Mit illik adni egy nőnek, és mit egy férfinak? Mindig is csodáltam azokat az embereket, akik mindig tudják, minek örülne a másik. Aztán rájöttem a nagy titokra. Bizony ám! Hegyezni kell a fülünket, és összegyűjteni a tippeket. „Kifigyelni”, mit szeret a másik, mihez ragaszkodik, van-e valami érdekes hobbija. (Nem csoda, hogy mindig megjegyzik: Milyen figyelmes vagy!) Szóval, meg lehet ezt tanulni.
Adni és kapni Hol van a képeslap? – kérdezik tőlem sokszor, amikor már átadtam az ajándékomat. Elmosolyodom, és jön a bevált mondat: Nem szép dolog számon kérni pont az ajándékozót! S már húzom is ki a táskámból a kis borítékot. Ez már a védjegyemnek számít, a saját kézzel gyártott képeslapok. Pedig régen ez egyáltalán nem volt így. Sőt! Mindig nagy akadályokba ütköztem, amikor ajándékozásra – szülinap, névnap, különleges alkalmak – került a sor.
Szívet melengető gesztus az ajándékozás, hiszen a szeretet, a hála és a figyelmesség társul mellé. Egy dologra mindig odafigyeltem: a csomagolásra. Ha van egy kis kézügyességünk, csodás csomagolásokat gyárthatunk. Szépen lassan elsajátítottam pár illemszabályt, s rájöttem, mi az, amit SAJÁTOS MÓDON csak magamból adhatok. Ekkor születtek a képeslapjaim. Csak papír, olló, toll, borító kell hozzá – és egy kis fantázia. Elkezdtem apró dolgokat rajzolni, ráírtam egy idézetet, gondolatot, rímes, kedveskedő kis verset költöttem a másikról. ÉS LŐN! AZÓTA ELVÁRJÁK! Még ilyet!
Lássunk néhány aranyszabályt, amit az ajándékozással kapcsolatban nem árt megjegyezni:
1. Az árcédulát mindig vegyük le az ajándékról, kivéve a könyvről.
2. Ott bizony az ár sokszor a borítóra van kibiggyesztve. Nem illik átfirkálni, mert csak rongáljuk vele a borítót.
3. Az árcédulát mindig tegyük el: előfordulhat, hogy nem tetszik a másiknak az ajándékunk, vagy van neki olyan, így felajánlhatjuk a cserét.
4. Szabadkozni és mentegetőzni egyáltalán nem illik: Most csak ennyit tudtam!, Sajnálom, ha nem sikerült eltalálni! Ezeket próbáljuk mellőzni, hiszen biztos minden tőlünk telhetőt megtettünk.
5. Ügyeljünk arra, hogy ajándékunk sose legyen sértő vagy bántó, még ha mi humorosnak is véljük (pl. kopasz embernek fésűt venni nem illik).
6. Ha egyáltalán semmi ötletünk nincs, mit vegyünk egy családtagnak, kérdezzük meg egyenest tőle, mire van szüksége. Így lehet, hogy nem lesz akkora a meglepetés, de legalább nem csalódik.
7. Üzleti partnerünket célszerű, ha régiónkra jellemző különlegességgel lepjük meg. (Ajánljuk figyelmükbe Kukkónia c. könyvünket!) Viszont semmiképp se hivatalos ebéd vagy vacsora mellett tegyük! Kiváló lehet erre az alkalomra még egy üveg díszcsomagolásos bor (a kürti vagy a helyi régiónk borai például), illetve helyi kerámia.
8. S ha már szívörömről van szó, én speciel magamat is meg szoktam lepni. Ha úgy érzem, most ezt megérdemlem, meglepem valami aprósággal saját magamat is.
Az ajándékozás illemtana – kapni
Egyes országokban más és más szokások érvényesek az ajándék kibontásával kapcsolatban. Nálunk illik az ajándékozó fél előtt kinyitni az ajándékát, és megköszönni. Ha ez elmarad, illik az ajándékozó felet felhívni, és MEGKÖSZÖNNI a szép gesztust.
