A természet ízes virágokkal kecsegtet bennünket – ilyen a bodza virága is. Ehető és egészséges is. Ám azt nem tudtuk, hogy mértéktelenül finom is.

indito_15.jpg

Sidó Tamás mesterszakács receptje: Majdnem rántott bodza

Mikor először kirántottam, a többiek zavart tekintettel nézegették a tányéromat – mire odakínáltam nekik egy-egy fürtöt. Mennyei íz! – mondták. S menten elömlött az arcukon az öröm. Az én bodzámnak titka is van: a sütőport kihagytam az eredeti receptből, s attól lett mennyein könnyű. A bodzából nem csupán szörp készíthető, salátába tehetjük, de akár a torta tetejére is kedvcsinálónak. A zöld kocsányrészeket válasszuk le róla, mert az nem ehető. Kinyílt virágtányérokat keressünk, távol az út porától. (Mosható ugyan, de akkor az értékes virágpornak annyi.)

Hozzávalók:

1 dl sör
2 dl hideg víz
2 tojásfehérje
egy fél teáskanál
két evőkanál liszt
fél teáskanál burgonyakeményítő

Elkészítés:

Mindent összekeverünk, így egy híg masszát kapunk. A forralóban addig melegítjük az olajat, amíg el nem kezd füstölni. Körülbelül 200–220 fokra. A bodzavirágot belemártjuk a masszába, majd körülbelül 10 másodpercig belelógatjuk a száránál fogva az olajba, utána kivesszük, és egy tiszta kendőre vagy szalvétára helyezzük. Amennyiben még nincs tartása, visszatesszük az olajba pár másodpercre. (A végén meghinthetjük a fahéjjal kikevert porcukorral is.)

rantott_bodza.jpg

Répatorta bodzával megbolondítva

Hozzávalók 5 adaghoz:

25 dkg sárgarépa
19 dkg cukor
1,3 dl olaj
2 db tojás
15,5 dkg liszt
6,3 dkg durvára vágott dió
egy csipet
fél csomag sütőpor

fél kávéskanál fahéj
vaj és liszt a forma kikenéséhez

a krémhez:
12,5 dkg natúr krémsajt vagy mascarpone
egy evőkanál cukor
fél ek. vaníliakivonat
fél ek. mascarponés krém
lime- vagy
citromlé és citromhéj

1. Először durvára daraboljuk a diót, és ha nem visszük túlzásba az aprítást, annál jobb lesz ráharapni a darabokra.

2. Megtisztítjuk a répákat, és lereszeljük a sajtreszelőn, vagy áttoljuk a robotgép megfelelő adapterén.

3. Bekapcsoljuk a sütőt 170 fokra.

4. Összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd hozzáadjuk az olajat és a tojásokat. Alaposan elkeverjük.

5. Belekeverjük a reszelt répát is. A tortaformánkat – ha szükséges – kivajazzuk, lisztezzük, és beletöltjük a masszát, majd betoljuk a sütőbe.

6. Légkeveréssel egy óra alatt megsül, amiről tűpróbával győződhetünk meg. Légkeverés nélkül valamivel tovább tart.

7. Ha kisült a torta, hagyjuk kicsit kihűlni a formában, és csak akkor vegyük ki belőle, amikor már megszilárdult.

8. Amikor teljesen kihűlt, akkor a krém hozzávalóit összekeverjük, és a tetejére kenjük, frissen szedett bodzával díszítjük, végül felszeleteljük.

Jó étvágyat hozzá!

1536-1024_9.jpg

Bodzaszörp Antal Ágitól!

Antal Ági (Dunaszerdahely) Konyha rovatunk rendszeres ötletadója, mert nagyon szeret főzni és befőzni – és mindig újdonságokkal rukkol elő. Ha valami igazán kreatív, gondolkodós receptre vágyunk, csak őt hívjuk. Fogadjátok szeretettel a bodzaszörpjét.

Hozzávalók:

25-30 tányér virág

4 l víz

6 citrom

2,5 kg cukor

4-5 teáskanál citromsó.

Amikor kimegyek bodzát szedni, először arra figyelek, hogy tiszta legyen a szatyrom, mert a bodzát nem mossuk meg, szükségünk van a finom virágporra is!  kezdi Ági. – Tiszta legyen a hely, ahol a bodzabokor van. Ne legyen mellette szántás, mert az poros, ne legyen a közelben jegenye, mert pont szedésidőben szállnak a pelyhes magvai, és még véletlenül se csábuljunk el a villanyoszlop melletti bokroktól. Én egyszerre mindig sok bodzát gyűjtök, mert azt tartom: fűben-fában orvosság van. A természet egyik ütős gyógyszere a bodzavirág. Télen pedig mintha találnánk a finom bodzaszörpöt. A bodza kiváló megfázás ellen, lehet keverni akácvirággal, hársfavirággal, kakukkfűvel.

Ha van tisztított víz, akkor nem kell forralni, ha nincs, akkor fe kell forralni a vizet (legjobb, még mielőtt kimegyünk virágot szedni, és mire hazaérünk, kellően langyosra hűl). Először óvatosan belehelyezem a virágtányérokat, a citromot alaposan lemosom, majd mindet kifacsarom és hozzáadom a bodzás léhez. Jól néznek ki a citromkarikák is a lábas tetején, de sok hasznuk nincs, mert utólag nehéz belőlük a levet kifacsarni… Lefedem úgy, hogy azért kapjon levegőt, majd 24 órát állni hagyom.
Másnap kiszedem léből a virágokat, kézzel kifacsarom, hogy minél több íz kerüljön belőlük a lébe, leszűröm és felteszem főni.

e.jpg

Az egyszerűbb verzió: beletesszük a cukrot, és azzal együtt főzzük. A kissé macerásabb módszer: megkaramellizáljuk a cukrot, amitől nagyon szép színe lesz a szörpünknek, plusz kap egy rafinált karamelles ízt.

Egy nagy lábas aljára egy kiló cukrot teszek, és lassú tűzön, állandó keverés mellett karamellizálom, majd hozzáöntök a már forró léből egy keveset. Ügyelni kell, hogy valóban forró legyen a lé – közben próbáljuk nem megkeverni pár percig, hogy szépen össze játsszon a karamell a vízzel... Tudnivaló, hogy ilyenkor kicsapódik a gőz, és megégethetjük magunkat, mint az egyszeri leány, aki azt gondolta: Á, nem kell azt, írnak itt marhaságokat a receptben! 

Amikor már összehangolódott a karamell a vízzel, hozzáöntöm a többi levet és a cukrot. Egyet forr, lekapcsolom, hozzákeverem a citromsavat, és kóstolgatom. Nem kell a pontos recepthez tartani magunkat, a lényeg, hogy a lé nagyon édes és nagyon savanyú legyen. Ha mindkét íz dominál benne, akkor lesz  jó a szörpünk.  Ha valaki szeretne, tehet egy késhegynyi tartósítószert bele, de igazából nem fontos (már ha tiszták az üvegek és a fedők). A végén forrón üvegekbe öntöm a szörpöt, az üvegeket száraz dunsztba teszem, amíg ki nem hűl a lé (3, 4 nap).

Jó szürcsölgetést!

–néva–

 

Kapcsolódó írásunk: Ízletes medvehagymás pesto

web-bannerek-instagram.jpg

Új Nő csapata
Cookies