Ködös, nyúlós a reggel, mikor az egyik dunaszerdahelyi lakótelep épületének kapucsengőjét fázósan megnyomom. Nagy Tímeához igyekszem, aki különleges mézeskalácsaival varázsolja édesebbé az ünnepeket. Az ajtó kinyílik, s nekem nincs más dolgom, csak megyek az orrom után. A készülő mézesek csábító, fahéjas, szegfűszeges illata bejárja az egész lépcsőházat, s egy különleges, mézeskalácsból készült világba vezet.
– Ahova csak nézek, mindenütt gazdára váró mézeskalácsokat látok: aprólékosan díszített házikók, illatos karácsonyfadíszek, mézes tésztából készült süteményestálak. Hogyan kezdett el ezzel a fűszeres édességgel foglalkozni?
– A kézművesség sosem állt messze tőlem: lakásdíszeket készítettem, a gyermekeimnek pedig képeket, illetve mesés falfestményt festettem. Sütni viszont egyáltalán nem szerettem. Aztán úgy három évvel ezelőtt beleszerettem a mézeskalácsokba. Először csak elképzeltem, milyen jól mutatnak majd a saját készítésű díszek a karácsonyfán. A barátnőimnek nagyon megtetszettek, és szép lassan egyre többen érdeklődtek irántuk. Ma már a mézesek díszítése tölti ki a szabadidőmet.
– Gondolom, ez sok időt vesz igénybe, mi pedig a pillanat törtrésze alatt elfogyasztunk egy mézest.
– Mindig vannak munkáim, amelyektől nehéz megválnom, hiszen sokat dolgoztam rajtuk. Egy házikó „legyártását” például – az ötlet megszületésétől a megvalósulásig – nem is tudom munkaórában kiszámolni. Egy biztos: bár a mézesek minden ”porcikája” ehető, én a mézeseimet elsősorban nem desszertnek szánom. Hiszen régen is elsősorban ajándéknak számítottak.
Persze, tisztában vagyok vele, hogy sokan szeretik a mézeskalácsot. Épp ezért fontos, hogy mindig frissen készüljenek. Emiatt legfeljebb két adag tésztát sütök meg egyszerre.
– A régi időkben a tükrös szívek a vásárok elengedhetetlen portékái közé tartoztak. Mennyire népszerű ajándék a mézeskalács ma?
– Úgy látom, hogy a mézeskalács nem veszített a népszerűségéből. Számomra is meglepő, hogy a kalácsaimnak milyen nagy keletje van a fiatalok körében. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy sokat merítek a modern amerikai, úgynevezett cookies stílusból, ami a modern formákban, az élénk színekben jelenik meg. Népszerűek például a torta, a magas sarkú cipő vagy épp a babakocsi formájú mézeskalácsaim. A hagyományokat azonban mindennél jobban kedvelem: sokat merítek a népművészetekből is. A népi kerámiák, a fazekasság motívumai vagy épp az ismert vagy kevéssé ismert hímzésminták mind-mind visszaköszönnek a munkáimon. A magyar mézeskalács-hagyomány nagyon gazdag, s mindenképp szeretném továbbadni. Egyre több foglalkozást tartok: az óvodákban és a hagyományőrző napokon is szívesen foglalkozom a gyerekekkel. Ugyanakkor, ha laikus szemmel nem is látható, még rengeteg tanulnivalóm van, ezért szeretnék egy igazi mézeskalács-készítő mestertől tanulni.
A kivágott formákat sütőpapírral bélelt sütőlapra, egymástól kétujjnyi távolságra helyezem.
– Mi minden készíthető mézeskalácsból?
– Tulajdonképpen bármi: az egyszerű, lapos figuráktól kezdve, a gömbökön keresztül, egészen a dobozokig. Minden motívumot és formát örömmel készítek. Amikor a mézeskalácsaimmal foglalkozom, mindent kizárok, csak a díszítésre koncentrálok: mintha a tészta életre kelne a kezeim közt. Minden mozzanatát imádom: mostanra a nemszeretem sütés is kedves foglalatosság. Egyre többen kérnek mézeskalácsot a násznép számára. Itt például az jelenti a kihívást, hogy az összes (akár 100!) darab is egyforma legyen. Tulajdonképpen csak a fantázia szabhat határt annak, mi készüljön a tésztából. Na, meg a formák hiánya. Mert hiába születik meg egy különleges forma a fejemben, ha nem tudok hozzá kiszúrót készíteni. Épp ezért rengeteg megvalósításra váró ötlet van még a tarsolyomban. Azt szoktam mondogatni: én már mézeskalácsban látom a világot!
