Manapság az üzletekben szinte egész évben kapható eper. A külföldi behozatal nagy szemű, szép fényes és jó esetben piros. Ám hiányzik belőle az eperillat, és egyáltalán nem édes, sőt, inkább ízetlen. Viszont a pulton egy hetet is kibír.
Otthoni kertben nem szoktak bakhátra ültetni, csöpögtető öntözéses rendszert sem telepítenek. A gyomosodás ellen viszont rakjunk vízáteresztő textilfóliát a palánták alá. A sorokban 30 cm-es közre ültessük, a sortávolság pedig 60 cm legyen. Kannás öntözéssel adagolhatjuk a tápoldatos vizet, a tápoldatozás nagyon fontos. Mindenképpen érdemes több eperfajtát kipróbálni (legalábbis ezt javasolják a szakemberek).
A bolti eper spanyol áru. Zölden szedik le, és mire az üzletbe ér, addigra bepirosodik, de nincs meg a kellő cukortartalma, ezért nem elég édes
Varjú Péter (Csallóközaranyos) őstermelőt és Poló Sándor (Zsigárd) kertészmérnököt kérdeztük: Miért vízízű a bolti eper? Hogyan termesszünk jó epret otthon?
Péter őstermelő, négy éve termel epret, a felét fólia alatt. Szedd magad! eperföldje május második felében nyitott, pénteken és szombaton látogatható. Sándor kertészmérnök, őstermelő és szaktanácsadó. Epret kicsiben tíz éve, nagyobb mennyiségben négy éve termel.
Behozatal kontra hazai
– Az üzletekben általában spanyol behozatalt árulnak – magyarázza Sándor. – Az importepret muszáj 50-70 százalékos érettségben leszedni, hogy szállítható és raktározható legyen. Ám az az eper még nem érett be, nincs meg a kellő cukortartalma... Ezért nem elég édes. A hazai eper sokkal, de sokkal édesebb, mint a behozatali! Mi itthon az epret 90 százalékos érettségben szedjük, utána viszont azonnal fel kell dolgozni vagy elfogyasztani. A szedéstől számítva 2-3 napot bír ki.
Bal oldalon Poló Sándor őstermelő, aki Szedd magad! farmot működtet Aranyoson. Jobbra Varjú Péter kertészmérnök.
Mitől édes? A cukor a fotoszintézis terméke. A növény számára kell a tápanyag, amit a gyökérzeten keresztül vesz fel, az energiát pedig a fotoszintézis által a levélen keresztül biztosítja. Így tudja a tápanyagot cukorrá, fehérjévé és más alkotóelemmé átalakítani. A növény levele az eper „konyhája”! Nagy hiba, ha felszedik az eper levelét, mert már nem lesz olyan íze.
Az eper, az édes! Melyik a legédesebb? Ezt is könnyen meg lehet állapítani. Ha nyaka van, és a gallérja picit fehér, az már tökéletesen beérett! Finom és édes. Amelyik termés kissé megtöpörödött, és nincs gallérja, annak nem jutott kellő tápoldat, és nem annyira édes (valószínűleg megtörött a kocsánya).
Jó tanácsok!
1. Az eperpalánta télen sem száradhat ki, mert akkor könnyen kifagy.
2. Az epret reggel öntözzük, hogy a víznek legyen ideje felszáradni a növény leveleiről és az éretlen gyümölcsökről.
3. Szüretelni délelőtt érdemes az epret, amikor már felszáradt a harmat, de még nem tűz a nap. A nedves, felmelegedett termés nehezen tárolható, és könnyen romlik.
4. A leszedett termést hűtsük le, így tovább eláll.
5. Az epret csak étkezés, illetve felhasználás előtt mossuk meg.
Ültetéskor érdemes organikus trágyát használni. (Ma már kiváló trágyát lehet vásárolni granulátum formájában.) Tavasszal, mikor a növény felébredt, és az elszáradt levelek között megjelennek az új hajtások, vízben oldódó kálium-nitráttól lesznek szépek és erősek. Néha egy kis kalcium-nitráttal is megöntözhetjük. Ha a levelei sárgulni kezdenek, akkor az eper vasat igényel.
