Napjainkban nyelvet és kultúrát is könnyen sajátíthatunk el. Számtalan eszköz és módszer áll a rendelkezésünkre – de mi a helyzet az elődök nyelvével és kultúrájával? És hogyan gondolkodunk magáról a nyelvről?
Magyar vagyok, azon a földön születtem, ahol a magyar őseim éltek. A körülöttem élők is magyarok. Én itt itthon vagyok, s magyarul is szeretnék itthon lenni – nem engedem, hogy folklórt gyártsanak belőlem.
Sok előnnyel, de sok hátránnyal is jár, hogy Szlovákiában beszélünk magyarul. Sokan csak a négy fal között használják az anyanyelvüket, ami ezért elkorcsosul vagy archaizálódik.
Molnár Tibor (Zselíz) a Felvidéki szlovák–magyar értelmező szótár alapítója vehemensen kiáll a szép magyar szó mellett. Lesz-e magyar pár év múlva a Felvidéken? – kérdeztük tőle.
Édesanyám Gömörben született. A kis házat, amelyben gyerekkorát töltötte, nem adta el. Kellemes kis nyaralóvá változtatta, illetve olcsó panzióként is szolgál, már ha nagy ritkán arra vetődik valaki. A kis házacskát már egy ideje pani Dáša lakja.
Magyarok akarunk-e maradni? Természetes jelenség az asszimiláció? A szlovákiai magyarság helyzetéről beszélgettünk Öllös László politológussal, egyetemi docenssel.
"Egyikünk élete sem könnyű. És akkor? Legyen bennünk kitartás, és mindenekelőtt bízzunk
önmagunkban. Hinnünk kell benne, hogy tehetségesek vagyunk valamiben, és ezt a valamit -
kerül, amibe kerül- meg tudjuk valósítani."