Évekig elhitették velünk, hogy a disznózsír nem jó, sőt, a repceolaj sem – az igazi nyerő az extra szűz olívaolaj. S íme, itt a legújabb botrány – kiderült, hogy az áruházakban kapható olívaolaj nagy része iparilag pancsolt. A megoldás: térjünk csak vissza a zsírhoz és a hazai olajokhoz, amelyek eredetét ismerjük.
Az Olea europea igen nagy fajtagazdagsággal bír. Ha igaz, hogy az olaszok több mint ötszáz helyi variánst tartanak nyilván, a spanyolok pedig majdnem háromszázat, akkor ezernél is több fajtáról beszelhetünk szerte a világon. Némelyik fajta már október elején szüretelhető, a másik csak februárban érik. Az olívaolajnak is van savassága, mineralitása, számtalan iz- és illatjegye – mint a boroknak...
Egyetlen ponton azonban eltér a bortól az olaj. Nem érdemes rezerválni. Az olívaolaj fél év alatt a csúcsra ér (szó szerint: a palackban is érik), és ha nem bontjuk fel, másfél évig a csúcson marad. A harmadik év végére azonban a legkiválóbb olaj is elfárad.
A Föld olívaolaj-termelése tavaly 3 millió tonnát tett ki. Ennek 95 százaléka a Földközi-tenger térségéből származik. Spanyolország a maga közel 1,5 millió tonnás mennyiségével a világ legnagyobb termelője. A legtöbb olajbogyó Andalúziában terem. Sok itt a nagybirtok, ezért viszonylag kevés az olajmalom. Olaszország a második legnagyobb termelő – a bogyó 85 százaléka a déli tartományokból (Calabria, Puglia,Szicília) származik, miközben a papírforma szerint mindenki toszkán olajat használ. Pedig ott csak a bogyó 15 százaléka terem. De hát Olaszországban vannak még csodák – mint az olajbotrány mutatja (lásd keretes írásunkat). Itt ritka a nagybirtok, magasabbak az árak, viszont elképesztő a választék. Az olasz olívaolaj-helyzet sajátos vonása, hogy miközben Itália behozatalra szorul, folyamatosan olívaolajat exportál (ebből készülnek a pancsolt olajak).
A harmadik olajgigász Görögország. Felhasználásban ők a világbajnokok, hiszen Hellászban az egy főre jutó éves fogyasztás meghaladja a húsz litert. (Nálunk hét deciliter.) Gyönyörű olajokat termelnek még mind a szlovén, mind a horvát Isztrián és a francia Provence tartományban – csak többnyire irreális áron.
Hogyan készül?
Az olaj minősége számtalan tényezőtől függ. Az olajfát egész évben gondozni kell. Metszeni, öntözni (még ha szárazságtűrő is), permetezni. A fa legfőbb ellensége a Bactrocera olea nevű légyfajta. Egy átlagos olajfa éves hozama nagy átlagban 70-100 kilogramm bogyó, ebből 7-10 liter olaj sajtolható. Az olajbogyót október és február között szüretelik kézzel vagy erre a célra kifejlesztett vibrációs fésűvel (amolyan műanyag bogyógereblyével), vagy akár szüretelőgéppel. Sok helyütt (főként Görögországban) a fa alá hálót terítenek, és az olívaszemeket bottal verik le. A bogyót legkésőbb két napon belül fel kell dolgozni, nehogy az erjedés beinduljon. A csúcsolajokat gyakorlatilag azonnal kisajtolják. A feldolgozás fázisai: tisztítás, mosás, őrlés, keverés (úgynevezett malaxálás zárt terű kamrában, azonos hőmérsékleten), kíméletes centrifugálás, dekantálás, szűrés, palackozás.
Melyik az eredeti?
