Ha az elmúlt években jártunk bármilyen műszaki áruházban, vagy csak görgettünk a közösségi oldalakon, biztosan szembejött velünk egyszer-kétszer az airfryer. Egyre több ember cseréli le a hagyományos olajsütőt vagy épp a serpenyőt erre a modern eszközre. De mi ez a gép pontosan, hogyan működik, és tényleg megéri beszerezni egyet, vagy ez is csak egy múló divathóbort?
Írásunkban végigvesszük, honnan jött az airfryer, mire képes, milyen fajtái vannak, hogyan használható a mindennapokban – és pár egyszerű, de finom receptet is mutatunk!
Mi az airfryer, és hogyan működik?
Az airfryer egy forró levegős sütő, amelyik olaj helyett forró levegőt használ az ételek elkészítésére. Lényegében egy kompakt, nagy sebességű konvekciós sütőről van szó, ami a hagyományos sütésnél sokkal gyorsabb és egészségesebb alternatívát kínál.
A működési elve egyszerű, de nagyszerű: egy fűtőszál felmelegíti a levegőt a készülék belsejében, a beépített ventilátor pedig ezt a levegőt nagy sebességgel keringeti az étel körül. Ennek köszönhetően az ételek kívül ropogósra sülnek, belül viszont megmaradnak szaftosnak és puhának – attól függően, mit készítünk. Az olajhasználat minimálisra csökken, de a textúra és az íz közel marad az olajban sült változathoz – nem véletlen, hogy a technológia különösen vonzóvá vált azok számára, akik egészségtudatosabban szeretnének főzni, vagy egyszerűen csak gyorsabban szeretnének finom ételeket az asztalra varázsolni.
Honnan jött az airfryer?
Az első airfryert a Philips mutatta be 2010-ben a berlini IFA technológiai kiállításon. A találmány Fred van der Weij holland mérnökhöz köthető, aki olyan módszert keresett, amivel otthon is ropogós sült krumplit készíthet olaj nélkül.
A Philips fejlesztette tovább az ötletét, és piacra dobta az első modelljét, amely gyorsan népszerű lett, először Európában, majd világszerte. Bár ma már sok gyártó kínál airfryert, a Philips volt az, aki valójában elindította ezt a forradalmat a háztartási eszközök piacán.
Milyen típusai léteznek az airfryernek?
Ma már az airfryerekből is rengeteg típus közül lehet választani, az egyszerű alapmodellektől a komplex, többfunkciós gépekig.
- Kosaras airfryer: Ez a legismertebb típus. Egy kihúzható kosárban helyezhetjük el az ételt. Egyszerű kezelni, könnyű tisztítani, ideális sült krumplihoz, húsokhoz, zöldségekhez.
- Digitális kijelzős modellek: Ezek már precízebb beállítást tesznek lehetővé. Általában előre beprogramozott sütési módok is elérhetők bennük (pl. csirke, hal, sütemény).
- Kétzónás vagy dupla rekeszes airfryerek: Lehetővé teszik, hogy egyszerre két különböző ételt készítsünk el, külön hőfokon és időzítéssel. Hasznos, ha a húst és a köretet szeretnénk egy időben elkészíteni.
- Airfryer oven (sütőtípus): Ezek a modellek már nem kosaras rendszerűek, hanem többszintesek, így egyszerre több adag étel is elfér bennük. Van, amelyikben forgó nyárs, grillrács vagy szárító funkció is helyet kapott.
A választás attól függ, mekkora a család, mennyit főzünk, és milyen ételeket szeretnénk benne készíteni.
Hogyan és mire lehet használni?
