Az internet megállíthatatlanul terjed tájainkon is. Népszerűségének egyik oka kétségtelenül az „online” vásárlás lehetősége: a képernyő előtt ülő vásárló úgy juthat hozzá a kívánt termékhez, hogy egy lépést sem kell tennie érte.
Természetesen a fény sosincs árnyék nélkül, így az internetes vásárlásnak is megvan a maga árnyoldala. A rendkívül szuggesztív és szavahihetőnek tűnő reklám hatására a gyanútlan vásárló hajlamos olyan dolgot is megvásárolni, amelyre talán nincs is szüksége.
Orvosi rovatunk természetesen nem az esetleg feleslegesen kidobott pénz miatt foglalkozik az internetes vásárlással. Az „online” kereskedés ugyanis nemcsak pénztárcánkat, hanem egészségünket is károsíthatja! Várható, hogy hozzánk is hamarosan begyűrűzik az internetes gyógyszervásárlás divatja.
Megjelennek a nyugaton már ismert online „gyógyszertárak”, amelyek a többi eladandó termékhez hasonló reklámhadjárattal szerzik meg vevőiket. Mi ebben a rossz? – kérdezheti a gyanútlan beteg, aki az egyéb termékek gyors és kényelmes online vásárlással már jó tapasztalatokat szerzett.
Nos, a lehetséges rossz egyik oka az így forgalmazott áru speciális jellege. Az Európai Bíróság 2009-ben hozott, gyógyszerellátást érintő ítéleteiben így határozta meg a gyógyszer sajátos jellegét: a gyógyszert gyógyhatása különíti el a többi árutól.
Ha a gyógyszert szükségtelenül vagy nem megfelelő javallatra, módon alkalmazzák, akár súlyosan is károsíthatja az egészséget anélkül – s ez különös fontos szempont –, hogy a „fogyasztó” a készítmény alkalmazása során mindezt észlelné.
Magyarán: ha valaki gyermekkorában „sárgaságon” (májgyulladáson) esett át, az online beszerzett, „mindent gyógyító csodatea” fellobbantja az eddig nyugvó májgyulladást. Megnő az egészségkárosodás veszélye akkor, ha olyan gyógyszert kínálnak az interneten, amely csak orvosi receptre kapható (vényköteles). Alapszabályként fogadjuk el: minden olyan vényköteles gyógyszer, amelyet interneten keresztül forgalmaznak, bizonytalan minőségű.
S nem árt tudni azt, hogy a hamis gyógyszerek, „gyógyhatású készítmények” hazánkba kerülésének legvalószínűbb s egyben legveszélyesebb formája az online kereskedelem révén valósulhat meg. Az ilyen „gyógyszerek” összetétele bizonytalan, nem lehet tudni, mi minden egyebet is „hozzákevernek” a csak a nyereségre törekvő gyártók. 2010 nyarán nagy port vert fel egy vizsgálat eredménye. A „kizárólag” növényi összetevőket tartalmazó, s a férfiak számára, potencianövelésre szánt „gyógyhatású készítményről” a laboratóriumban kiderült, hogy szintetikus gyógyszerhatóanyagot (Viagrát) is tartalmaz. Márpedig a Viagra nem adható pl. a tartósan szívgyógyszerekre szoruló betegnek.
Mi tehát a teendő? Tartsuk szem előtt, hogy az internet kimeríthetetlen adatforrás, ám egyúttal a határtalan hülyeségek tárháza is. Ezért nem szabad készpénznek venni az ott található „információkat”. Mielőtt gyógyszert rendelnénk online, nem árt betartani az elcsépelt, de érvényét nem vesztő szlogent: „kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét” – akár az internet segítségével is.