Semmiképp se becsméreljük, vagy fintorogjunk! Ha nem tetszik az ajándék, akkor is illik megköszönni. Nem kell színészkedni, nyugtázzuk egyszerűen az ajándékozó ízlését.
Továbbá ha úgy érezzük, azért kaptunk valamit, hogy lekenyerezzenek bennünket, illetve ellenszolgáltatást várnak tőlünk cserébe, legyen bátorságunk az ajándékot illendően visszautasítani. Ajándékot elfogadni vagy adni megvesztegetés céljából nemcsak nem illik, de büntetendő is. Kapott ajándékot továbbajándékozni egyáltalán nem illik. Ez még a visszájára is elsülhet, a végén még vissza is kerülhet hozzánk.
FÉRFI ÉS NŐ
Történt egyszer, hogy egy férfitól parfümöt kaptam ajándékba. Szép gesztus volt, egy kicsiséget leszámítva. Ennek a férfinak barátnője volt, és nem én voltam az. Nagyon jóban voltunk – az efféle ajándék mégis félreérthető... Tudtam, hogy kedves akart lenni, mégis kénytelen voltam elmondani neki, hogy ez nem illik. Hiszen parfümöt férfi csak annak a nőnek vesz, akin azt érezni szeretné. És itt pedig nem én voltam az a nő. Hú, de kellemetlen pillanatok voltak! Végül bocsánatot kért, majd túltárgyaltuk, s a végén megköszönte, hogy figyelmeztettem. Ám ugyanez elmondható a fehérneműről és az ékszerről is, amit csak családtagjainknak vásároljunk. Pénzt szintén csak családi körben ajándékozunk. Férfi nőnek és nő férfinak semleges ajándékokat választ.
VIRÁG
Életem első vörös rózsáját tágra nyílt pupil lákkal és csillogó szemmel fogadtam. Épp nőnap volt – én pedig szinte gyerek. Egyáltalán nem számítottam rá, éppen ezért elérzékenyültem: ez volt az első virág, amit férfitól kaptam. Hűha! – gondoltam magamban. –Mekkora lovag! Azóta is így gondolom, hiszen a férfi, aki virággal lepi meg kedvesét, tudja, mitől döglik a légy. A kedvencem mindmáig a „csak úgy virág”. Nincs miértje, alkalma, egyszerűen a férfi eszébe jut, és meglepi a nőt! Hát nem csodálatos? Bizony az.
Mint az is, ha tudunk néhány frappáns trükköt. Vegyük szépen sorba: Ha vendégségbe megyünk, a háziasszonyt illik meglepni egy csokor virággal. Ha sok a vendég, és például szülinap az adott alkalom, ne habozzunk, küldjünk virágot! (Gondoljunk csak bele, így a háziasszonynak nem kell vendégfogadás közben folyton vázát keresni, sőt, előre kidíszítheti vele a házat.) Apropó! Ha vendégségbe megyünk, a férfinak illik egy üveg italt vinni. Ha csokrot viszünk, tehát vágott virágot, és például egynemű virágból (vörös rózsa), akkor 11 szálig páratlan, 11 szál felett lehet páros számban a csokor.
Viszont ma már inkább vegyes csokrokat készítenek, ahol sokkal inkább dominál a dizájn és a kompozíció, mint maga a darabszám. A csokrot fejükkel lefelé tartsuk a kezünkben, és amikor a virág átadására kerül sor, mindig vegyük le a celofánt és a selyempapírt. Régen még a virág színének is jelentése volt. Fehér rózsa jelképzete az érintetlenséget, a liliom az ártatlanságot, a vörös rózsa a szerelmet, a nefelejcs az emléket. A színek pedig: a vörös a szenvedélyt, a világoskék a hitet, a sárga az irigységet, a rózsaszín pedig az áhított szerelmet jelentette. Ügyeljünk azért erre is! Nem utolsósorban pedig ott a cserepes virág. Illik vagy nem? Jól jegyezzük meg: a cserepes virág nem egyezik a vágott virággal, egyszerűen műtárgynak minősül. Különös, nem?!