A sujtás fonaltechnikán alapulnak az AVERA ékszerek. Lássuk csak!
Gyerekkorom óta szerettem rajzolni, kreatívkodni – kezdi a Pozsonyban élő, párkányi születésű Takács Veronika (25).
– Két éve kezdtem el ékszereket készíteni sujtástechnikával. Egy üzlet kirakatában láttam meg az első sujtásékszert, ami felkeltette a figyelmemet, és úgy gondoltam, ilyet én is tudok! Beszereztem hát minden hozzávalót, és nekiálltam.
– Autodidakta módon tanultam ki a szakmát, saját magam próbálgattam a formákat, később pedig az interneten kutakodtam. Tudni kell, hogy míg a bocskai öltönyre, atilla kabátra a sujtást fektetve varrják, addig én a fonalakat állítva varrom egymáshoz.
A sujtás magyaros fonaltechnika: pár milliméter vastag, lapos zsinórdíszítést jelent.
– Egy egyszerű fülbevaló elkészítése 3-4 órát vesz igénybe, a nagyobb nyakláncokat néha napokig is készítem. Leggyakrabban fülbevalókat, karkötőket készítek – de volt példa menyasszonyi sujtáskoronára is. Exkluzivitását megőrizve az arák ezt kölcsönözhetik is.
A fiatal lányok körében nagyon népszerűek a Swarovski kristályt rejtő, rojtos sujtásfülbevalók
– Alkotás előtt van, hogy lerajzolom a mintákat, így látom, hogyan tudom majd csavarni a sujtást, hová kerül a gyöngy. Legtöbbször menet közben találom ki a formát, így soha nem másolok más kézművesektől! Ha valaki mégis képet küld egy ékszerről, mindig szólok: nem lesz ugyanilyen. Sokan a ruhájukhoz illő ékszert kérnek. Ilyenkor fontos a ruha stílusa, színe és mintája. Egy-egy ékszerbe sok mindent belevarrhatok: gombot, gyöngyöket, köveket, kristályt, ennek csak a képzelet szab határt. Ügyelek a minőségre, ezért minőségi cérnát, anyagokat, gyöngyöket használok, a Swarovski köveket meg eredetiségi tanúsítvánnyal vásárolom.
Fontos számomra a magyarságom, ezért is hangsúlyozom a magyaros mintákat, és már maga a felhasznált technika is magyaros. Inspirációt egy szép tapétából, de akár egy különleges ágyneműből is gyakran merítek.
– A különleges színkombinációktól sem riadok vissza, de törekszem a harmóniára. Több ékszeremben megjelenik a matyó mintás kő, a kaboson (a kaboson selymesre, domborúra csiszolt ásvány vagy üveglencse).
– Úgy gondolom, a legjobb reklám az elégedett kliens. A múlt évben fejeztem be az egyetemet biokémia szakon, és év elejétől munkába álltam. A szakmám kicsit sem kötődik a kézművességhez, pont ezért tökéletes kikapcsolódást nyújt. Az új év nekem új munkát, új lakást hozott, reméljük, a szerencse sokáig kitart. Mindemellett az AVERA is szárnyalni fog!