A húsvéti tojást nem csak festeni lehet. Új köntöst is adhatunk tojásunknak, képeinken formabontó megoldásokat láthatunk. A tojást keresztöltéssel „hímezhetjük“, sőt, még a törött tojáshéj is jó lehet valamire.
A tojás tökéletes táplálék, minden megtalálható benne – bámulatos csomagolásban –, ami az új élet kialakulásához kell. A nyolcvanas években ültették a vétkesek padjára, mondván, hogy sok benne a koleszterin. (Amit akkor még főleg szívbetegségekkel hoztak összefüggésbe.)
Kisasszonykás! A kisasszonykás idők romantikáját idézik a kistárkányi Proscsák Ilona kereszthímzéses húsvéti tojásai. Ilonka „kockalyukas“ anyagra, kongréba hímzett virágokat, előkelő kisasszonyokat – és elküldte nekünk mutatóba. Köszönjük!
Így aztán azt mondták az embereknek, hogy ne egyenek tojást! Pedig a koleszterin a sejtek építőköve, a hormonok előanyaga – szükségünk van rá. A szükséges mennyiség egyharmadát szervezetünk állítja elő, többit mi visszük be táplálkozással.
Mára közel harminc év telt el a tojás kínpadra vonása óta, s ma már azt mondják a tudósok, hogy kár lenne kitiltani az étrendünkből. Sőt, szükségünk van rá.
Bocsánat, tévedtünk! – ezzel a címmel adtak ki egy levelet az amerikai táplálkozási szakemberek. Ebben leírták, hogy a tojás nem vétkes a magas koleszterinszint és az érelmeszesedés kialakulásában. Sőt, napi egy tojás fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
A pécsi Széchenyi-téren álló kétméteres tojást a horvátországi Kapronca-Körös megye művészei készítették és ajándékozták a városnak.
Természetesen színes!
Vannak tyúkfajták, melyek színes tojásokkal – kékes, barnás, sőt, fűzöld – lephetnek meg bennünket. Érdekesség, hogy egy tyúk egész életében mindig ugyanolyan színű tojást tojik.
Tyúkfajták: Ameraucana és Araucana – tőlük kék tojásokat kapunk. Barnásat tojik: TetraH, Brahma, Cochin. Csokibarnát: Marans, Welsummer. Zöld tojást a barna és kék tojást tojó tyúkok keverékétől várhatunk, ilyenek az Olive egger, illetve az Easter egger fajták.