Az airfryer egyik legnagyobb előnye a sokoldalúság. Jóval többet tud, mint sokan azt elsőre gondolnák. Az airfryer sokkal többre képes, mint pusztán sült krumplit készíteni, bár kétségkívül ez az egyik legnépszerűbb fogás, amit sütnek benne. Legyen szó fagyasztott vagy frissen vágott burgonyáról, az eredmény ropogós külső, puha belső – mindez minimális olajjal. Húsételek esetében is remekül teljesít: csirkeszárny, rántott hús, fasírt vagy akár kolbász is tökéletesen elkészíthető benne. A hús kívül szépen megpirul, a bőre ropogós lesz, miközben belül szaftos marad. A grillezett zöldségek – például cukkini, paprika, karfiol vagy édesburgonya – szintén gyorsan és ízletesen elkészíthetők benne, így a köretek sem maradnak ki a repertoárból. Sőt, még a desszertek sem jelentenek akadályt: sokan nem is gondolnák, de az airfryer alkalmas muffin, brownie vagy sült alma sütésére is. Emellett kifejezetten jól jön maradékok melegítésére: a pizza nem lesz gumis, mint amikróban, és például a bundás hús is újra ropogóssá válik benne.
Kiknek ajánlott az airfryer?
Az airfryer leginkább azoknak ajánlott, akik gyorsan és egészségesen szeretnének főzni, kevesebb zsírral, kevesebb macerával. Egyedül élőknek, elfoglalt dolgozóknak, családosoknak, diétázóknak egyaránt hasznos lehet. Jó választás azoknak is, akik nem szeretnek mosogatni, vagy egyszerűen unják a konyhai olajszagot.
Rosszakat is hallani az airfryerről – de mi az igazság?
Bár az airfryer általában egészségesebb alternatívának számít a bő olajban sütéshez képest, vannak olyan egészségügyi szempontok – és néha felröppenő hírek is –, amelyeket érdemes lehet figyelembe venni.
1. Akrilamidképződés
Az egyik fő aggály az airfryerek kapcsán az akrilamid nevű vegyület, amely bizonyos keményítőtartalmú ételek (pl. burgonya) magas hőfokon való sütésekor keletkezhet. Ez a vegyület laboratóriumi körülmények között állatoknál rákkeltőnek bizonyult, és a WHO (Egészségügyi Világszervezet) is potenciálisan karcinogén anyagként tartja nyilván. Bár az airfryer kevesebb olajjal dolgozik, a magas hőmérséklet miatt továbbra is keletkezhetnek benne ezek az anyagok. Egyértelműen nincs bizonyítva, hogy ilyen anyag keletkezne az airfryerben, emellett – ha a fizikát nézzük – akár a hagyományos sütőben is tartanunk kellene ettől a jelenségtől.
2. A feldolgozott ételek túlzott bevitele
Sokan az airfryert leginkább fagyasztott, feldolgozott ételek (nuggets, hasábburgonya, panírozott termékek) elkészítésére használják. Ha ezeket rendszeresen fogyasztjuk, az étrendünk egyáltalán nem lesz egészségesebb – attól függetlenül, hogy a sütési mód „kíméletesebb”.
3. A „túl egészségesnek hitt” hatás
A harmadik probléma inkább pszichológiai: mivel az airfryerrel „egészségesebben” lehet sütni, sokan hajlamosak gyakrabban vagy nagyobb adagokat enni olyan ételekből, amelyeket amúgy ritkábban fogyasztanának (pl. rántott ételek). Ez hosszú távon szintén ronthat az étrend egyensúlyán.
Az airfryer tehát nem egészségtelen eszköz, sőt – segíthet csökkenteni a zsírbevitelt. Ugyanakkor a használata nem tesz automatikusan „egészségessé” minden ételt. A sütési hőmérséklet, az alapanyag minősége és az étrend egésze sokkal többet számít! Nézzük a legjobb – kipróbált – recepteket!
MEDVEHAGYMÁS TÖLTÖTT GOMBA
Hozzávalók 6 főre:
60 g vaj
6 csokor medvehagyma
600 g krémsajt
360 g reszelt sajt
só, bors
1 ½ db citrom leve
1 ½ csokor petrezselyem
24 fej gomba
30 ml olívaolaj
Elkészítés:
A medvehagymás krémsajttal töltött gombához először megolvasztjuk a vajat egy serpenyőben, majd hozzáadjuk az apróra vágott medvehagymát, és 1-2 perc alatt megpirítjuk. Ezt követően egy tálban összekeverjük a krémsajtot, a reszelt sajt háromnegyed részét, egy csipet sót, borsot, a citromlevet, az apróra vágott petrezselymet, valamint a megpirított medvehagymát. A töltelékhez lehetőleg nagyobb méretű gombafejeket válasszunk. Ezeket alaposan megmossuk, eltávolítjuk a szárukat, majd megtöltjük őket a krémmel. A tetejükre rászórjuk a megmaradt sajtot, meglocsoljuk kevés olívaolajjal, és sütőpapírral bélelt airfryerben négyesével, 180 fokon, 12 perc alatt készre sütjük.
