Amikor lázasak vagyunk, beveszünk egy lázcsillapítót. Amikor kapar a torkunk, gargalizálunk. Mikor kell az orvosság, és mikor jók a gyógyfüvek?

S ami a legfontosabb: hogyan kombináljuk a kétfajta gyógymódot? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ az orvosnál és a füvesasszonynál.

6-leggyakoribb-betegseg-kezdo.jpg
(© Vogue India / Jamie Nelson)

1. MEGHŰLÉS

Gyakori hiba, hogy a megfázást összetévesztjük az influenzával. Mi a különbség a kettő között? Az influenza gyorsan támad: egy-két óra leforgása alatt ledönt a lábunkról. A megfázás tünetegyüttese lassan alakul ki. Pár napig kapar a torkunk, hőemelkedésünk van – a nátha és a köhögés csak ezután jön. Amikor influenzásak vagyunk, majd szétreped a fejünk, gyengének és fáradtnak érezzük magunkat. Megfázás esetén sokkal kevésbé vagyunk elesettek. A megfázást közel kétszázfajta vírus okozhatja, az influenzavírusokat viszont fél kezünkön meg tudjuk számlálni, ezért van ellenük oltóanyag. A megfázástól egyedül az edzettség ment meg bennünket.

A megfázás tipikus tünete a hőemelkedés. Vele védekezik a szervezet, mert bizonyos hőmérsékleten a vírusok elpusztulnak. Ha a láz felnőttnél nem emelkedik 38,3, gyereknél 39 fok fölé, nem kell orvoshoz szaladni. Készítsünk be néhány üveg ásványvizet, főzzünk egy liter gyógyteát, feküdjünk ágyba, és pihenjünk. Orvoshoz akkor kell menni, ha köhögés közben éles fájdalmat érzünk a tüdő tájékán, nehezen lélegzünk, vagy kibírhatatlanul fáj a fejünk.

Mit mond az orvos?

A beteg fogyasszon több C-vitamint. Vegyen be gyulladáscsökkentő és lázcsillapító tablettát. Orrcseppet vagy orrsprayt is használhat, például Sanorint, de hét napnál tovább ne! Az orrcseppek csökkentik az orrnyálkahártya duzzanatát. A megfázást gyakran kíséri köhögés.

A száraz köhögés nem könnyít a szervezeten, gyógyító hatása nincs, ezért köhögéscsillapítót kell szedni, főleg olyankor, amikor a köhögés fájdalmas, és éjjel gyakran felébreszti a beteget. Jó köhögéscsillapító a Stoptussin, mert nyugtató hatású. Csepp és tabletta formájában is kapható. A gyerekeknek karamellízű szirupban oldották fel a hatóanyagot.

Mint mond a gyógyfüves?

Megfázáskor a légutakat az eukaliptusz illóolaja tisztítja a leghatékonyabban. Azonnal kifejti a hatását felnőttnél, gyereknél egyaránt, főként akkor, ha permet formájában alkalmazzuk. Gyógyítja a légutakat, de sok más betegség – például arc- és homloküreg-gyulladás, mandulagyulladás, gégehurut vagy légcsőgyulladás – esetén is  jótékony hatású. A száraz és nedves köhögés első számú orvossága a Thymomel vagy az útifűből készült szirup, főleg ha méz, tömjén és kakukkfű is van benne. Ennek a szirupnak az alapja az útifű, ez a sokoldalú gyógynövény.

A kakukkfű elősegíti a nyálka felköhögését, alvás előtt megnyugtatja a légutakat, és fertőtlenítő hatása is van. A tömjénből készült kivonat az egyik legerősebb antibiotikum, gyulladáscsökkentő. A méz erősíti a szervezet védekezőrendszerét. A zsályafőzet gargalizálásra és torokfájás ellen kiváló. Ha a beteg köhögéscsillapítót szed, fokozottan ügyelnie kell arra, hogy sok folyadékot – például mályvavirágból (hibiszkusz) készült teát – fogyasszon, de bármilyen nyugtató vagy köptető tea megfelel, feltéve, hogy a beteg nem allergiás valamely növényre.

2. INFLUENZA

Ez a betegség az egyik legnagyobb erőpróba a szervezet számára. Legyőzéséhez hatalmas mennyiségű energia szükséges. A legtöbb beteg későn kerül orvoshoz, amikor az már nem sokat tehet. Ez az oka, hogy a betegállomány nem pár napig tart, hanem sokkal tovább. Influenza esetén az egész testünk fáj: a fejünk, az izmaink, a csontjaink, az ízületeink. Az ember olyan elesettnek érzi magát, hogy mozdulni sem bír, láza egyik óráról a másikra magasra szökik.

minden_reggel_ujno.sk_363.png

Mit mond az orvos?

