Peti először csak csendben dohogott. Aztán húzogatta a száját. És ahogy teltek a hetek, hónapok, egyre jobban elege lett. Először még nem tette szóvá, csak a legjobb barátjának mondta el... Később már az arcizma is meg- megrándult, ha a mobilja – csengetés gyanánt – azt a bizonyos zenét játszotta. Mert többnyire a kedvese hívta. És lassan már nem sok kedve volt a kedveséhez.
Kati ugyanis rátelepedett Petire. A fiú pedig, aki kapcsolatuk bimbózása idején még repesett az örömtől, ha a lány felhívta, egyre inkább rettegett attól a bizonyos muzsikától. Kati egyre erőszakosabban az ellenőrzése alá szerette volna vonni a fiút. Naponta tízszer hívta, és tette fel a kérdést: hol vagy? És nem csak a telefon nem létező zsinórjával fojtogatta őt. Peti barátait sem szerette, s mindig valahogy úgy jött ki a lépés, hogy Kati barátaival mentek szórakozni, moziba. A lány Peti szüleit sem szerette. A vasárnapi ebédeket így mindig az ő édesanyja szervírozta, és a kávét is a mama csicsás csészéiből fogyasztották el.
Petinél anyák napján telt be a pohár. Reggel elrohant a virágárushoz, felnyalábolta a két előre megrendelt csokrot. Első útja természetesen Kati édesanyjához vezetett. És még délután négykor is ott ültek… Peti este nyolckor jutott el a saját édesanyjához. Leült a konyhában az édesanyjával, és amíg a hideg csirkepörköltet kanalazta a piros lábaskából, elkezdte mormolni: elege van. Abból, hogy a lány egyre jobban birtokba vette. Eltűntek mellőle a barátai, már nem járt a kollégáival sörözni, az unokaöccsével teniszezni, és egyáltalán nem ment sehová a lány nélkül. És úgy érezte, megfullad. Aztán nagy levegőt vett, és levonta a tanulságot. Másnap kerek perec megmondta a lánynak, hogy vége.
Főleg mi, a szebbik nem tagjai vagyunk azok, akik szeretünk ráakaszkodni életünk párjára. Várjuk nagy Ő-t, aki majd megváltoztat mindent, akitől majd szebben nő a fű is, zöldebbek lesznek a rétek, és nem fogjuk utálni, hogy vastag a combunk. Aztán berobog a herceg, és szépen csomagolva átadjuk neki minden addigi sérelmünket, és még annak megoldását is tőle várjuk, hogy a szombati bulira a piros szoknyánkhoz melyik cipőt válasszuk. Feltételes módban cselekszünk, mert majd emberünk megmondja, megbeszéljük vele, közösen döntünk.
Persze van, akinek „bejön” ez a felállás. Sőt, az utóbbi néhány évben az alázatos lánykák divatba is jöttek. Egy jó kocsi, a wapos mobiltelefon mellé dekoratív barátnő jár. És persze: ebben a tárgyiasult világban nem megengedhető, ha a lány, aki azt hivatott mutatni, mennyi pénze is van a szóban forgó pasinak, túl sok önálló akarattal rendelkezzen, és legyen döntési jogköre... Mert nehogy már a befektetett tőkéjéért az ő nője ne úgy ugráljon, ahogy ő fütyül! Ha ezt tenné, akkor az úr egy óvatlan pillanatban „vesz” magának egy másikat, aki jobban hallgat.
Találó a mondás: kettőn áll a vásár. S mindenféle kapcsolatra lesz előbb-utóbb „fizetőképes” kereslet, mindenki „bejön” valakinek. A zsák megtalálja a foltját, vagy adott esetben a folt. És nem biztos, hogy első látásra kiderül, nem erre a zsákocskára vágytunk.
Andrea és Sándor egy közös barátjuk révén ismerkedtek össze. A lánynak első látásra nem volt szimpatikus a fiú – és másodikra sem. Aztán valahogy mégis összegabalyodtak. Ez részint annak köszönhető, hogy közös ismerőseik nem győzték bizonygatni Andreának, milyen jóravaló ember is ez a Sándor. És lőn viszony! Az első napokban elkezdődött a szokásos harmadik évezredi koreográfia. Először napi három SMS-üzenet a mobilon, majd napi húsz. Először azt hitte, ez a normális. Másodszor már nem. Sándor vad érzelmekbe burkolva és forró szerelemnek álcázva egy csendes csütörtök délutánon észrevétlenül rabláncra fűzte a lányt.
A szépnek induló viszonyba Andi majdnem belefulladt. Aztán a fiú már azt sem engedte, hogy szerelme egyedül menjen kozmetikushoz, fodrászhoz. Állandó felügyeletet gyakorolt felette. Andi nem mert szemtől szembe állni Sándorral, mert kezdett félni tőle. Így telefonon közölte vele: útjaik elválnak. Esetünkben Sándor lassan beletörődött, hogy egy ember nem lehet a tulajdona. Ő beletörődött, de van, aki soha nem teszi ezt. Mint például O. J. Simpson vagy az úttörőtáborban tanult dal főszereplője, akiről az Ohio című nóta szólt imigyen: „...megöltem őt, akit szerettem, mert nem kellett neki szerelmem...” Szerelemféltésből ölt – szokták mondani ilyenkor a hírekben.