EGÉSZBEN SÜLT BURGONYA ZÖLDFŰSZERES VAJJAL
Hozzávalók 4 főre:
12 db burgonya
só
6 ek. olívaolaj
8 ág kakukkfű
2 ág rozmaring
1 csokor petrezselyem
1 csokor bazsalikom
pár db zsályalevél
frissen őrölt bors
8 gerezd fokhagyma
100 g lágy vaj
Elkészítés:
Az egészben sült burgonya elkészítéséhez először villával alaposan megszurkáljuk a krumplikat, majd sütőpapírra helyezve betesszük őket az airfryerbe. Megszórjuk sóval, meglocsoljuk olajjal, és 200 fokon 30-40 percig sütjük, amíg belül megpuhulnak, kívül pedig szép ropogós kérget kapnak. A sütés ideje alatt felaprítjuk a zöldfűszereket, a fokhagymát áttörjük fokhagymanyomón, majd ezeket a puha vajhoz keverjük sóval és borssal ízesítve. Amikor a burgonyák megsültek, félbevágjuk őket, és még melegen, a friss fűszervajjal kínáljuk.
LENCSEFASÍRT
Hozzávalók 4 főre:
500 g konzervlencse
½ fej vöröshagyma (150 g/fej)
2 gerezd fokhagyma
1 db tojás
40 g zsemlemorzsa
1 csokor petrezselyem
só, bors
1 mk. őrölt kömény
80 g zsemlemorzsa
50 ml étolaj
Elkészítés:
A lencsét aprítógépbe tesszük, és darabosra zúzzuk – fontos, hogy ne pépesítsük teljesen, maradjanak benne kisebb-nagyobb szemek is. Ezután hozzákeverjük az apróra vágott vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, a tojást, a zsemlemorzsát, a finomra aprított petrezselymet, majd sóval, borssal és őrölt köménnyel ízesítjük. Az alapanyagokat alaposan összedolgozzuk. A masszából körülbelül 60 grammos gombócokat formázunk, amelyeket enyhén lelapítunk. A fasírtokat zsemlemorzsába forgatjuk, vékonyan megkenjük olajjal, és a 170 fokra előmelegített airfryerben 15 perc alatt készre sütjük. Krumplipürével tálaljuk.
VENDÉGVÁRÓ SONKÁS KIFLI
Hozzávalók:
2 csomag bolti leveles tészta (270 g-os kiszerelés)
160 g szeletelt sonka
100 g reszelt trappista sajt
1 db tojás
nagy szemű só
1 csipet egész kömény
Elkészítés:
A sonkás kifli elkészítéséhez először kitekerjük a leveles tésztát, majd mindkét lapból 4 darab egyenlő szárú háromszöget vágunk ki. A szélén keletkező derékszögű háromszögeket összeragasztjuk, így végül összesen 10 háromszög áll a rendelkezésünkre. Ezután a tésztadarabokra egy-egy szelet sonkát teszünk, majd megszórjuk őket a reszelt sajt nagyobb részével. A szélesebb oldaluktól kezdve a csúcsuk felé feltekerjük a háromszögeket. Az így kapott kifliket lekenjük enyhén felvert tojással, megszórjuk a maradék sajttal, egy kevés nagy szemű sóval és köménymaggal. Az airfryert 190 fokra előmelegítjük, majd a kifliket több adagban, körönként 15 perc alatt aranybarnára sütjük. A kész darabokat rácsra tesszük, és hagyjuk kicsit hűlni, mielőtt nekilátnánk.