Hogy az elkészült mézeskalácsokat fenyőfadíszként használhassam, egy szívószál segítségével mindegyiket kilyukasztom.
– Ezek után azt gondolom, a családi karácsonyfát saját készítésű mézesekkel díszítik.
– Háát… Az az igazság, hogy annyi idő megy el a megrendelések teljesítésével, hogy a saját fánkra sosem jut elég dísz. Az idén vintage szívekkel szeretném felöltöztetni a fenyőnket, az aktuális kedvencem ugyanis a natúr, festetlen vagy pirosra festett mézeskalács, amelyet fehér cukormázzal, csipkeszerűen díszítek fel. Bár rengeteg mézeskalácsot díszítek, a család számára csak kevés készül: jómagam és a két gyermekem is csak ritkán kapunk kedvet rá. A párom pedig lisztérzékeny, így ő kénytelen beérni a látvánnyal. A betegsége azonban kísérletezésre ösztönöz: szeretnék olyan mézest „kitalálni”, amit ő is bátran fogyaszthat.
A mézeskalácsokat előmelegített sütőben 8-9 perc alatt készre sütöm.
Tímea mézeskalácsreceptje
– Az interneten rengeteg recept kering. Jómagam is többfélét kipróbáltam, míg a tökéleteset megtaláltam – mondja Tímea. – Ez a recept azért lett a kedvencem, mert a végeredmény nemcsak szép, de finom is. A mézeskalács képes felvenni a környezetében lévő nedvességet, és ettől válik kellemesen omlóssá és puhává. Ha azonban a lakásban túl száraz a levegő, a sütemény is kiszárad. A fogyasztásra szánt mézeseket érdemes fémdobozban tartani. Ha a sütemények mellé egy cikk almát is teszünk, a mézeskalácsok egy éjszaka alatt megpuhulnak.
Hozzávalók:
600 g liszt
3 db tojás
250 g porcukor
200 g méz
3 tk. mézeskalácsfűszer
1 ek. cukrozatlan kakaópor
1 tk. szódabikarbóna
20 g vaj
Elkészítés:
A száraz hozzávalókat, vagyis a lisztet, a szódabikarbónát, a porcukrot, a fűszerkeveréket és a kakaóport összekeverem. Egy edényben alacsony hőfokon összeolvasztom a vajat és a mézet, majd leveszem a tűzről, hűlni hagyom kicsit, és hozzáadom a tojásokat. Én ilyenkor még adok hozzá egy evőkanál vizet is, ugyanis szerintem ettől a tészta simább lesz. Végül a tojásos-mézes keverékbe belekeverem, -gyúrom a száraz anyagokat. A tésztát hideg helyen állni hagyom, majd lisztezett deszkán nem túl vékonyra nyújtom, és tetszés szerinti alakzatokat vágok ki belőle. A mézeskalácsokat forró sütőben 8-9 perc alatt készre sütöm. Attól függően, hogy milyen típusú kalácsokat szeretnék, a még forró kekszeket vízzel – ettől kevésbé lesznek csillogóak – vagy tojással lekenem. A tojástól felületük fényesebbé válik.
A díszítéshez 1 közepes méretű tojásfehérjét 170 g porcukorral és 1 tk. ecettel kemény habbá verek. Nem kell félni, sem az ecet íze, sem szaga nem érződik majd a mázban, viszont a hab szép fehér és fényes lesz. Hogy a máz még keményebb legyen, a porcukorhoz egy kevés étkezési keményítőt is keverek.
Míg a mézesek sülnek, egy üvegfalú poharat vízfürdőbe állítok, és étkezési zselatinból, valamint zselé állagú ételfestékből színes mázat készítek.
A zselés mázat ecset segítségével egyenletesen felviszem a sütikre.
A díszítéshez használt zacskót könnyebb habbal megtölteni, ha a zacskót egy pohárba állítjuk, és végeit a pohár szája köré hajtjuk.
A hobbiboltokban kapható tubusokkal vékonyabb mintákat is tudok rajzolni.
Mézeskalács házikó.
Hópehely.
A magvakkal díszített mézeskalács nemcsak szép, de finom is.
Az aktuális kedvenc: vintage szív, csipkeszerű díszítéssel.