A legtöbb termékre az van ráírva, hogy „kizárólag olajbogyóból készült, mechanikus eljárással kinyert extra szűz olívaolaj". Ez persze nem sokat mond (annyit tesz, mintha a borra azt írnánk: szőlőből készült.). A legalapvetőbb szabály vásárláskor a „három T”. Termelő, Termőhely, Típus. Ha ezek nem szerepelnek a címkén, akkor bizonytalan eredetű (például EU-n kívüli), felvásárolt olajokból vegyített, esetleg lejárt tételekből származó olívaolajat vásároltunk. Vagyis a pénzünket kidobtuk az ablakon. Fontos tehát az olaj termelője (nem a palackozója), a bogyó fajtája (nem elég, ha simán azt írják, hogy „válogatott olívabogyó") és a termőhely (nem azonos a származási országgal). Aki ezeket feltünteti a címkén, nem akar kalózkodni. Ha a szüret időpontja is rajta van, még jobb.
Az átlag olívaolaj minőségét egy-másfél évig „szavatolják", a lejárat általában szerepel is az üvegeken – ám hogy hány évig állt az olaj tartályokban, azt sosem tudjuk meg. Szakemberek szerint az olívaolaj hamisítása nagyobb üzlet, mint a kábítószer kereskedelem. A leghétköznapibb trükkök a következők. Az olívaolajhoz más eredetű növényi olajat (repcét, napraforgót, mogyorót) kevernek. Összepancsolják a török vagy észak-afrikai tömegolajokat, amiknek termelése, szürete, sajtolása, tárolása nem a szigorú EU-normák szerint zajlott: tehát sokkal olcsóbbak. Vegyítik a különböző évjáratok maradványait, végül laboratóriumi úton beállítják a savasságot: hiszen az Unióban csak az minősül „extra szűz" olívaolajnak, aminek a savtartalma alacsonyabb 0,8 százaléknál. Így az „extra szűz olívaolaj" címke gyakran már nem jelent semmit.
Miért egészséges?
Mert a kezeletlen, nyers bogyóolaj maga a természet. Telítetlen zsírsavakat, poli-fenolokat, rengeteg A- és E-vitamint tartalmaz. Kedvező élettani hatásai ma már bizonyítottak. A valódi extra szűz olívaolaj megvédi az érrendszert a meszesedéstől, megakadályozza (késlelteti) a zsírok lerakódását az erekben, segít a trombózis és a magas vérnyomás megelőzésében.
Az olajrágás
Lehet, hogy első hallásra bizarr, de az olajrágás nem újfajta hóbort. Reggel kis korty extra szűz olívaolajat veszünk a szánkba, és pár percig erősen öblögetünk vele, aztán kiköpjük. Azon kívül, hogy tisztít, magas antioxidáns-tartalma gyorsan felszívódik a száj nyálkahártyáján. Kúraszerűen érdemes csinálni, fog- és ínybántalmak ellen. Ha ezek után fogat mosunk, meglepődünk, milyen kellemesen tiszta a szánk. A kúra végén a fogaink is kifehérednek. Az olívaolaj (az anyatejben található zsír után) a második legkönnyebben emészthető zsiradék… Az ókorban sebgyógyszernek használták, az égési sebekre is olajjal átitatott gézt helyeztek. Helené rózsaszirommal illatosított olajjal dörzsölte be a testét, amikor el akarta csábítani Zeuszt, a főistent.
Süthetünk-e vele?
Általánosan elterjedt tévhit szerint extra szűz olívaolajjal nem lehet sütni. Nem igaz. Illetve nem így. Minden olajnak van füstpontja, vagyis az a hőmérséklet, amelyen összetevői elkezdenek lebomlani. A leggyakrabban használt olajokat a következő hőfokig érdemes hevíteni:
- Lenmagolaj: csak szobahőmérséklet. Tehát sütésre alkalmatlan.
- Kukorica-, olíva-, dióolaj: alacsony-közepes hőmérsékleten.
- Repceolaj: közepes hőmérsékleten.
- Napraforgó-, szójaolaj: magas hőmérsékleten.
A szakemberek szerint tehát az olívaolajjal 160-170 °C fokig nyugodtan süthetünk. Az más kérdés, hogy a tiszta (nem pancsolt) olívaolaj nagyon drága.
