Az élet egy hosszú gyalogösvény, amelynek minden szakasza más-más meglepetést tartogat. Elsősorban a nők számára. Az első fejezet a serdülő-, illetve termékeny kor, az utolsó (előtti) pedig a változókor. A változókorhoz, vagyis a klimaxhoz, mely igencsak sajátos tünetekkel jár, nem mellesleg számos legenda fűződik... 

A változókort minden nő egyedi módon éli át. Van, aki észre sem veszi, amikor átesik rajta, és van, akit alaposan megvisel. Aki pedig felkészül rá, azt nem éri meglepetés. Ezért is készítettünk Olvasóinknak egy átfogó összeállítást a mítoszokkal övezett klimaxról, melyben pár tippel is szolgálunk a könnyebb átvészeléshez.

valtozokor-uj-felfogasban-kezdo.jpg
A változókor genetikailag bekövetkező időszak: nem lehet elkerülni, sem megelőzni. Sokat tehetünk viszont azért, hogy az életünknek ez a fejezete is elviselhető és zökkenőmentes legyen – jól megválasztott életstílussal, elegendő mozgással és lelki kiegyensúlyozottsággal például rengeteget segíthetünk magunkon.

Az első jelek

Magát a változókort egy másik életszakasz előzi meg, ez pedig a premenopauza. Ilyenkor az ösztrogéntermelés csökken, a menstruáció rendszertelenné válik, a teherbe esés képessége alábbhagy – ez azonban nem jelenti azt, hogy már nem lehet teherbe esni! Erről gyakran meggyőződhetünk, mert mind a környezetünkben, mind a hírességek között számos példa akad, amikor a nők a változókorban válnak először vagy sokadszor anyává.

A premenopauza átlagosan 4-8 évvel kezdődik a valódi változókor előtt. Van, akinél negyvenéves kor körül jelentkezik, van, akinél ötvenévesen. Ez nagyon egyéni, akárcsak a premenopauza hossza. A tünetek nem egyik napról a másikra jelentkeznek, mert a változás hosszú folyamat. Először megjelenhetnek a hőhullámok, súlyosbodhat a premenstruációs szindróma (PMS), de akár inkontinencia is kezdődhet. A tünetek közé tartozhat a szokásosnál erősebb vagy elhúzódó havivérzés is.

A premenopauza nemcsak testi panaszokat okoz, de több lelki változást is előidéz. Ezek közé tartozik az ingerlékenység, a feszült idegállapot, a gyors hangulatváltozások. A változókori tünetek lehetnek erősek vagy enyhék. Sok függ attól, milyen géneket örököltünk. Ha tudni szeretnénk, mi vár ránk, kérdezzük meg az édesanyánkat vagy közelebbi nőrokonainkat, hogyan estek át rajta.

A változókor nem betegség: az élet része, egyszer mindenkit elér. Ezért nem kell szégyenkezni miatta. Ne féljünk beszélni róla sem a párunkkal, sem az orvosunkkal. Az orvos tudja megítélni, hogy valóban a változókor kezdetéről van-e szó, vagy más egészségzavarról, amelyet a klimax tünetei elfednek. A patikákban egyébként kapható FSH-gyorsteszt, amely a vizeletben található hormonok alapján kimutatja, hogy a tüneteket valóban a menopauza okozza-e.

Mi minden várhat ránk?

A változókor akkor kezdődik, amikor a petefészkekben megszűnik az ovuláció. Ez 50 éves kor körül szokott bekövetkezni. Ez az időpont függ a genetikától, valamint az életviteltől, például a dohányzástól. A tünetek közül a hőhullám a legkellemetlenebb. Bárhol, bármikor ránk törhet, és a pontos okát még ma sem ismerjük. A tudósok egy része úgy gondolja, hogy a csökkenő ösztrogénszint van hatással a szervezet hőháztartására.

A hőhullám és az izzadás a leggyakoribb, de távolról sem az egyedüli tünetek. Ide tartozik az alvászavar, a fáradtságérzet, az ingerültség, a szapora szívdobogás és az agyi köd. Ezek mellett más változások is bekövetkeznek: a bőr ráncosodni kezd, a nyálkahártyák szárazabbá válnak, ritkul a haj, a körmök töredeznek. Megváltozik, lelassul a szervezet anyagcseréje, hajlamossá válunk a cukorbetegségre, a szív betegségeire és az agyvérzésre.

Az utolsó menstruáció a rendszertelen havivérzés megjelenése után 3-5 évvel szokott bekövetkezni. A változókor akkor végleges, ha a menstruáció egymás után 12 hónapig elmarad. Ezt az időszakot posztmenopauzának nevezzük. Ekkor már föllélegezhetünk, mert a kellemetlen tünetek valószínűleg teljesen eltűnnek.

minden_reggel_ujno.sk.png

A klimax három szakasza

Mielőtt továbblépnénk, az áttekinthetőség kedvéért röviden összefoglaljuk az egyes állomásokat:

  1. premenopauza: A 40. és 50. életév közötti időszak. A petefészkek működése lelassul, a hormonműködés csökken. Menstruációs zavarok jelenhetnek meg.
  2. menopauza: Az 50. életév körüli időszak. A menstruáció rendszertelenné válik, végül teljesen elmarad. A klimax pontos idejét utólag lehet megállapítani. A változókori tünetek (hőhullámok, izzadás, ingerlékenység stb.) erősödnek.
  3. posztmenopauza: Egy évvel az utolsó menstruáció után kezdődik. A szervezet alkalmazkodik az új hormonegyensúlyhoz, a változókori kellemetlen tünetek lassan megszűnnek. Hogy milyen gyorsan és mennyire, az nemcsak a hormonváltozástól, hanem a nő alkatától is függ.

