A legfontosabb nemi szerv az agy, ezt mondják a szakemberek. És nem csak a nők esetében. Ha egy férfira rátör a szomorúság, rosszabb helyzetben van, mint mi, nők. Olyankor a szexnek vége. Teljesen. Legalábbis addig, amíg hatni nem kezdenek az depressziót gyógyító gyógyszerek. Csakhogy egy férfit orvoshoz vinni művészet. Hogyan lehetne mégis? Ehhez adunk tanácsot.
Miközben a depressziós ember örökké fáradt, a szorongó beteg tevékeny. Egyedül az idegesség, feszültség, nyugtalanság az, amit érezni lehet rajta.
Három közül egy
Három depressziós ember közül egy férfi. Ezt mondják a statisztikák. A depressziós férfinak a szexszel is gondja van, ami olyan biztos, mint hogy szereti a sört meg a focit. A különbség csak annyi, hogy a sörről és a fociról szívesen beszél, erekciós zavarairól pedig nem szívesen. Azaz sehogy. Még a legjobb barátjának se említi, nemhogy az orvosnak. Pedig rosszul teszi, mert a szexuális bajok ugyanolyan jól gyógyíthatók, mint a mandulagyulladás. Életkortól függetlenül.
Igazoltan hiányzik
Az orgazmus eléréséhez mind a férfinak, mind a nőnek ki kell kapcsolnia az agy bizonyos részeit, elsősorban az amygdalát (a veszély és az óvatosság központja), valamint a bátortalanság és az aggódás központjait, amelyek a homloklebenyben helyezkednek el. A központok kikapcsolása a férfiaknak gyorsan sikerül, a nőknek lassabban, általában többpercnyi idő kell hozzá. Ha azonban a férfinak gondjai vannak, agya úgy viselkedik, mint azé az asszonyé, akinek pici gyereke van. Az amygdala nem tud kikapcsolni, ha a szomszéd szobában sír a beteg gyerek. Tehát ha a férj most veszítette el az állását, vagy felelősségteljes munkakörbe került, ugyanolyan helyzetben lesz, mint a beteg gyerek anyja. Szükséges pár hét, amíg visszazökken normális állapotába. Ha a mi esetünk is ez, legyünk megértéssel, és hagyjuk békén a párunkat, ha hajnali háromkor végre elalszik a bokszmérkőzést nézve.
Amikor beteg
Sokkal súlyosabb a baj akkor, ha ez az állapot hónapok óta tart, és a házaspár szexuális szokásai – a szexológus szavaival élve – alapvetően megváltoztak (a havi öt-nyolc alkalom helyett csupán havonta egyszer élnek házaséletet). Mi lehet az oka? A meg nem értés (és egy közelgő válás) vagy a depresszió. Hogyan tudhatjuk meg, melyik esetről van szó? Talán csak a férfiak tudják pontosan, mi a helyzet. Ha szelektív elfordulásról van szó, azaz a férfi bárki mással hajlandó nemi életet élni, csak a feleségével nem, akkor itt az ideje, hogy felkeressék a házassági tanácsadót vagy rosszabb esetben a válóperes ügyvédet, mert valószínűleg a kapcsolat válságáról van szó.
De ha egyetlen szoknya sem érdekli a férfit, akkor legfőbb ideje, hogy elbeszélgessen egy pszichiáterrel. Mert aki huzamosabb ideje nem igényli a szexet, vagy három alkalom közül kétszer képtelen rá, az valószínűleg szüntelen stresszben él, és ez lelki zavart, szorongást és depressziót okoz.
Miben segíthet a feleség?
A feleség legelőször is ne vádolja magát, ne gondolja, hogy ő a hibás. Ne hibáztassa a férjét sem. Épp ellenkezőleg: biztassa, hogy többi férfiszerepében nem vallott kudarcot. Az erekcióra való képtelenség nem tehetetlenség, hanem egyszerűen annak a tünete, ami a lelkében lezajlik – ugyanúgy, mint ahogy a mandulagyulladás tünete a láz. Ahogy a Paralen nem gyógyítja meg a mandulagyulladást, úgy a Viagra sem gyógyítja a potencia zavarait. A baj megszüntetésének legbiztosabb módja a nyílt beszéd. Általában ez a legnehezebb. A házaspároknak mindössze 16 százaléka képes nyíltan beszélni szexuális problémáiról és valamilyen megoldást találni. Annak ellenére, hogy a megoldás leghatékonyabb módja a nyílt kommunikáció.