Az influenzát ki kell feküdni. A beteg igyon sok folyadékot, legyen ágymelegben, pihenjen, aludjon. A szervezetnek most van a legnagyobb szüksége a C-vitaminra. Fogyasszunk belőle minél többet, akár tabletta, akár citromfélék vagy kivi formájában. Ha nem fekszünk ágyba, akkor a kórokozók, a vírusok és baktériumok jóval tovább megmaradnak a szervezetben, és ennek súlyosabb következményei vannak. Fertőző betegségek esetén ugyanis a kórokozók az egész szervezetet elárasztják, és az általuk kiválasztott mérgek körbe-körbejárnak a testünkben. A fertőzéssel minden szervezet másképpen birkózik meg. Az influenzát és a virózisokat soha nem szabad lebecsülni, ugyanis a lábon kihordott influenza súlyos komplikációkat okozhat. A kikezeletlen influenza után ízületi panaszok léphetnek fel, egy vagy több egészen váratlan diagnózis jelenhet meg.

Mit mond a gyógyfüves?

A legfontosabb a nyugalom, a meleg és a folyadékbevitel. Az édes, szénsavas italok helyett jobb a tiszta víz vagy a nem cukrozott gyümölcsitalok. Még hasznosabbak a meleg italok: a teák. Egy pohár hársfatea elősegíti az izzadást (az izzadsággal távoznak szervezetünkből a káros anyagok). Meghűlés és influenza esetén bevált gyógyital a kamillatea, a mentatea, az útifűből és kakukkfűből főzött tea. A köhögést a majoránnafőzet is enyhíti. Nagyszerű és közkedvelt gyógyital a gyömbérgyökérből készített tea. Megfázáskor a gyömbérteát mézzel édesítjük. Nagyon ajánlott a friss vitaminok fogyasztása. Naponta együnk egy darabka friss zöldséget, hámozatlan gyümölcsöt. A gyümölcs héja ugyanis benn tartja a gyümölcsben a C-vitamint.

Nagyon hatékony a grépfrútmagkivonatot tartalmazó Citrovital, mert olyan anyagokat tartalmaz, amelyek serkentik a védekezőrendszert, s egyúttal fertőtlenítenek is. Az influenzás beteg csak könnyű ételeket fogyasszon.

3. SZÉKREKEDÉS

Közvetlen oka a bélmozgások rendszertelensége és lelassulása. Az orvosok ennek legfőbb okát az elfogyasztott táplálék összetételében látják. Kevés rostot, zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyest fogyasztunk. A székrekedés a nőknél egy héttel a menstruáció előtt jelenik meg: a hormonháztartás a bél belső falát nedvesítő és a székletet ritkító folyadékot máshová irányítja.

Mit mond az orvos?

Helyénvaló a hashajtók használata, de csak mértékkel és óvatosan. Mindig figyelmesen olvassuk el a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztatót. Jól bevált szer a Guttalax. A székrekedés gyógyítása mindig összetett dolog. Nem szabad megfeledkezni az elegendő folyadékbevitelről és a könnyű ételekről. Ha valaki naponta öt kávét iszik, és a fekete teákat se veti meg, az ne csodálkozzon, ha problémája van a székletürítéssel.

Mit mond a gyógyfüves?

Ha székrekedése van, fogyasszon psylliumot (maghéj). Gyerekek és terhes nők is szedhetik. Jó hatása van a lenmagnak (kipróbáltuk, kiváló hatású!) és a görögszénának (szenna) is. Ezek a rostanyagok lágyítják a székletet, ami megkönnyíti az ürítést. Székrekedés ellen jó a szilvakompót leve vagy az aszalt szilvából készített főzet. Olyan kíméletes a hatása, hogy más készítményekkel együtt is fogyasztható. A mennyiségre ügyeljünk – minél több szilva, annál gyakoribb szaladgálás. A hashajtó gyógyszereket nem szabad keverni gyógyfüvekből készült hashajtókkal, például szennával, mert ennek beláthatatlan következményei lehetnek.

6-leggyakoribb-betegseg-belso.jpg
(© Vogue India / Jamie Nelson)

4. SZORONGÁS

A kellemetlen lelki bajok közül az egyik legkellemetlenebb. Összeszorult gyomor, torok – sokszor összetévesztik a félelemmel. A kettő között az a különbség, hogy a félelemnek ismerjük az okát, például félünk a kutyától. A félelem elől elmenekülhetünk, a szorongás viszont alaktalan. Nem tudunk aludni, nincs étvágyunk, vagy épp ellenkezőleg: falánkság jelentkezik.

Mit mond az orvos?

A szorongás ellen rengeteg gyógyszer kapható (anxiolitikumok). A legmegfelelőbbet az orvos választja ki a beteg pillanatnyi egészségi állapota és tünetei szerint. Recept nélkül is kapható a lyukas levelű orbáncfű, amelyet könnyebb depressziók esetén ajánlunk. Hatása két héten belül mutatkozik. Orvosi javaslat nélkül hat hétnél hosszabb ideig ne szedjünk szorongásoldókat.