Toscanából tízszer annyi extra szűz olívaolajat exportálnak, mint amennyit megtermelnek. A kulcsszó a hamísítás.
Divatos tévhitek
-
„Csak zöldet veszek, az egészségesebb”
A zöld szín több márkánál szimpla klorofil, a sárga pedig béta-karotin. Az olívaolaj minőségében a szín nem játszik szerepet. -
„Csak hidegen sajtoltat használok"
Majd mindegyik így kelleti magát, pedig a divatos világmárkák többségénél az európai olajat keverik hőkezelt olajokkal. -
„Csak első sajtolásból származó olajat veszek"
És ezt ki ellenőrizte? Az „első sajtolás" a technológiaváltás következtében régen idejétmúlt frázis, bár jól hangzik. Ma már szinte mindenhol csak egyszeri kinyerést alkalmaznak, abból viszont borzalmas aromájú olaj is származhat. -
„Csak extra szűz olívaolajat használok"
Sajnos, sokszor eddig terjed a vásárlói tudatosság. Ez bor esetében így hangzana: csak szőlőből készült bort iszom.
Megvezetett újságírók
Olaszország „zöld szívében", Spoleto városka közelében „búvik meg” a Monini olajbirtok. A meghívott újságírók általában lelkes cikkekben mutatják be frissen sajtolt olajukat. És a lelkes cikkek megtették a hatást: a Monini olajat mindenki ismeri és vásárolja. Mint később kiderült, van egy kis bökkenő. A kirakatbirtokon ugyanis mindössze 5500 idősebb olajfa árválkodik. Egy átlagos olajfa évente mindössze 1-2 liter olívaolaj előállításához elegendő mennyiségű olajbogyót terem. Ez pedig – akárhogy csűrjük-csavarjuk – alig 10 ezer liter olaj. A Monini cég viszont évi 35 millió litert értékesít! A számtan azonban nem erősségük a meghívottaknak. „Mamma Monini abból a híres családból való, kik prepare olia di oliva! Tökéletes minőségű, természetes készítmények, melyek gyártásuk során nem mennek át kémiai eljáráson..” – írták. (Többek között ezt a magyar gasztroblogger, Világevő írta.).
Szerencsére akadt, aki gondolkodott is: mégpedig egy amerikai újságíró,Tom Mueller . Könyvének címe, melyben tapasztalatait leírta: The Sublime and Scandalous World of Olive Oil (azaz: Az olívaolaj fenséges és botrányos világa). Az amerikai szerző szerint az olívaolaj-hamisítás nagyobb üzlet, mint a kábítószer-kereskedelem. Mueller hónapokat töltött Olaszországban a téma tanulmányozásával, rendőröket, tisztviselőket környékezett meg, példátlan korrupciókba látott bele.
Az olajmaffia felvásárolja a török, észak-afrikai tömegolajat, és átcímkézve görög olajként adja tovább. Az óriáscégek az olívaolajba repce- és napraforgóolajat kevernek, a már egyszer kipréselt olajpogácsából szerves oldószerrel kioldják a maradék olajat, a zsíros olajokat antioxidánsokkal dúsítják, a savasságot lúggal csökkentik, aztán az olajat extrém magas hőfokon szagtalanítják.
Mueller szerint azok a kifejezések, hogy „hidegen sajtolt", „extra szűz olívaolaj" az ipari olajok esetében már nem jelentenek semmit. Egyedül Toscanában tízszer annyi extra szűz olívaolajat fogyasztanak és exportálnak, mint amennyit megtermelnek. Ha tehát egy olívaolaj címkéjén (mint a nálunk is kapható Monini Delicato esetében) nem tüntetik fel a termelő nevét, sem a termőhelyet, de még az olíva fajtáját sem, hanem származási helyként csak az szerepel, hogy „közösségi olaj": jó eséllyel feltételezhetjük, hogy pancsolmánnyal van dolgunk.
Jobban járunk, ha valamelyik kiskereskedésben veszünk – néha nem is sokkal drágábban – igazi extra szűz kézműves olívaolajat, amit ráadásul meg is kóstolhatunk.