Az ananász a dél-amerikai indiánoktól kapta a nevét. Mi, európai sápadt arcúak friss állapotában csak most ismerkedünk ezzel az egzotikus gyümölccsel, hiszen nálunk ananász általában csak karácsony táján kapható.
Pedig az ananász valóságos csoda! Aki megszereti, később már el sem tudja képzelni, hogyan élhetett nélküle.
Legelőször is
Ahhoz, hogy megkedveljük az ananászt, először is egy jó érett gyümölcsre kell ráakadnunk. Aki életében először egy éretlen példányt vett, soha többé nem fog vágyakozni utána, hiszen illatos, édes, fűszeres gyümölcs helyett egy kemény, fanyarul savanyú valami lesz a kezében, amely sehova máshová, csak a szemétkosárba való.
Miről ismerni fel az érett, finom példányokat? (Előrebocsátjuk: ne számítsunk arra, hogy az éretlen ananász otthon majd szépen beérik. Ha egyszer levágták a tövéről, cukor többé nem termelődik benne. Puhulni persze megpuhul, pontosabban: megrothad. Ha barna foltokat látunk a belsejében, máris kidobhatjuk.) Vásárláskor tehát először is a gyümölcs tetején levő levélkoronát nézzük meg. Az a jó, ha a levelek erősek, frissek, sötétzöldek, és nincs rajtuk penész. Ezután szagoljuk meg a gyümölcsöt. Az érett ananász édes illatú, szemben az illattalan vagy kesernyés szagú éretlen ananásszal. Viszont gondoljunk arra, hogy az ananászt hűvös helyen tárolják, ezért illata nem olyan erőteljes, mint a trópusokon. Az érett ananász lédús, jó nehéz, húsa rugalmas, színe pedig narancssárgás.
Az ananász igazi szezonja (nálunk talán furcsa) márciustól júniusig tart, de itt, Közép-Európában leginkább télen fogyasztjuk, amikor egyébként gyümölcsből és zöldségből kicsi a választék.
Száraz adatok a lédús gyümölcsről
Mindenki ismeri az ananászt tartalmazó étrend-kiegészítőket vagy az ananászdiétát. Meglehetősen nagy a hírverés a gyümölcs körül, mert nemcsak finom, hanem egészséges is. Ez főleg a benne található bromelain nevű enzimnek köszönhető, amelynek több kedvező hatása is van, ezért elsősorban a sportolók körében örvend nagy népszerűségnek – elősegíti az izomsejtek regenerálódását, gyógyítja az ízületeket, és hatásos az ízületi gyulladás kezelésében.
A felsoroltakon kívül tisztítja az emésztőrendszert, eltávolítja a különféle élősködőket és más nemkívánatos elemeket, ami áldásos dolog, főként tisztítókúrák alkalmával. Az ananászban található többi anyag, főleg a vitaminok, jót tesznek szervezetünknek, és együttesen méregtelenítő hatásúak. Eltávolítják a fölösleges zsírt és vizet, aminek főleg az ödémás betegek örülnek.
Enyhén káros hatása csak a terhesség idején tapasztalható, mert csökkenti a vér alvadását, valamint az éretlen ananász leve károsítja a fogzománcot. Az ananászkompótot azonban a várandós kismamák is bátran fogyaszthatják, mert a befőttben sokkal kevesebb a hatóanyag, mint a friss gyümölcsben. Az ananászkompót egyébként is jó bevezető ahhoz, hogy megkedveljük ezt a hasznos és rendkívül ízletes trópusi gyümölcsöt, mert íze és aromája sokkal enyhébb, és így a kisgyerekeket sem riasztja el.
Az elkészítési módok végtelen sora
A friss ananásznak először az alját és a tetejét vágjuk le. Ezután éles késsel meghámozhatjuk az egész gyümölcsöt. Ha nincs időnk pepecselni a hámozással, akkor az egész girbegurba héjat távolítsuk el. Ha van kedvünk egy kicsit eljátszogatni vele, vékonyan hámozzuk meg, úgy, hogy a bemélyedések benne maradjanak a gyümölcsben. Azután ezeket egyenként kimetszhetjük, ami egyúttal dekorálja is a gyümölcs felületét. A tálaláshoz más módszert is alkalmazhatunk: az ananászt hájastul egycentis szeletekre vághatjuk, azután pedig a karikák széléről külön-külön lehámozzuk a héjat. Amikor ezzel elkészültünk, az ananászszeleteket apróbb kockákra vághatjuk, és tejszínhabbal vagy a nélkül kínálhatjuk.
Az ananász tálalásának hagyományos módja a vaníliafagylalttal való kombinálás. A gyümölcsre pár csepp rumot is tehetünk. Ananászos csemege ezerféleképpen készíthető. A legfinomabbak közé tartoznak a cheesecake (sajttorta) különféle fajtái, valamint az ezekhez hasonló túrós, tejfölös és joghurtos ananásztorták.
Az ananász azonban másféleképpen is elkészíthető. Nagyszerű alapanyaga a sós finomságoknak, lehet grillezni is, vagy megsütni serpenyőben. Így elkészítve az ananász kiváló körítés sült húsokhoz, és nem kell félni az ananász - bárányhús vagy ananász - sertéshús kombinációtól sem. Mézes öntettel finom salátát készíthetünk sült csirkéből, ananászból és más hozzávalókból.
Ananásszal köríthetők az egzotikus receptek szerint készített húsok, nagyszerűen illik például a halakhoz és a tenger más gyümölcseihez. Ez a kreol konyhában teljesen természetes, miért ne hozhatnánk be télen a mi ebédlőinkbe is a karibi szigetek trópusi ízeit?
MAHI-MAHI ANANÁSZOS SALSÁVAL
Hozzávalók:
1/2 friss ananász
1 kicsi jalapeño paprika
1/2 marék friss koriander
1/2 piros kápiapaprika
1 ek. olaj
2 szelet mahi-mahi (vagy másfajta hal)
1 ek. halfűszer
2 kk. majoránna
1/2 kk. köménymag
5 gerezd fokhagyma
Elkészítés:
Először elkészítjük a salsát: az apró kockákra vágott ananászt a csípős paprikával, az apróra vágott korianderrel és a kápiával egy nagyobb tálkában összekeverjük. Ezután egy serpenyőben olajat forrósítunk, a megtisztított halat megszórjuk halfűszerrel, köménnyel, majoránnával és zúzott fokhagymával, és mindkét oldalról három-három percig sütjük. A kész halat tányérra helyezzük, ráöntjük a salsát, majd főtt rizzsel vagy fehér péksüteménnyel tálaljuk.
(© slenderkitchen.com)