Mit mond a gyógyfüves?

Nagyon jó hatású az orbáncfűtea. Langyosan, kortyonként kell inni, két-három pohárral naponta. A hagyományos nyugtató teákon kívül orbáncfűtablettát, drazsét, cseppeket vagy szirupot is bevehetünk. Ezek közül az egyik leghatékonyabb a Novopassit, amelyben guaifenesinen kívül az orbáncfű és más növények (citromfű, golgotavirág, macskagyökér, komló, galagonya, bodza) kivonata is megtalálható.

Noha az orbáncfüvet tartalmazó készítmények nem szoktak problémát okozni, szedését jobb megbeszélni az orvossal, főleg egyes gyógyszerek kölcsönhatása miatt. Vigyázat, az orbáncfű csökkenti az antidepresszánsok és fogamzásgátlók hatását!

5. FÁRADTSÁG

Testünk sejtjei nagyon érzékenyek a lelki megterhelésekre és a stresszre. A terhelésre fáradtsággal reagálunk. A stressz kimeríti a szervezetet, örökösen fáradtak vagyunk. A kimerült szervezet hajlamosabb a betegségekre.

Mit mond az orvos?

Valamely vitamin vagy ásványi anyag hiánya legyengítheti az immunrendszert, és fáradtságérzetet okozhat. Mindig meg kell keresni a fáradtság okát. Manapság egyre több ember szenved krónikus fáradtságszindrómában. Ez a folytonos fáradtság, amely váratlanul jelentkezik, nem függ össze a fizikai erőkifejtéssel, nem múlik el pihenés után sem, és jelentősen befolyásolja a beteg munkahelyi és otthoni magatartását, valamint teljesítményét. A tünetegyüttest gyakran valamilyen fizikai vagy érzelmi stressz váltja ki. Jó gyógyszere a Wobenzym, a különféle növényi táplálékkiegészítők, multivitaminok. Sokat segíthet a pszichológus is, ha a betegséget valamilyen lelki probléma okozza. A beteg vizsgálja felül életritmusát, és ha kell, változtasson rajta. Figyeljen jobban teste jelzéseire, járjon korábban aludni, rendszeresen ugyanabban az időben feküdjön és keljen, rossz időben is legyen kint a friss levegőn, igyon sok folyadékot, fogyasszon vitaminokat.

Mit mond a gyógyfüves?

Kitűnő élénkítő tea a maraligyökérből (szarvasgyökér) készített tea. Szedjünk vitaminokat, elsősorban C-vitamint. Nagyon fontos a kiadós alvás és a lazítás. Az általános jó közérzethez elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, változatos étrend és a mozgás, például az úszás, a jóga vagy a séta. Ez mind jó hatással van a heveny vagy krónikus fáradtságra. Kitűnő a guarana és a ginszeng is mindenféle formában.

6-leggyakoribb-betegseg-belso-2.jpg
(© Vogue India / Jamie Nelson)

6. FEJFÁJÁS

Oka lehet egy hosszan tartó vagy hirtelen és erős érzelmi hatás, a harag, a feszültség, a stressz. Néha jót tesz egy kiadós séta (az ember „kiszellőzteti a fejét”). Ha viszont migrénről van szó, amelyre az erős, lüktető fájdalom, a rosszullét, hányás, fény-, hang- és szagérzékenység jellemző, gyógyszerekre is szükség van.

Mit mond az orvos?

A klasszikus migrénes roham a szokásos gyógyszerekkel enyhíthető. A legismertebbek: aszpirin, Acylpyrin, Aspro, Ibuprofen, Nurofen, Ibalgin, Brufen, Paralen, Ataralgin, Panadol. Ha ezek nem segítenek, akkor orvostól kell kérni megfelelően hatásos, speciális migrénellenes szert, amely nemcsak a fejfájást csillapítja, hanem megszünteti a rosszullétet és a hányingert is.

Mit mond a gyógyfüves?

Hatékony fájdalomcsillapító gyógynövény a verbéna, a csalán, a cickafark és az ezerjófű. Ezekből főzzünk teát, és igyuk meg kortyonként. Kamillateával is kísérletezhetünk, mert a kamilla általános nyugtató, enyhíti a stresszt és a fejfájást. Jó hatású a macskagyökér (valeriána), mert javítja a vérkeringést, és csökkenti a szorongást. Migrén és fejfájás ellen hatásos a margitvirág-kivonat, amelyet a fájdalom első jeleitől kezdve óránként kell bevenni. Nagyon fontos, hogy sok folyadékot igyunk. Fájdalomcsillapító szedése esetén kortyolgassunk meleg mentateát, vagy vegyünk be margitvirágcseppeket.

Varga Klára
Cookies