A hipertónia, azaz a magas vérnyomás népbetegség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint felnőttkorban a férfiak 34%-a, a nők 32%-a szenved hipertóniában. Régóta ismert betegség, ezért az ember azt gondolná, hogy az orvostudomány már mindent elmondott erről a kórról.

Nos, ez csalóka gondolat, amit mi sem bizonyít jobban: az Európai Hipertónia Társaság (ESH) rendszeresen ad ki szakmai útmutatót a magas vérnyomás kezelésére. A legfrissebb ajánlás 2023 júniusában született meg egy milánói ESH-kongresszuson. Ebből a majdnem 200 oldalas ajánlásból válogattuk ki a mindennapi életben, a beteg által hasznosítható új ismereteket.

a-hipertoniarol-kezdo.jpg

Az ajánlás a magas vérnyomás definíciójával kezdődik. Itt nincs változás: hipertóniáról akkor beszélünk, ha az orvos által, a rendelőben ismételten mért vérnyomás eléri, illetve meghaladja a 140/90 értéket. Az első szám a felső vagy szisztolés, azaz a „szívpumpa” összehúzódásakor létrejövő nyomást jelenti. A második szám az alsó vagy diasztolés érték, vagyis a szívkamrák elernyedése, azaz telítődése alatt regisztrált nyomás értéke.

Amíg a múlt század hatvanas éveiben Németh László orvos-író otthon, saját maga által mért vérnyomásával kollégái rosszallását váltotta ki, ma az otthoni vérnyomásmérés teljesen elfogadott, sőt ajánlott is. Az otthoni, megszokott környezetben a beteg által mért értékek segítenek az úgynevezett fehérköpeny-hipertónia – az orvos, rendelő által kiváltott emelkedés – felismerésében. Ugyanakkor tudatosítani kell, hogy az otthoni kritériumok szigorúbbak: már a 135/85 érték is magas vérnyomásnak számít. Ha ismételten ilyen értéket mérünk otthon, ezt minél hamarabb jelezzük kezelőorvosunknak!

Medikus koromban, a múlt század hetvenes éveiben azt tanultuk, hogy a diasztolés érték emelkedése a veszélyesebb. Nos, az újabb ismeretek fényében a szisztolés érték emelkedése a fontosabb!

Sőt, a 70 év felettieknél gyakori az úgynevezett izolált szisztolés hipertónia. Ebben a korban ugyanis felgyorsul az erek öregedése/meszesedése, ami főleg a szisztolés érték emelkedéséhez, illetve a diasztolés érték csökkenéséhez vezet. A közelmúltban kiadott tanulmányok szerzői arra figyelmeztetnek, hogy ha a pulzusnyomás (PP) – a felső és alsó érték közti különbség – eléri vagy meghaladja a 65-öt, ez újabb rizikófaktora a szív- és érrendszeri betegségeknek. Tehát a 140/75 értéknél a PP 140 – 75 = 65, vagyis az ilyen látszólag jó vérnyomást is már kezelni kell.

Ami a hipertónia terápiáját illeti, egyre jobban hódít a polypill stratégia, amely többféle hatóanyagnak – vérnyomáscsökkentő, sztatin, aszpirin – egy tablettába való „beépítését” jelenti. Ezáltal remélhető, hogy a beteg ezt az egy tablettát valóban be is veszi. Természetesen a gyógyszeres kezelés mellett fontos a kevés sót tartalmazó diéta és a fokozott testi mozgás: séta, kocogás. Külön hangsúlyt kap időskorban a tánc, amely nemcsak mozgás, de a szociális elszigetelődés elleni „védőszer” is. Az új ajánlás elnézőbb a sótlan diétát illetően: minél idősebb a beteg, annál kevésbé kötelező a só teljes mellőzése. Csupán arra kell törekedni, hogy a napi sóbevitel ne haladja meg a 10 grammot.

elofizetes_uj_no_0.png

Dr. Kiss László
Kapcsolódó írásunk 
Cookies