Meghódított bennünket a masni! 2024 karácsonyának legnagyobb újdonsága a párnából készült masni. Különleges lakásdekor, tökéletes karácsonyfadísz lehet, s legfőképp hívogató, pihe-puha ajtódísz. Ma már a párnácskáinkon nem csupán alszunk, akár dekorelemként is használhatjuk, mert a trendi kézimunka egyik alapkellékévé avanzsált. Vajon hogyan is készül ez az egyszerű és mutatós dekoráció? Most néhány lépésben megmutatjuk. Kövessétek az utasításokat, és készítsétek el ti is egyedi stílusú masnitokat!
Grincsfa masnival! Masni kerülhet a karácsonyfa tetejére is a csillag vagy csúcsdísz helyett. Tavaly még csupán karácsonyfadíszként funkcionáltak a hatalmas masnik! Holocsi Pál virágkötő (Dunaszerdahely) például grincsfát készített, amelyet megannyi színes masni tett igazán különlegessé. A grincsfa ugyan a karácsony ellensége, az amerikai filmek hatására mégis divatba jött, sokszor még a karácsonyimádók is grincsfákkal diszítik az otthonunkat. Persze nem csupán a grincsfát, de régi jó tűlevelűnket is diszíthetjük kisebb-nagyobb masnikkal.
(https://www.ujno.sk/grincs-es-masni)
A masnik egyediségét a minimalizmusuk adja, mert önmagukban – a túldíszítettség kényszere nélkül teszik még varázslatosabbá az ünnepi hangulatot.
Hogyan készüljön a masni?
Az Instagramot leuralta a masnitrend. Mindenki masnit köt, masnipárnát készít bejárati ajtajára. Jó hír: masninkat kevésbé ügyes kézimunkázóként – akár enyhe "kétbalkezesként" – is elkészíthetjük, s a végén hatalmas sikerélményben lesz részünk. Nem mindegy persze a masni mérete (pontosabban az alapdarab, a párna mérete), mert csak a kellően széles és puha párna lesz jól átköthető. Trükk is van a leírásban, kettős hurkot kell a végén készíteni, majd ezt beburkolni, hogy az anyag elrejtse az átkötést. A végeredmény azonban mindent visz, karácsonyi ajtónk dísze lesz a kopogtatókoszorú helyét átvevő masnipárna.
A készítés menete
Első lépés
Már a párnaméret sem mindegy! Először fogunk egy nagyobb méretű, 70 x 50 cm-es párnát, amelyre ráhúzunk egy tetszőleges színű párnahuzatot. Fontos, hogy a huzat anyaga kellően puha legyen, s a párna is jól formálható. (Ilyen régebbi huzat minden háztartásban akad, pihe-puha párna pedig kapható.) A csíkokat az átkötéshez szintén a huzatból hasíthatjuk ki, csak már a paplan huzatjából.
Második lépés
Ezután ugyanolyan színű párnahuzatot a földre terítünk, és két darab vászoncsíkot vágunk belőle. Ezek a vászoncsíkok nagyjából 8 cm-es szélességűek legyenek.
Harmadik lépés
Ügyeljünk arra, hogy a vászoncsíkok egyforma hosszúságúak legyenek, hogy majd a párnát át tudjuk vele kötni!
Negyedik lépés
Az előbb kimért és kivágott vászoncsíkokkal átkötjük a párnát nagyjából középtájékon úgy, hogy a két kötés között egy vékony rés maradjon.
Ötödik lépés
Egy takaróhuzatot terítünk a földre, amelyből nagyjából 20 cm szélességű csíkot vágunk ki.
Hatodik lépés
Az így kapott vászoncsík egyik szélére vékony flizelint húzunk, majd megfogjuk az anyag másik szélét, és ráhajtjuk. A flizelin nevét a német Vliseline márkától kapta – ez tulajdonképpen egy párnázó, speciális, papírszerű anyag. Ezt a befejező anyagot a textil és a bélés közé helyezik. (Kapható a rövidáruboltokban.)
Hetedik lépés
Ezután óvatos mozdulatokkal egymásra vasaljuk az anyagot.
Nyolcadik lépés
A vasalás után egy üreges csíkot kapunk, amelyet aztán kifordítunk.
Kilencedik lépés
Miután kifordítottuk, félbehajtjuk az anyagot. A két végét dőlt szögben levágjuk. Így kapjuk meg a készülő masni két szárát. A szárak végét összeöltjük.
Tizedik lépés
A masni szárát a párnamasni hátoldalára helyezzük.
Tizenegyedik lépés
A megmaradt anyagból egy nagyjából 10 cm szélességű csíkot készítünk, és szépen körbetekerjük vele a masni közepét úgy, hogy a masni két szára közé kerüljön a vászoncsík két vége.
Az utolsó lépés
A középen lévő vászoncsík két végét szorosan átkötjük – ügyelve arra, hogy közben az eleje is szépen el legyen egyengetve.
Íme, kész is a gyönyörű karácsonyi dekoráció!
Az alábbi linkre kattintva láthatjátok az elkészítési folyamatot:
http://www.instagram.com/reel/DB0f-yRu_Ud/?igsh=YWpiZjE3bGZqOGJm
Varga Klára