Szövögessünk színes gumikarkötőt! Nemrégiben színes gumigyűrűk árasztották el a játékboltokat, a papírüzleteket, de még az újságárusokat is. A gyerekek pedig pillanatok alatt „rákattantak”, és az apró gyűrűkből karkötőket fonnak-szőnek sorozatgyártásban. Akár az iskolai szünetekben, a napköziben vagy épp délután a parkban.

A cséfalvai Bindics Csenge (12) egyike azoknak az iskolás lányoknak, akik szabadidejükben szebbnél szebb karkötőket készítenek.

gumikarkotok_9.jpg
Most épp 50 karkötő van nálam, de már legalább kétszer ennyit készítettem.

– Az unokatestvéremtől, Mónikától tanultam meg a készítését – kezd a mesélésbe a hatodikos, mosolygós kislány. – Tulajdonképpen nem kell hozzá más, csak a gumigyűrűk meg két ceruza vagy egy villa. De ha ez nincs, a két ujjam is elég ahhoz, hogy pár perc alatt új karkötőt készítsek magamnak vagy az osztálytársaimnak. Az unokatestvéremtől villámgyorsan megtanultam többféle technikát, aztán az osztálytársaimat is megtanítottam rájuk. Van, aki rajzszögeket és parafa dugót használ, az interneten (Színes ötletek – a kézügyes blog) fonótáblát is láttam. Azóta sokan készítenek már az osztályban is karkötőket, mindenkinek megvannak a kedvenc színei meg mintái. Az elkészült karkötőket aztán cserélgetjük egymás között.

Az én kedvenc színem a rózsaszín és a világoskék. A mi osztályunk az illatosított gumigyűrűket szereti, a rágóillatú kék és a cseresznyepiros a nyerő! – mondja Csenge, miközben a gumikupac tempósan karkötővé alakul át az ujjai között.

Először két ceruzát fog meg, melyekre három színes karikát húz, úgy, hogy a gumikat középen egyszer megtekeri, hogy 8-as alakjuk legyen.

gumikarkotok_2.jpg
Első lépésként három, 8-as alakra tekert gumit fűzök a ceruzákra.

Aztán a legalsó gumi mindkét végét a ceruzán átemelve középre helyezi, s már el is készült az első szemmel.

gumikarkotok_3.jpg

A gumikat a készletben árult gumikhoz csomagolt, horgolótűre nagyon hasonlító, kampós végű műanyag szerszám segítségével mozgatja. Most új gumit teker a ceruzára, s az utolsót újra középre helyezi.

gumikarkotok_4.jpg
Érméket is lehet a karkötőbe fonni: egyenként kell azokat a gumira erősíteni.

A lényeg, hogy mindig három, 8-as alakúra tekert gumi legyen a két ceruzán, amelyeket a bal kezünk mutató- és középső ujjával is helyettesíthetünk, s mindig a legalsót emeljük át a ceruzákon. Ha az ember rájön a csínjára, az új karkötő villámgyorsan elkészül.

gumikarkotok_5.jpg
Az érmével díszített gumit, ugyanúgy, mint a többit, a ceruzákra tekerem.

– Mikor a karkötőm már elég hosszú, nem teszek a ceruzára újabb gumit, hanem lefogyasztom róla a maradék kettőt – meséli tovább Csenge.

gumikarkotok_6.jpg

– Az utolsó gumit az ujjaimra húzom, és egy átlátszó kapcsot akasztok a hurokba, amit a másik végébe is beleakasztok. Ha hordás közben ezek az utolsó szemek megsérülnek, elszakadnak, ki lehet azokat cserélni. A belső szemeket azonban nem.

gumikarkotok_7.jpg
Mikor a karkötő elég hosszú, az utolsó gumigyűrűbe műanyag kapcsot akasztok.

– Nagyon szeretek a karkötőkkel pepecselni, tanulás után minden este előveszem a gumikat. Sokszor tévézés közben vagy a reklám alatt is megcsinálok egyet. Szívesen készítek ajándékba is: már megajándékoztam vele a szüleimet és a nagyszüleimet, de még a tanító nénimet is. Apunak egy vastagabb, zöld – narancssárga karkötőt, az anyukámnak pedig rózsaszínt és pirosat készítettem. Az osztálybeli fiúknak is gyakran készítek, bár ők tudnának maguk is, de kényelmesek. Én is nagyon szeretem hordani őket, általában 5-6 van egyszerre a kezemen!

– A kedvenceim a villával készülő karkötők, amelyek jóval időigényesebbek, és több türelem kell hozzájuk. Ezért is szeretem őket. Ezek vastagabbak és tömörebbek is – teszi hozzá mosolyogva. Csenge a színes gumikarikát egy négyágú villa minden ágára ráhúzza, de az ágak közt, szintén 8-as alakban megtekeri azt.

gumikarkotok_10.jpg
A villás technikánál a nyolcas alakban megtekergetett gumit a villa minden egyes ágára ráfűzöm.

A műveletek sorrendje egyébként ugyanaz, mint az előbb. Itt is egyszerre három gumi van a villán, s mindig az utolsót emeli át a villa ágain. Azért türelemjáték, mert a szoros gumit a villa minden egyes ágán külön-külön kell átterelgetni.

gumikarkotok_11.jpg
A türelemjáték abban rejlik, hogy a szoros gumit a villa minden egyes ágán külön-külön kell átterelgetni.

Munka közben Csenge elárulja, hogy a karkötők előtt kulcstartókat készített.

gumikarkotok_12.jpg
Az így készült karkötő vastagabb és sűrűbb, ezért is szeretem.

Minden kézműves, kreatív tevékenység vonzza, rajzolni is szeret. Sőt, tanulni is. Kedvenc tantárgya a biológia és a magyar, ráadásul olvasni is nagyon szeret!

gumikarkotok_1.jpg
A karkötő pár perc alatt el is készült.

Az abszolút kedvence azonban az állatvilág: ha tud, szívesen segít a rászoruló állatokon. Épp ezért, ha nagy lesz, állatorvos szeretne lenni. És van egy titkos vágya is: saját lovat szeretne, hogy bármikor lovagolhasson.

gumikarkotok_8.jpg

hirlevel_web_banner_2.jpg

L. Horváth Katalin
Cookies