Bizony nem is olyan könnyű beletörődni abba, hogy a szeretett személy egyik napról a másikra kisétál az életünkből. Kapálózunk, hogy visszaszerezzük az egykori kedvest, ha hiánya átjár, mint huzat a házon. Már a hazai piacot is ellepték azok a könyvek, amelyek azt taglalják, hogyan ne legyünk vesztesek. Mármint: mit tegyünk, hogy ne hagyjanak el minket, és ha mégis, akkor hogyan vegyünk revansot. Az alaptétel természetesen mindegyik irományban az, hogy kezdjen az ember magával valamit, azaz legyen illatos és kívánatos. Recept nélkül kapható orvosság ilyenkor a hajgyógyász, kozmetikus és némi butikolás. Azt mondják a szakemberek, az új külső csodákra képes. Egy szexi ruha megteszi a kellő hatást, mert a férfiemberben felébred a szunnyadó vadászösztön, és megpróbálja „újra” becserkészni a nagyvadat.
Még azt is írják ezek a könyvek, hogy a legjobb taktika, ha úgy teszünk, mintha mi a hátunk közepére sem kívánnánk a szóban forgó urat. Ez így rendben is lenne, merthogy nagyanyáink is valami hasonlót tanácsoltak. Csakhogy nem feszíthetjük túl a húrt, mert még el talál pattanni. Azaz: a nagy vadász csak egy ideig próbál visszaszerezni minket, aztán más vad után néz. Mi meg ott állunk a kapuban a fene nagy büszkeségünkkel, az új frizuránkkal, aztán maximum nagyobbat köszön ránk a postás. Tehát: felesleges erőlködni. Ami elromlott, az el van romolva.
A párkapcsolatosdi lényege a játék. Az, hogy mindig találjunk benne valami kis izgalmat, pezsgést. Persze, sokan úgy fogják fel az egészet, hogy ez egy szövetség. Az oltár előtt megkötjük a „szerződést” – úgy, mintha egy lemondási nyilatkozatot írnánk alá. Elhessegetünk magunktól minden kis földi örömet, nem kacérkodunk még a sarki fűszeressel sem, szexuális életünket a „muszáj-mederbe” tereljük. Mert hát úgyis együtt maradunk egy életen át, és a családosdi termeléssé alakul. „Előállítunk” két gyereket, felmutatunk egy működőképes autót, jobb esetben egy kertes házat – és mindehhez olyan házastárs kell, akivel jóban-rosszban együtt vagyunk. Még akkor is, ha a szóban forgó házastárs át-átleseget a szomszéd házba, és örömét leli valaki másban is.
A lényeg, hogy ez az egész nő-férfi viszony nem birtokviszony. Az urak hajlamosabbak arra, hogy amint birtokon belül vannak, túl sokat megengedjenek maguknak. Vagy elengedik magukat, azaz kéjesen feszítenek otthon hosszú éveken keresztül lyukas tréningnadrágban.
Ám mi sem vagyunk különbek. Megérkezik a várva várt csemete, és átváltunk a nagy „anyára”. Büszkén viseljük házasságunkat és anyaságunkat, mint életünk nagy keresztjét, amelyről úton-útfélen panaszkodunk. És már csak a szappanoperák fordulatos jelenetei jelentik az izgalmat életünkben. Mert nekünk már úgyis mindegy. Valahogy leéljük az életünket. Pedig észre kellene venni, hogy milyen jó, hogy férjünk megszerelte a kerti csapot, és az is milyen jó, hogy ő mindig tudja a válaszokat a tévés vetélkedőket nézve. És egyáltalán, milyen jó, hogy van…
Ha szerelmesek vagyunk, szinte teljesen természetes, hogy szőröstül-bőröstül szeretnénk a másikat. Mert a szerelem erről szól. Erre még a pszichológusok is azt mondják: ez normális, ez így van rendjén! Mármint az, hogy mindig a másikat szeretnénk. Az azonban már nem normális, hogy egy idő után még kezet mosni sem akarunk egyedül. Nagyanyáink szerint el kell engedni valakit ahhoz, hogy visszajöjjön. És ebben van valami! Ezért mára kapcsolat elején ki kell jelölni azokat a határokat, amelyek között mozogni szeretnénk a jövőben. Kicsit furán hangzik, de a legpraktikusabb, ha szabadnapokat adunk egymásnak. Azaz kimenőt.
Mondjuk te tekézni mész keddenként a haverokkal, én meg csütörtökön kávézom a csajokkal. És félévente egy hétvégét együtt töltök a barátnőimmel, csak velük, a világ végén, nélküled. Mert nem rakok pórázt a nyakadra, és te se az enyémre. Mert egy pár vagyunk, de két különálló ember. Mert összetartozunk, de nem vagyunk összekötve. És amikor hazamegyek majd arról a helyről, ahol egyedül voltam, akkor már majd meg fogok őrülni, mert annyira fogsz hiányozni. És aztán újra elmegyek egy kicsit, hogy ismét hazataláljak hozzád.