Az ékszer elárulja, kik vagyunk – és azt is, hogy kik szeretnénk lenni. Hathatunk közönségesnek, ha melléválasztunk, de tisztelhetnek dívaként, ha értjük a csíziót.

Három másodperc már elég a véleményalkotáshoz az ékszer stílusa, mérete, mennyisége alapján. Legyünk bár klasszikusan kifinomultak, kokettálón csillogók vagy piercingesen lázadók, külsőnknek belsőnket kell tükröznie – a divat csak ez után szempont.

praktikak-ekszerviseleshez-kezdo.jpg
(© Mateusz Sitek)

A 8-10 cm-es, hosszú, fityegő fülbevaló csak a hattyúnyakúakon mutat jól. Leengedett, minimum vállig érő frizuránál szép a karika sokféle, csillogó változatban, ill. a nagy felületű, egyéb formák. Ugyanezek az extrarövid, fiús frizurát is kacérrá teszik, csakúgy, mint a laza, görögös kontyokat. A „Kleopátra-hossz” közepesen hosszú, 3-5 centis függőt visel el. A sok soros láncözön, mely függőlegesen hull alá a mellkason, néha egészen a köldökig: mindenkinek jól áll, hiszen köztudottan nyújt, slankít.

Kopnak a szabályok is, mármint:

  • Gyöngy csak érett nőknek? Szó sincs róla, ellenben a színeket, formákat, méretet személyiségre kell szabni. Pl.: tinilány is kaphat ajándékba rózsás, tenyésztett gyöngyből gyűrűt, medált...
  • A csillogó strasszok csakis alkalomra valók? A popipar jóvoltából az utcai divatba is átköltözött ez az üvegből vagy ásványokból csiszolt csilli-villi irányzat. Láthattuk karkötőkön, nyakörveken, övcsatokon, sőt fogékszerként is.
  • Tűzzománc, bizsu, bőr, üveggyöngy estélyre szalonképtelen? Ha ezen alapanyagokat művészi fokon munkálják ékszerré, semmi kivetnivalót nem találhatunk egy-egy ilyen exkluzív darabban. Úgy tűnik, kedvünkre aggathatunk magunkra bizsut, nemesfémet, drágakövet vagy épp fa-, csont-, fonott kézműves remekeket, hiszen napjainkban – ahogy azt a magazinokban is láthatjuk – az iparművészek merészen bánnak az anyaghasználattal. Aranyláncon átbújtatnak bőrszalagot, selyempántra applikálnak gyöngyöt, kagylót, korallt...
Ha ilyen markáns és extravagáns, egyedi ékszer van birtokunkban, minden egyéb feltűnő kiegészítőtől tartózkodjunk, hadd uralkodjék, s szegeződjék rá a tekintet. Ilyenkor a ruha is csupán asszisztensi feladatkört kap.

Rövid nyakúak ne viseljenek a nyak körül vastag láncot, több sor gyöngyöt, inkább laza állású láncot diszkrét medállal. Testesebb hölgyre bátran rakható maxinyaklánc vagy medál, hiszen a kicsike nem is mutatna. Extra méretű, köves gyűrűt magában viseljünk, ám a vastag ujjúak maradjanak a finomabb daraboknál. Ők ne a kézfejüket hangsúlyozzák ékszerrel. Kedveltek a függőből, nyakékből, karkötőből, gyűrűből álló szettek, de ha minden darabot viselünk, túlságosan megkomponáltnak, mesterkéltnek hatunk. Két darab bőven elegendő, de nem két közeli, pl. nyakék + függő, inkább a karkötő + függő, ill. karkötő + lánc a jó megoldás.

Bross – mint száműzött, pedig milyen változatossá tehetné gardróbunkat – sálra, kabátra, blézerre, kalapra, akár övre tűzve is új életet lehel egy rég megunt darabba. Itt elsősorban az érett dámákra gondolunk.  Sárga aranyat, -rezet meleg színpalettájú hölgyeknek – tavasz, ősz – ajánlunk, a hidegeké – nyár, tél – a fehérarany, a platina és az ezüst.

hirlevel_web_banner_1.jpg

Mi az idei nyár legnagyobb trendje? – kérdeztük Lisz Ildikótól, a Dóra Bizsu üzlethálózat tulajdonosától.

– A divatirányzatok általában három évre szólnak. Az első év a felfutási szakasz, amikor az új darabokat még csak azok viselik, akik naprakészen követik a trendet, illetve a bevállalósak. A második évben már a tömeg is viseli, míg az utolsó év a leszálló ág. Közben már begyűrűznek az újabb irányzatok. A ruhatervezők az új szezon divatjával mindig naprakészen irányt mutatnak a divatékszergyártóknak is. Idén nyáron, hosszú évek után ismét felfedezték a kagylót – és ezek a kagyló divatékszerek csiga és gyöngyház díszítéssel azonnal közkedveltté váltak, ami nem csoda, hiszen viselőjüknek egész nap a szabadságérzetét adják. Fürdőruhához észveszejtőek, tengerparti nyaraláshoz ideálisak, a virágos vagy egyszínű strandkendőkkel is harmonizálnak.

– A legtöbb nő nehezen válik meg a bizsujaitól, sőt néha még édesanyánk ékszeres ládikójában is felfedezünk egy-egy érdekes darabot. Van olyan divatékszer, amelyet ismét elővehetünk?

– A fából készült bizsuk szinte mindig divatosak. Volt idő, mikor a naturalisztikusak hódítottak, mostanában inkább a festett, vidám színű fa karkötőket, gyöngysorokat keresik a vevők. És igen: egyre nagyobb teret kap a mai divatban az indiai stílus! Az apró üveggyöngyökből készült hosszú láncok, csillárszerű fülbevalók, a kézen csilingelő vékony fém-, illetve műgyanta karperecek: mind-mind ennek a távoli országnak a hangulatát idézik.

Akkor igazán dekoratívak, ha az autentikus példát követve több rétegben viseljük, a karkötőket például egyszerre.

– Melyek az idei nyár „színei”?

– Sok év után ismét visszajöttek a neonszínek: a rikító sárga, a feltűnő narancssárga, az élénkzöld, a vadpink, az erős kék. Emellett még mindig a palettán maradt a piros, a lila és az örökzöld fekete-fehér kombináció.

A most divatos vászonruhákhoz bőrből, fából készült ékszert viseljünk, a könnyű kis nyári ruhákhoz könnyebb fajsúlyú, cizellált bizsut. Illenek hozzájuk még a többsoros láncok, tűzzománcból készült darabok, a hatalmas fülbevalók – a divatékszer kiképzése a nemes ékszerére emlékeztessen. A mintás anyagokhoz elég egy decens bizsu. Most például nagy divat a vékony szalagon vagy ezüstszálon lógó medál. Egy nyáreste viselt dívásabb ruha azonban már kiált a feltűnő bizsuért.

Janković Nóra
Cookies