Sajátítsuk el a tényszerű közlésmódot
A helyzet azt kívánja, hogy ne csak nyíltan, hanem érzelmektől mentesen, tényszerűen fessük le a helyzetet. Példának okáért ezekkel a szavakkal kezdhetjük a beszélgetést: „Úgy vettem észre, hogy az utóbbi időben megváltozott a viselkedésed. Szomorú vagy, nyomott a hangulatod. Aggódom miattad.” Ezt követően mondjuk el partnerünknek, hogy konkrétan mire gondolunk, mit érzünk, hogyan látjuk a helyzetét, és ez milyen hatással van ránk. Jó választás, ha a megoldásba bevonjuk bizalmas barátainkat vagy családtagjainkat is. Természetesen nem a hálószobatitkainkat beszéljük ki, hanem azt említjük meg, hogy párunk az utóbbi időben fáradt, gondterhelt, kedvetlen. Vegyük rá, hogy beszéljen vele. De legyünk rendkívül tapintatosak!
Kérjünk segítséget
A szexológus szerint mindenképpen kérjünk segítséget valamelyik bizalomvonalon. Beszéljük meg, milyen tünetei vannak a partnerünknek, és kérjünk tanácsot, mit tegyünk. Esetleg keressünk egy közeli pszichiátert, és jelentkezzünk be telefonon. Jó jel, ha társunk az adott időpontban fölkeresi a szakembert, mert ez annak a jele, hogy gyógyíttatni akarja magát. Az első konzultációra el is kísérhetjük. Ez minden, amit a férjünkért tehetünk. Mert végső soron mindenki maga felel az egészségéért. Tőle függ az is, hogy azonnal orvoshoz megy-e, vagy csak egy hónap múlva. A feleség lelkiismerete ilyenkor már tiszta lehet, mert mindent megtett férje gyógyulásáért, ami tőle telt.
Gyakran a test tehet róla
Ha egy férfinak reggel erekciója van, és lihegés nélkül felszalad a második emeletre, akkor testileg képes a zavartalan nemi életre. Szíve és érrendszere teljesen rendben van. Ez a laikusok véleménye. A baj nem a testében lesz, hanem a lelkében: valószínűleg depressziós. Ha azonban a lépcső tetején levegő után kapkod, és gyakran vannak erekciós zavarai, akkor legyünk résen! A merevedési zavar sokszor a közelgő szívinfarktus vagy agyvérzés első tünete. Ezt támasztják alá a statisztikák. Az erekciózavarok hatvan százalékának hátterében az erek betegsége rejtőzik. Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnal küldjük orvoshoz a párunkat.
Időszakosan mindenki szoronghat, és depressziós lehet, ezt saját tapasztalatból tudjuk. Lelki zavarról akkor beszélünk, ha a szorongás hetekig tart, és megzavarja a beteg mindennapi életét. És a családjáét is. A szorongás és a depresszió azonban sikerrel kezelhető anxiolitikumokkal és antidepresszívumokkal.
Hogyan ismerhető fel a depresszió
Legfontosabb tünete az alvászavar. A beteg nagyon korán ébred (fél négy tájban), bolyong a lakásban, aztán hat óra tájban újra elalszik, és rosszul, fáradtan ébred. Másik fontos tünete (a szexuális zavaron kívül) az állandó nyomott hangulat és merev, fáradt arckifejezés. A beteg mozgása, mimikája, gesztikulálása lelassul. A rossz hangulathoz általában étvágytalanság is társul – a beteg tudja, hogy ennie kell, de nincs étvágya, nem ízlik neki az étel, mindegy, hogy mit eszik.
Hogyan ismerhető fel a szorongás
Paradox módon a beteg állapota akkor rosszabbodik, ha nyugalom van körülötte, például a szabadságát tölti, vagy éppen befejezett egy fontos munkát. Miközben a depressziós ember örökké fáradt, a szorongó beteg tevékeny. Egyedül az idegesség, feszültség, nyugtalanság az, amit érezni lehet rajta. Gyakran társul hozzá alvászavar: a szorongó ember nehezen alszik el, mert nem tud szabadulni a nyomasztó gondolatoktól, nem képes pihenni.
Mit üzennek az orvosok? Mit kellene tudnia a depressziós, szorongó ember feleségének, ha férje kerüli a szexet?
- Ne hisztizzen, ha eddig hetente kétszer voltak együtt, most meg kéthavonta egyszer sem, hanem kérjen segítséget szakembertől.
- A statisztikák szerint az asszonyok a szex hiányát az elhidegülés jelének tartják, azt hiszik, a férjük már nem szereti őket. Ne magukban keressék a hibát! Férjüket minél előbb vigyék orvoshoz.
- Merevedési zavar minden életkorban előfordulhat. Egyszerűbben ezt úgy is megfogalmazhatjuk, hogy a zavar százalékban kifejezve annyi százalék, ahány éves a férfi. Azaz harmincéves korban 30 százalék a zavar, ötvenéves korban 50 százalék, és így tovább.