Sokszor ma is tabuként kezelik a nők a méheltávolítást és a miómát.
Ma a nők egyik rettegett réme, hogy kiveszik a petefészküket. Vagy a méhüket. Szlovákiai viszonylatban magas a méheltávolítások száma, elég megnézni a statisztikákat. Némely kórház élen jár ebben is a magyarok által lakott régiókban. Egyes orvosok azt vallják, hogy ami nincs bent, az már nem okozhat bajt. Angelina Jolie is azért távolíttatta el a petefészkeit és az emlőállományát, nehogy megtámadják a női betegségek. Valóban nincs szükség a női szerveinkre?
(© Patrizia Burra)
A mióma régen...
Húsz évvel ezelőtt a méh eltávolításával egyidejűleg a petefészek is eltávolításra került. Annak ellenére, hogy a petefészeknek semmi köze a miómához. Hisz magában a méhben van a mióma: úgy is nevezik, hogy méhmióma (vagy fibroid). Orvosi berkekben elterjedt az az attitűd, hogy egy negyvenpluszos nőnek „akkor vegyük ki a petefészkét is, ha már benne vagyunk a hasban”. Megelőzésképpen. Mert akkor az már nem betegedhet meg.
Erről a haladó orvosok ma már másként gondolkodnak. Néha az endometriózis és a mióma együtt jár (mivel mind a kettő az ösztrogéndominanciához kötődő betegség). Igen, ilyenkor egyidejűleg kerülhet eltávolításra a méh és a petefészek. Mióma miatt viszont senkinek a petefészkét nem szabadna kivenni.
Nemzetközi vizsgálatok egyértelműen alátámasztják, hogy ez még a menopauzás, tehát az ötvenpluszos nőnek is életminőség-romlást okozhat – és akár az életét is megrövidítheti a petefészkének idő előtti eltávolítása.
Sérül az intimitás...
...ha eltávolítják a petefészkünket és a méhünket. Ez mit jelent? „Nekem külön problémám volt, hogy nem igazán van nemi vágyam. Nem ugyanaz a vágy tör rám, mint régen, és közben sem tudok jelen lenni” – mesélte egyik riportalanyunk. Többek között ezért is fontos a hormonpótlás, hogy az ösztrogénszintet tartani tudjuk. Emellett sokaknál jelentkezik a hüvelyszárazság, ami nagyon fájó érzés is lehet.
(© Patrizia Burra)
Segítség! Szétesett a hasam, mit csináljak?
Ritkán beszélünk arról, hogy a teljes méheltávolításon átesett nőnél megváltozik a kismedencei anatómia, a hüvelycsonk előreesik, s így szexuális és vizelettartási zavarok jelentkezhetnek. És ezek nem csak műtéti szövődmények. Abból is adódnak például, hogy a méhet szalagok függesztik föl, amelyek a csontos medencére tapadnak, s csak úgy tudják kivenni a méhet, ha ezeket a szalagokat átvágják... Ám ilyesmikről ritkán tájékoztatják a nőt a nagy döntés előtt.
Szükség van rájuk!
A hormonok védik a női szervezetet! A petefészek hormonokat termel, ösztrogént és progeszteront, s ezekre a hormonokra az ötvenen túli nőknek is szükségük van. Hiába jár a nő termékeny életszakasza végén és nem tud már gyermeket vállalni, ezek a hormonok tovább védik a szervezetét! Védik a szív- és érrendszeri betegségek ellen, a csontritkulás ellen, s agyilag is akkor tudunk frissek maradni (ezt hívják kognitív funkcióknak), ha megmarad a petefészkünk. Tehát nagy különbség, hogy valakinek csak a méhét távolítják el – vagy a méhét a petefészkével együtt. Arról nem is szólva, hogy ilyenkor kivesznek a nőből valamit, ami lelkileg a padlóra taszíthatja őt, hisz ez egy veszteségélmény.
Hogyan tornázzon...
Hogyan tornázzon egy méheltávolításon átesett nő? Miért fontos formában tartania magát? Ugyebár a műtét során az alátámasztó szervek kikerülnek a hasból, s beáll egy renyheség a hasfalon belül. Értsd: a húgyhólyag és a belek is lejjebb szállnak, megereszkedik a hasfal. („Szétesik”, mint mondja a népnyelv.)
Ezen segít az intimtorna, az intimjóga s az olyan, fitneszben végezhető hasfalerősítő gyakorlatok, melyeket az alsó hasfalról kell indítani...
Mumus lesz belőle
Minden, amihez hozzákapcsolják a gyógyíthatatlan szót, mély szorongást válthat ki belőlünk. Sok női betegség ilyen! Szorongást okozhat, hogy nem a mi kezünkben van a kontroll. Ha eldőlt, hogy „műteni fognak”, tehát mások határoztak rólunk, mi pedig tehetetlenek vagyunk.
Csökkentheti a szorongásunkat, ha például bejelentkezünk egy önsegítő csoportba, ahol hasonló problémákkal küzdenek; ha olvasunk róla, hogy a másik nő hogyan jutott túl a nehezén. Néha terápiás segítségre, pszichológusra is szükség lehet a beavatkozás után. Hisz ezek a betegségek a nőiségünkben is érintenek bennünket, ami a párkapcsolatunkban is nehézséget okozhat. Az intimitás sérül – sokszor ugyanis nehezített az intim együttlét.
(© Patrizia Burra)
Ha azt halljuk, daganat, máris a műtét jut az eszünkbe. Ma már szerencsére a szervmegtartó műtétet részesítik előnyben, még azoknál a nőknél is, akik túl vannak a gyermekvállaláson. A műtét szempontjából fontos tényező, hogy a mióma hol – a méh melyik részén – helyezkedik el. A méhnyak környékén nőtt – és a méhnyakat vérrel ellátó artériáknál elhelyezkedő – miómákat a legnehezebb kivenni. Ilyenkor sokszor eltávolítják az egész méhet. Inkább, mint hogy később komplikációk lépjenek fel. Vagy épp a méhnyakat hagyják meg, és úgy távolítják el a méhet...