Nem vitás, hogy az ún. szexuális úton terjedő betegségek (STD) főleg a nemileg aktív korosztály, tehát a 15 és 24 év közötti fiatalok körében fordulnak elő. Szerencsére ezen betegségek legveszélyesebb formái – a vérbaj (szifilisz) és a kankó (gonorrhoea) – egyre ritkábbak.
Van viszont „utánpótlás”, amelynek nincsenek ugyan olyan látványos tünetei, mint a két előbbinek, szövődményei miatt azonban mégis komoly közegészségügyi gondot okoz. Ez az ún. chlamydia fertőzés, amely tájainkon a leggyakoribb STD.
(© canadacanada.com)
A kórokozó orvosi neve Chlamydia trachomatis, és tulajdonképpen egy egész baktériumcsaládnak a neve. A magyarosan „klamídiának” nevezett kórokozók előszeretettel telepednek meg a nyálkahártyákat fedő hámréteg, az epitélium sejtjeiben. Ilyen hámréteg béleli szemünk kötőhártyáját is, és ha az említett baktériumok ebben vernek tanyát, egy súlyos – szerencsére ma már nálunk nem honos – szembetegséget, a gyakran vaksággal végződő trachómát okozzák.
Innen származik a baktériumcsalád „keresztneve”: Chlamydia trachomatis. E családnak A-C jelölésű tagjai okozzák a trachómát, a D-K típusú klamídiák viszont a húgycsövet bélelő fedőhám sejtjeit kedvelik. Ide leggyakrabban a nemi kapcsolat során kerülnek, és a fedőhámsejtekbe behatolva, a férfiaknál húgycsőgyulladást (uretritisz), a nőknél méhnyakgyulladást (cervitiszt) idéznek elő.
A megfertőzöttek kb. egyharmada teljesen panaszmentes marad, a férfiak többsége szinte fel sem figyel az alsónadrágon maradt „foltokra” (a húgycsőfolyásra).
Maga a fertőzés gyakran „magától”, azaz kezelés nélkül is megszűnik. Miért veszélyes mégis a chlamydia fertőzés? A lehetséges és gyakori szövődményei miatt! Férfiaknál a klamídiák a húgycsövön át feljuthatnak a mellékherékig, ill. a dűlmirigyig (prosztata). Ez utóbbiak gyulladása már lázat, alhasi, lágyékba kisugárzó fájdalmat is okoz.
Hasonló szövődmény miatt veszélyes a női chlamydia fertőzés: a klamídiák ugyanis a méhnyakról továbbterjedhetnek az anyaméh belsejébe és a petevezetékekbe is, sőt kiterjedtebb kismedencei gyulladást is okozhatnak. A fel nem ismert és/vagy nem kezelt fertőzés a mellékhere-vezetékek, ill. a petevezetékek gyulladásos elzáródásához, majd hegesedéséhez vezethet. Mindkét elzáródás következménye meddőség lehet.
Mint már említettük, a chlamydia a leggyakoribb STD. Ezért a többi nemi betegségéhez hasonlóak a chlamydia fertőzésre hajlomosító kockázati tényezők is: a szexuális partnerek gyakori váltogatása – 3 partner 1 éven belül –, az óvszer nélküli nemi kapcsolat, a prostitúció. A megelőzésben, e rizikók kerülése mellett, fontos a fertőzés gyors felismerése – a hüvelyváladék, ill. vizelet kivizsgálásával – és a gyógyszeres kezelés. A chlamydia fertőzés antibiotikummal gyógyítható. Nagyon fontos azonban a szexuális partner kezelése is! A lehetséges szövődmények, különösen a fenyegető meddőség miatt fontos lenne a teljesen panaszmentes, ám a klamídiákat már nemi szerveikben hordozók kiszűrése és gyógyítása is.
A nyári vakáció alatt könnyebben alakulnak ki szexuális kapcsolatok, és ezek egyik következménye lehet a chlamydia fertőzés is. Gondoljunk ennek lehetőségére, hiszen a fel nem ismert és nem gyógyított fertőzés meddőséghez is vezethet.