Végre beköszöntött a tavasz: ez pedig nemcsak az időjáráson, hanem a konyhában is meglátszik. Temessük el a téli ízeket, és használjuk ki a friss, tavaszi zöldségeket attól a perctől kezdve, hogy kidugták fejüket a föld alól!
Asztalunkhoz meghívtuk Szabó B. Csilla ételbloggert, aki a kora tavasz ételeit varázsolta a terítékre.
Tojás krokettkéregben
Vannak a jól bevált, minden évben elkészített tojásos receptek. Én azonban hoztam egy kis újítást. A minap jutott eszembe, hogy mi lenne, ha a főtt tojást bebugyolálnánk valami ízletes rétegbe, és sütnénk rá egy roppanós kérget, igazából egy krokettréteget.
Elkészítése nagyon egyszerű, és sokféle alkalomra bevethető: zöldcsütörtökön nagyon csinosan mutat a szép zöld spenótszósszal, a húsvéti fogások köretelemeként is kiválóan szerepelhet. S ha elmúlt az ünnep, és piknikezni megyünk, ügyesen szállítható, és remekül csillapítja az éhséget.
Hozzávalók: 10 tojás, 500 g krumpli (a lisztesebb fajtából), 60-80 g reszelt parmezán, só, bors ízlés szerint, ½ mk. reszelt szerecsendió, diónyi vaj, 1 kis csokor snidling, pár szál petrezselyemzöld, liszt, tojás, prézli a panírozáshoz, olaj a kisütéshez
Elkészítés: A tojásokat keményre főzzük, majd eltávolítjuk a héjukat. A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk, és sós vízben puhára főzzük. Leöntjük a levét, és krumplinyomóval összetörjük, hogy jó sűrű, kézzel formálható masszát kapjunk. Ezt sózzuk, borsozzuk, ízesítjük szerecsendióval és apróra vágott zöldfűszerekkel, hozzáadjuk a pici vajat, a reszelt parmezánt, és jól elvegyítjük.
Egy púpos evőkanálnyi masszát a nedvesített tenyerünkbe lapítunk, majd ebbe belehelyezzük a főtt tojást, és beborítjuk vele a tojást, mintegy rásimogatjuk a fűszeres krumpliréteget. Lisztbe, tojásba és prézlibe hempergetjük. (A tojás-prézli műveletet meg lehet ismételni, hogy a kéreg jobban tartsa a benne lévő masszát.) Jó forró, bő olajban gyorsan aranybarnára sütjük.
Medvehagymás pogácsa
Április ajándéka a medvehagyma, a tavaszi nagy kedvenc! Egészséges, rengeteg ételhez felhasználható, és karakteres ízt ad a legegyszerűbb fogásoknak is. Imádom a színét, az illatát, az ízét és a belőle készítette finomságokat. Nagy kedvencünk az egyszerű medvehagyma-krémleves, viszont most legyen a főszerep a megunhatatlan medvehagymás pogácsáé.
Hozzávalók: 600 g rétesliszt, 40 g élesztő, 150 ml langyos tej, 180-200 ml tejföl, 2 ek. kacsazsír vagy más zsiradék, 1 tojás, 1 ek. só, 1 ek. cukor, 1 kisebb csokor friss medvehagyma apróra vágva, 60 g olvasztott vaj, tojás a pogácsa megkenéséhez
Elkészítés: A langyos tejben cukor hozzáadásával felfuttatjuk az élesztőt. Elkeverjük a lisztet a sóval, s ehhez hozzáadjuk a felfutott élesztőt, hozzáadjuk a tejfölt, tojást, zsírt, és összegyúrjuk. Egy lisztezett deszkán átgyúrjuk, dagasztjuk, cipóvá formázzuk, majd letakarva kelni hagyjuk kb. fél órát. Ha megkelt, jó vékonyra, legföljebb centiméternyi vékonyra kisodorjuk. A kisodort tésztát olvasztott vajjal lekenjük, és egyenletesen megszórjuk az apróra vágott medvehagymával. Szorosan feltekerjük, mint például a palacsintát.
Ezt a hosszú tekercset behajtjuk: a bal harmadát a középső harmadra, a jobb harmadát ennek a tetejére. Az így kapott hajtoványt kb. 2 cm vastagságúra kinyújtjuk, késsel kis kockákat irdalunk a tetejére, és tetszőleges nagyságú pogácsákra szaggatjuk. A pogácsákat tepsibe rendezzük, és 15 percig pihenni hagyjuk, majd sütés előtt lekenjük tojással. Kb. 160 fokosra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Gyönyörű és illatos! Öröm készíteni és megenni.
Sós pite omlós tésztából, avagy quiche lorraine
Nekem ez az egyik kedvencem a francia finomságok végtelen tárházából. Azt mondják, ez a franciák pizzája, klasszikus francia étel, melynek alapgondolata a következő: egy omlós tésztaágyban pihenő, gazdag feltéttel megpakolt, tejszínes tojással összesütött lepény. Ha elsőre kacifántosnak tűnik is, elkészíteni egyáltalán nem nehéz. Íme:
Hozzávalók a tésztához: 10 dkg puha vaj, 20 dkg sima liszt, 1 egész tojás, ½ mk. só,
Hozzávalók a töltelékhez: 3 egész tojás, 200 ml zsíros tejszín (aki diétásabban szeretné, annak 12%-os főzőtejszín vagy 200 ml joghurt), 200 g reszelt sajt (például edami), 100 g sonka csíkokra vágva (itt is dönthetünk a diétásabb pulyka- vagy csirkesonka mellett, de tarthatjuk magunkat az eredeti recepthez, és akkor húsos szalonnát használunk)
Elkészítés: A tésztához a lisztet, sót a puha vajjal összemorzsoljuk, majd hozzáütünk egy egész tojást. Nem nagy erőfeszítés összedolgozni a hozzávalókat. A liszt, a vaj, a só és a tojás nagyon szeretik egymást, hamar összeállnak, és együtt egy lágy, tenyeret simogató tésztává alakulnak. A cipócskát 10-20 percre a hűtőbe tesszük pihenni. Ezalatt elkészítjük a töltelék hozzávalóit: a sajtot lereszeljük, a sonkát felcsíkozzuk, a tojásokat elkeverjük a tejszínnel. A tésztát a pihentetés után kerek formájúra sodorjuk. Ne legyen túl vastag, 3-5 mm vastagságú jó lesz. Majd egy 30-35 cm átmérőjű, kerek pitesütőbe egyengetjük. Ezután elősütjük: 5-8 percre 180 fokosra előmelegített sütőbe küldjük. (Ez azért fontos, mert a töltelék nagyon folyós, és ha nem sütjük elő az alapot, a közepén a tészta nyers maradhat.) Ha elősült, akkor ráhalmozzuk a reszelt sajtot, a csíkra vágott sonkát, és ráöntjük a tejszínes-tojásos keveréket, hogy az egyenletesen ellepje. Ezek után következik a sütés: 180 fokon kb. 30 percig sütjük.
Akkor jó, ha a tetején szépen megpirult, a belsejében pedig a sajt összeolvad, összesül a tojásos-tejszínes-sonkás egyveleggel.
Fogyaszthatjuk melegen, hidegen, sok friss salátával. Isteni finom, és ha még egy pohárka jófajta félszáraz fehérbor is van hozzá, akkor igazán tökéletes az ízek harmóniája. Ez boldogság!
Szabó B. Csilla (Dunaszerdahely) ételblogger • Little wonders: www.szabobcsilla.com