Hogyan vált Barbie baba ikonná? Úgy változott, ahogy a különböző generációk igényei módósultak. Haladt a korral! Kezdetben csak egy öltöztethető baba volt, később erős gondolatiság társult hozzá. Üresfejű plasztiknő vagy generációkon átívelő etalon? Ki Barbie valójában?
A fiktív Barbie teljes neve Barbara Millicent Roberts, szüleit pedig George és Margaret Robertsnek hívják. Mindannyian Willowsból, Wisconsin egy képzelt városából származnak. Barbie vőlegénye, Ken Carson 1961-ben csatlakozott a csapathoz.
(© Mettel Inc.)
Mindannyian ismerjük a Barbie girl című számot, mely lényegében a Barbie-jelenség erős kifigurázása nagy adag szexuális töltettel tarkítva. Valószínűleg az ilyen és ehhez hasonló alkotások erősítik azt sztereotípiát, miszerint Barbie csupán egy sekélyes, gazdag plasztiknő, akinek a pasizáson kívül nincsenek komolyabb ambíciói. Világunk változik: ma már nem a kilencven-hatvan-kilencven bűvös hármasa a tökéletesség zsinórmértéke. Ezt a Barbie baba forgalmazója is felfedezte, hiszen napjainkban teltkarcsú babák is sorakoznak a játéküzletek polcain. A hosszúlábú szőke ciklonra tekintsünk úgy, mint Barbie ,,ősanyjára”, de lássuk be, ,, leszármazottai” szüntelenül azon dolgoznak, hogy leképezzék folyamatosan változó világunkat.
Az első gondolat
Egy amerikai üzletasszony, Ruth Handler lányát, Barbarát figyelte babázás közben. Feltűnt neki, hogy kislánya szereti felnőtteknek való ruhákba bújtatni babáit. Akkortájt a lányok babái a Baby Bornhoz hasonló kisdedek voltak, mert ezekkel készítették fel őket az anyaságra. Ám Ruth felfedezett egy piaci rést, és megálmodta a felnőtt öltőztetőbabát. Nyomban meg is osztotta elképzelését férjével, aki a Mattel játékvállalat egyik alapítója volt, de a férfi akkor még nem látott lehetőséget az ötletben.
A Barbie alapítója, Ruth Handler (© Everett Collection Inc / Alamy Stock Photo)
Barbie ,,nagymamája”
Gondolnánk, hogy Barbie felmenője német volt? Ruth 1956-ban Európába jött gyermekeivel, Barbarával és Kennethtel. (Barbie vőlegénye Ken, Ruth kisfiáról kapta nevét.) Az édesanya rábukkant egy német játékbabára, a Bild Lillire, amely pontosan úgy nézett ki, ahogy Ruth elképzelte saját öltőztetőbabáját. Vásárolt belőle három darabot, egyet lányának adott, a másik kettőt pedig elvitte a Mattelhez.
Ki volt Lilli baba?
A Lilli babát Reinhard Beuthin rajzolta a Die Bild-Zeitungnak, és karaktere egy képregényhősnőn alapult. Magabiztos nő volt, aki tett az álmaiért. Lilli babát 1955-ben hozták forgalomba Németországban. Eredetileg nem gyerekjátéknak készült, de hamar népszerű lett a kislányok körében.
Az első Barbie baba
Ruth visszatért az Egyesült Államokba, és Gábor Zsazsa hatodik férjével, Jack Ryan tervező segítségével dolgozott a baba dizájnján. A Mattel 1964-ben megvette a Bild Lilli jogait, gyártását megszűntették, majd a Ruth lányáról elnevezett Barbie babát gyártani kezdték. Lilli ment, Barbie jött!
A baba 1959. március 9-én debütált, így ez a dátum lett a szőke szépség hivatalos születésnapja.
Ekkoriban a felnőtt nőt ábrázoló játék még nem rendelkezett mögöttes ideológiával vagy világmegváltó tervekkel. Bár forgalmazása kétségkívül pimasz húzásnak számított, hiszen új divathullámot indított el háttérbe szorítva ezzel a csecsemő játékbabákat. A Mattel játékvállalat már ötven évvel ezelőtt elmondhatta magáról, hogy másodpercenként három Barbie-t adott el szerte a világon.
Hogy nézett ki az első Barbie?
Az első Barbie fekete-fehér fürdőruhát viselt, haja pedig lófarokban volt összefogva. Akkortájt még csak szőke és barna hajú babák közül választhattak a kislányok. Érdekesség, hogy ötven évvel később Barbie újra magára kapta az ikonikus fürdődresszt – persze a kor divatjának megfelelő stílusban.
Az első Barbie (© Mattel Inc.)
Aggódó szülők
Jónéhány szülőt aggasztott Barbie alakja és mellmérete. Az 1998-ban piacra dobott Barbie testarányai már jobban hasonlítottak egy valódi nő testéhez: kisebb mellei, szélesebb dereka és vastagabb lába lett, de az elégedetlen édesanyák szívét még ez sem lágyította meg. Barbie máig megosztó személyiségnek számít, de vajon tényleg van okunk az aggodalomra?
Ki Barbie valójában?
Hosszú szőke haj, kék szem, széles mosoly, jó autók és szuper pasi – ezt látja a nagyközönség. Most viszont kukkantsunk be a rózsaszín színfalak mögé! A hatvanas években Barbie belevágott! Megmutatta a lányoknak, hogy nem csupán kertvárosi háziasszony lehet egy nőből. Egy Amerikában végzett kutatás szerint a lányok háromszor kevesebb tudománnyal kapcsolatos játékot kapnak, mint a fiúk. Miért gondoljuk, hogy a lányoknak kevésbé menő kémiai felszerelést vagy régészeti játékot venni, mint a fiúknak? Vajon a nőkkel kapcsolatos sztereotípiákat már otthon beleneveljük a gyerekekbe?
