A fahéj az egyik legismertebb téli fűszer. Illata nélkül nincs karácsony. Világosbarna színű, intenzív, meghatározó ízvilágot képvisel, ugyanakkor kellemesen édes aromájú fűszer. Egykor az aranynál is értékesebb volt.

A fűszer a babérfélék családjába tartozó fahéjfa szárított kérge. A 10-15 méter magasra növő fa fiatal ágainak kérgéből lehántással, majd őrléssel készítik. Kellemesen édes aromája finom, mégis intenzív, íze jól meghatározható, illatos és meleg, kissé csípős. Rúdformában, vágott darabokban, illetve őrölve kapható.

karacsonyi-fuszerunk-a-fahej-kezdo.jpg

Fahéj a konyhában 

A gasztronómiában a fahéjat a legkülönfélébb ételek ízesítésére használják. Őrölve a karácsonyi mézeskalács elengedhetetlen összetevője. Ezenkívül almás lepény, rétes, piskótatészta, zsírban sült fánkok, rizsételek, gyümölcslevesek, különféle desszertek, gyümölcssaláták kedvelt ízesítője. Egészben befőttek, kompótok, gyümölcslevesek, mártások, gyümölcssaláták, forralt bor, fűszeres italok elengedhetetlen fűszere. Használják még szárnyas- és bárányételek ízesítésére. A fahéj kiválóan harmonizál a gyömbérrel, a köménnyel, a szegfűszeggel, a vaníliával, a kurkumával és a szerecsendióval. 

Fahéj a gyógyászatban 

A csodás fahéj azonban nemcsak egyszerű fűszer, hanem igazi gyógyelixír is, ami számos problémánkat képes orvosolni. Leggyakrabban megfázások, meghűlések kezelésére használják. Erős fertőtlenítőszer, hatásos ellenszere sok baktériumnak és gombának. Húgyúti fertőzések kezelésére is kiváló. Segít bontani a glükózt, így szabályozva a vércukorszintet. A cukorbetegség egyik jövőbeni megoldásaként is emlegetik. A fahéj kiváló szer az öregedés lassítására. Csökkenti a véralvadást, és gyulladásgátló hatása is van. Csökkenti a menstruációs panaszokat, enyhíti az emésztési zavarokat, a hányingert, csökkenti a felfúvódást, csillapítja a köhögést, és rekedtség esetén is kiváló.

A fahéj illata állítólag az agyműködésre is serkentőleg hat, és a rovarokat is elriasztja. Kimerültség, idegi túlterheltség esetén lefekvés előtt mézzel összekeverve és fogyasztva nyugtató hatású. A fahéj afrodiziákumként is ismert, illóolajai révén vágyfokozó, potencianövelő hatású.

Fahéj a szépségiparban 

A fahéjat remek házi szépségápoló szerként is számon tartjuk, mely üdévé, tisztává varázsolja a zsíros bőrt. Nagy sikerrel használják narancsbőr ellen, ugyanis a bőrrel érintkezve melegségérzetet, vérbőséget okoz, így a narancsbőrt okozó sejtek gyorsabban tudnak lebomlani és távozni a szervezetünkből.

  • A fahéj melegítő, frissítő hatásáról is híres. Oldjunk fel 3 csepp fahéjat egy dl tejben, és adjuk hozzá a meleg fürdőhöz. Frissítő hatású, illata kellemes és megnyugtató, főként hűvösebb időben.

minden_reggel_ujno.sk.png

BŐRSZÉPÍTŐ HÁZI PAKOLÁS FAHÉJJAL

Hozzávalók:

1 tk. méz
1 kk. őrölt szegfűszeg
1 kk. őrölt fahéj

Elkészítés:

Ez nemcsak egy tápláló arcpakolás, mely szinte azonnal üde, rózsás és matt arcbőrt eredményez, hanem az elhalt hámrétegektől is megszabadíthat. Keverjük össze az alapanyagokat, és a masszát kenjük fel a megtisztított arcbőrre. Krémes állaga és finom illata miatt relaxálásra is alkalmas.

Nagyjából 20-30 perc után nedves kézzel dörzsöljük át az arcunkat, hogy a pakolás arcradírozó hatását is kifejthesse. Ezután mossuk le langyos vízzel.

Hasznos tippek

A fahéjport közvetlenül a tálalás előtt adjuk az ételhez, mert főzéssel keserűvé válhat.

  • Túl nagy adagban ne alkalmazzuk, mert allergiás tüneteket okozhat.
  • A fahéj akkor friss, ha nagyon erős, édes illata van. Ne használjuk, ha alig érezhető a fahéjillat, ilyenkor jótékony hatást már nem fejt ki.
  • Fénytől elzárt, légmentes dobozban tároljuk, így tovább megőrzi frissességét.
  • Terhes nők ne használják, mert veszélyezteti a magzatot.
  • Ha fahéjjal keverjük a fogkrémet, akkor már önmagában csak a fűszer is képes gátolni a fogszuvasodást, és elpusztítja a baktériumokat a szájban.

Olcsó és intenzív hatású illatosítót kapunk, amely a molylepkéket is távol tartja a ruhásszekrényünktől, ha szárított narancshéjak közé fahéjrudacskát teszünk.

–varga–
Cookies