó stylistot válasszunk, aki helyes technikával ragasztja fel a pillákat. A számat is hangsúlyozni szoktam: többnyire rózsás árnyalatokkal, illetve ha van hozzá kedvem, akkor piros rúzzsal. 

web-bannerek-hirlevel-02.jpg

– Hogy készül egy jó sminkalap? 

– Ha rétegezett bőrápolást csinálunk, az alapozót érdemes nedves beauty blenderrel (sminkszivacs) eldolgozni, máskülönben az alatta levő rétegeket összedörzsöljük. A nyakunkra is tegyünk belőle, hogy egyenletes hatást kapjunk. Minél nagyobb fedésű alapozónk van, az arcunk annál inkább elveszíti a karakterét, szinte lárvafejet kapunk – ezért fontos, hogy a bronzosítóval és a pirosítóval „visszahozzuk“ a vonásainkat. Nagy divat a kontúrozás: azokra a területekre, amelyeket ki szeretnénk emelni, világos alapozót viszünk fel, azokra, amelyeket nem szívesen hangsúlyoznánk, sötétebbet. Ezzel új arcot formálunk magunknak, a highlighter (fényesítő) pedig dobhat az összképen. Nagy gyakorlatot igényel, mert ügyelni kell arra, hogy a színek finoman legyenek összesatírozva, különben természetellenes hatást kapunk. A jó kontúrozás ismérve: nem látszik, hogy kontúroztunk. 

– Milyen rendszerességgel ajánlatos tisztítani a sminkszivacsot és az ecseteket? 
– Minden használat után, ám otthon ezt kevesen tartják be. Én klasszikus sebbenzinnel szoktam tisztítani: alaposan átdörzsölöm vele az eszközeimet, majd hagyom megszáradni. Ez fertőtlenít is egyben. 

– Főként a téli időszakban probléma az ajakcserepesedés, ami megnehezíti a rúzsozást. Mi erre a megoldás?
– Időnként az ajkakat is érdemes peelingezni. Jó praktika például, ha egy finom sörtéjű fogkefével átdörzsöljük a szánkat. Ezzel letakarítjuk az elhalt bőrsejteket, és a vérkeringést is serkentjük. Ha valakinek túlságosan száraz az ajka, sminkelés előtt lekenheti Carmexszel, majd amikor már minden lépéssel elkészült, s csak a rúzsozás maradt hátra, egy kendővel csak leitatja. Ha jó minőségű rúzst választottunk, a végén tartós eredményt kapunk. 

– Végezetül: említenél néhány sminkmárkát, ami neked bevált, s szívesen ajánlanád az olvasóinknak? 
– Én többnyire Anastasia Beverly Hills termékeit használom, amelyek magas minőséget képviselnek. Az alapozóm a Smashboxtól van, illetve az Inglot termékeit is szeretem. Ezek egyöntetűen cruelty free (állatkísérlet-mentes) márkák: az első kettőt a Cult Beautyról és a Beauty Bayről szoktam rendelni. 

Olláry Ildikó  

Kapcsolódó írásunk: Kis sminkiskola az Új Nővel

Új Nő csapata
Embedded thumbnail for Kenjük ki magunkat!
Cookies