A Mattel Barbie-val karöltve szeretné elérni, hogy a kislányok is azt érezzék, bármilyen karriert választhatnak a világon. Mindössze hinniük kell önmagukban, és merniük kell nagyot álmodni!
Határ a csillagos ég!
Barbie esetében ezt akár szó szerint is érthetjük, ugyanis a szőke ciklon az 1960-as években űrhajósként a Holdra is eljutott – ráadásul Neil Armstrongot is megelőzte négy évvel. 1980-ban vezérigazgató lett, 1990-ben pedig indult az amerikai elnökválasztáson.
Barbie volt már orvos, asztrofizikus, állatorvos, nővér, rendőr, autóversenyző, rocksztár és aerobik oktató is. Van pilótaengedélye, kereskedelmi repülőgépet is tud vezetni, de dolgozott már csinos légiutas-kísérőként is. llletve nem elhanyagolható tény, hogy Barbie oktatja is a fiatal lányokat.
(© Mattel Inc.)
Számos történelmi és irodalmi alakot is megformált már: Charles Dickens regényének főszereplőjét, Ebenezer Scrooge-ot például ,,csajosítva” Eden Starlingként mutatta be a kislányoknak. De létezik Frida Kahlo (mexikói festőművész) és Amelia Earhart (az első jelentős női pilóta) baba is.
Karrierjeit változatosra tervezték, ezzel is demonstrálva a tényt, hogy a nők is sokféle szerepet képesek felvenni az életben. Mindezek mellett Barbie a testi fogyatékkal élő kislányokra is gondolt, ugyanis a 2019-es szériáktól már a kerekesszékes vagy a lábprotézist viselő Barbie babák is elérhetővé váltak.
Barbie Frida Kahlo-ként (© Mattel Inc.)
Barbie reklámok
Kezdetben még hosszú leírásokból álltak a reklámok, hiszen az embereknek el kellett magyarázni, ki is az a Barbie. Például olyan információkat is közöltek, hogy mozgatható a keze. A reklámképeken mindenki fülig vigyor volt. Az édesanyák boldogan nézték babázó gyermekeiket. Talán így szemléltették, hogy Barbie is erősítheti a családi összetartozást, valamint felkészítheti a lányokat az édesanya szerepre. Stílusa már a kezdetek kezdetétől tükrözte a kor divatját. A reklámfotókon mindig olyan ruhát és hajkoronát viselt, mint a kislányok és anyukáik.
Mára a babák reklámszövege a minimálisra csökkent, hiszen Barbie ugyanolyan híres, mint például a McDonald’s – felesleges bemutatni a világnak. Még a fiúk és férfiak is pontosan tudják, ki az a Barbie. Napjainkban inkább a mögötte húzódó gondolatiságot helyezik előtérbe.
Barbie egyike az első játékoknak, amelyik szervezett marketingstratégiával rendelkezett. Széles körben sugárzott televíziós reklámokban terjesztették hírnevét, s ez inspirációs forrásként szolgált más játékok reklámozásánál is. Barbie baba egyedülálló módon lett kulturális ikon.
Élőszereplős film Barbie-ról?
Igen! Az Oscar-díjra jelölt színésznő, Margot Robbie megerősítette, hogy hamarosan ő fogja alakítani az ikonikus karaktert. Robbie nemrégiben több olyan részletet is elárult, amelyek azt sugallták, hogy a rajongók minden várakozásán túlmutat majd az élőszereplős verzió. Barbie dacolni fog a karakterrel kapcsolatos feltételezésekkel! A színésznő elárulta, hogy a film azt fogja adni a közönségnek, amiről az emberek ,,nem is tudják, hogy akarják.”
A produkciót 2022 elején kezdték gyártani Londonban. Áprilisban a Warner Bros megosztott egy képet a Barbie babaként tündöklő Margot Robbie-ról, és bejelentették, hogy a film 2023. július 21-én kerül a mozikba. A jelek szerint – a hölgyek legnagyobb örömére – Ryan Gosling is szerepel a filmben.
Az élőszereplős filmben Margot Robbie fogja alakítani az ikonikus Barbie-t (© marca.com)
A játékboltban...
A minap betértünk egy játéküzletbe. Bár nem Barbie-ért mentünk, valahogy mégis a leghátsó sor felé indultam el, ahol a babák sorakoznak. Gyermekként is ide szaladtam először. Nem ismertem az új karaktereket, mégis elfogott egy ismerős érzés. Nincs ahhoz fogható, amikor kislányként kibontjuk az ajándékot és egy gyönyörű Barbie bújik elő a csomagolópapír rejtekéből. Olyan volt kibontani a tündér, a sellő és hercegnő babák dobozát, mintha magam is tündérré, sellővé vagy hercegnővé változtam volna arra a pillanatra. Tízévesen kértem utoljára Barbie-t, de mindmáig úgy tekintek a szőke szépségre, mint egy kedves ismerősre, aki varázslatosabbá tette a gyermekkoromat.
Tegyük fel újra a kérdést: Barbie csupán egy sekélyes, gazdag plasztiknő lenne, akinek a pasizáson kívül nincsenek komolyabb ambíciói? A felsorolt tények ismeretében azt mondhatjuk, hogy nem. Barbie inkább egy úttörő polihisztor, aki kislányok millióinak azt üzeni: Merjetek nagyot álmodni!