„Amikor először jártam kint a telepen, csodálkoztam, hogy ezek a gyerekek egyáltalán iskolába járnak! Az ember el sem tudja képzelni, hogy egyes roma családok milyen körülmények között élnek” – mondja Hamelli Zsuzsanna.
A címben szereplő cigánykártya nem véletlenül került elő, mert egybeírva a jövendőmondás témáját jelzi ugyan, de külön már egészen mást jelent: cigány kártya, magyar kártya. Ugye ismerős: a populista politikusok nagy játékszere. Ki a bűnös? Egy egész nép a bűnös? Mindenki teljesen egyforma?
Sok előnnyel, de sok hátránnyal is jár, hogy Szlovákiában beszélünk magyarul. Sokan csak a négy fal között használják az anyanyelvüket, ami ezért elkorcsosul vagy archaizálódik.
Lesz itt a Felvidéken vagy a Csallóközben magyar ember ötven év múlva? Vagy páran itt maradunk folklórelemnek, hogy mutogassanak, mint a kurta szoknyát?
A szülő nem érti: az államilag meghatározott program rossz, vagy inkább bizonyos tanárok pedagógiai módszereiben van a hiba? Cikkem írásánál a komáromi Jókai Mór Alapiskola pedagógusai voltak segítségemre.
"Soha nem kerülünk olyan helyzetbe, amely meghalad bennünket. Minden helyzet, amellyel szembesülünk, az életünk olyan pontján áll elő, amikor képesek vagyunk túllépni rajta és megtalálni azt a gyógyító választ, ami mindenkin segít."