Hogyan enyhítsük a klimax frusztráló tüneteit?

Az egyik lehetőség az egészséges életstílusban rejlik. A szakemberek azt tanácsolják, csökkentsük a dohányzást és a szeszes italok fogyasztását. Mozogjunk, sportoljunk többet az eddiginél. A mozgással elkerülhetjük a szívbetegségeket és a csontritkulást. Ez utóbbival kapcsolatban ügyeljünk a megfelelő D-vitamin-fogyasztásra. 

Számos táplálékkiegészítő áll a nők rendelkezésére. A változókor kellemetlen tüneteit (hőhullámok, izzadás, hangulatváltozások) jelentősen csökkentik a gyógyfüvekből főzött teák, kapszula formájában kapható kivonatok. A tünetek enyhítői közé tartozik a poloskafű, a cickafark, az orbáncfű és a zsálya. A választáshoz kérjük ki a nőgyógyász vagy más szakértő tanácsát, aki személyre szabottan vagy kifejezetten valamelyik tünetre koncentrálva tud ajánlani gyógyfüvet. Azt is vizsgáljuk meg, nem vagyunk-e allergiásak valamelyik összetevőre! A táplálékkiegészítők leggyakrabban természetes anyagokból készülnek, és vitaminokat, ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, illetve más hasznos anyagokat tartalmaznak, amelyek jó hatással vannak az általános fizikai és lelki állapotra. 

A legtöbb kiegészítő növényi ösztrogéneket is tartalmaz. Általános jó tanács sajnos nincs, ezért jól tesszük, ha többféle szert kipróbálunk. A nőgyógyász az állapot felmérése után hormonterápiát is szokott javasolni, amelynek sokszor megvan a létjogosultsága. Védi a nőket a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a csontritkulás ellen is, és természetesen jelentősen csökkenti a kellemetlen változókori tüneteket. 

A változókori szex

A klimax nagy tabuja a szex. Általános az a vélemény, hogy a változókorban csökken az érdeklődés a szex iránt. Igaz, hogy ebben az időszakban nagy hormonális változások zajlanak a szervezetben, kevesebb nemi hormon termelődik, leáll a petefészek működése, és véget ér a termékenység időszaka. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy abba kell hagyni a szexuális életet! 

Sok tanulmány bizonyítja, hogy az aktív nemi életet élő nőknél később következik be a változókor. Amerikában háromezer nő bevonásával tíz éven keresztül végezték a kutatást. Kiderült, hogy akik hetente aktívak voltak, azok esetében 28 százalékkal kisebb volt az esélye annak, hogy a változókorba lépjenek. Ennek az a magyarázata, hogy ha a nő nemileg aktív, és teherbe eshet, a szervezet nem állítja le a peteérést. 

A szex azért is fontos, mert ébren tartja a szexuális vágyat. A klimaxhoz közeledve a petefészkek egyre kevesebb ösztrogént termelnek, aminek az is a következménye, hogy a vaginát bélelő nyálkahártya elvékonyodik és kiszárad. Az együttlét kellemetlenné válik. Szerencsére ez nem ok arra, hogy abbahagyjuk a szexuális életet, hiszen a patikákban és az illatszerboltokban sokféle síkosító áll a rendelkezésünre. Olyat válasszunk, amelyik nem tartalmaz glicerint, illatszert és mesterséges ízjavítót. A lubrikánsok használatával megszüntethetjük a hüvelyszárazságot, megelőzhetjük a gyulladásokat és a gombás fertőzéseket. Ugyanígy szexuális segédeszközöket is használhatunk, ha megegyezünk a partnerünkkel. 

valtozokor-uj-felfogasban-belso.jpg

Ki lehet próbálni olyan táplálékkiegészítőket is, amelyek növelik a libidót. A jó minőségűeket gondosan válogatott összetevőkből állítják össze, amelyek nagy mennyiségű növényi kivonatot tartalmaznak, és hozzájárulnak a lelki és fizikai egészséghez. Ez is jó hatással van a szexuális életre. 

A változókor nemcsak a szervezetben játszódik le, hanem a fejünkben és persze a lelkünkben is. Sok olyan érett nőről van tudomásunk, akik ebben az életkorban találtak rá igazi párjukra, és új szenvedély jelent meg az életükben. (Ez persze nem jelenti azt, hogy a párkapcsolatban élő nőknek új társat kell keresniük...)

A klimaxban még fontosabb, mint máskor, hogy beszélgessünk a párunkkal. Mindenről, a változókorról is. Ha megbeszéljük vele a felmerülő problémákat, megelőzhetjük a félreértéseket, és elkerülhetjük azt is, hogy a kapcsolat megromoljon, esetleg véget érjen.

Varga Klára
Cookies