Epres élvezetek pasibolondítással
Pozsonyi Ágota, mindenki Ági-Bágija Vágkirályfán él, és boszorkánykonyhájában isteni lekvárokat és szörpöket készít. És Ági imádja az epret! Elmondása szerint már a középkorban afrodiziákumként tartották számon, és Vénusz, a szerelem istennőjének a jelképe. Ági, aki kertészeti főiskolát végzett, igazán ért a gyümölcsökhöz.
– Az epernek nemcsak mennyei az íze, de egészséges is! Nagyon alacsony a kalória- és cukortartalma, nincs benne koleszterin, így segít a fogyni vágyóknak. Sok vitamint tartalmaz, C-, A-, B6- és K-vitamint, tele van antioxidánssal, magnéziummal, káliummal, továbbá sok Omega-3 zsírsav, vas, cink, kalcium, sőt riboflavin is található benne. Magas vérnyomásra, ízületi problémákra kiváló, gazdag nitrátja segít az izmoknak oxigénhez jutni, csökkenti az izomfáradtságot, segít elkerülni a szívrohamot. Az eper fogyasztásával csökkenthető a rák kialakulásának kockázata, az időskori demencia. Emellett rendkívüli energizáló hatása van: serkenti a vérkeringést, fokozza a méregtelenítő folyamatokat.
Pozsonyi Ágota, mindenki Ági-Bágija
Ági kedvenc eperfajtái közül az egyik a Darselect, ami nagyon korai, élénkvörös színű, nagy termésű eper. Mennyeien édes. A Florence későbbi fajta, termése óriási és sötétvörös, de íze kellemes és könnyű. A Symphony édes, kellemes, aromás eperálom. Ági belőlük főzött ínyencségei ott sorakoznak a spájza polcain.
– A bodzavirágos eperlekvár, a levendulás eperlekvár és a megunhatatlan afrodiziákum, a pezsgővel bolondított eperdzsem az egész család kedvence – sorolja Ági. Majd hozzáteszi, hogy a különféle eperszörpök nélkül nem igazi a nyár! Mindig készít bodzavirágos, citromfüves, levendulás, rebarbarás eperszörpöt, és nem utolsósorban ínycsiklandó banános eperszörpöt. Sült húsokhoz és különféle érlelt sajtokhoz finom hazai borokkal ajánlja a pasibolondító epres-ribiszkés csatnit csilivel fűszerezve.
Pezsgős eperdzsem
Hozzávalók:
1 kg eper
2 dl finom fehér pezsgő (Hubert De Luxe)
30 dkg nyírfacukor vagy nádcukor
1 citrom leve
25 g almapektin
15 csepp rózsavíz (vagy 1 dl rózsaszörp)
Elkészítés:
A megmosott, kicsumázott epret negyedeljük, beleöntjük egy lábasba, hozzáöntjük a pezsgőt, a citrom levét, és mérsékelt lángon, lefedve 15 percig főzzük. Ezután a cukrot összekeverjük a pektinnel, s hozzáöntjük az eperhez. Állandó keverés mellett 5 percig forraljuk, s ezután megbolondítjuk a rózsavízzel vagy rózsaszörppel, amely csodálatosan selymessé varázsolja a dzsemünket, és kiemeli az eper-pezsgő ízharmóniáját. A dzsemet további 5 percig forrásban tartjuk, majd a kész finomságot csírátlanított csinos kis csuprokba töltjük. Lezárjuk, 5 percig a fejére állítjuk, majd száraz dunsztba helyezzük. Mennyei, megunhatatlan afrodiziákum, csábításra tökéletes!
Az eper extrán vízigényes növény, ám sose álljon körülötte víz! Este se maradjanak a leveleken vízcseppek, mert elkapja a penész. Érés idején is fontos sokat öntözni, hogy fejlődjön, inkább reggel öntözzünk!
Bodzás eperlekvár
Hozzávalók:
1,3 kg eper
35 dkg cukor
1 citrom leve
10 tányér bodzavirág
40 g almapektin
Elkészítés:
Az epret megmosom, negyedelem, majd az 1/3 cukorral és a citrom levével összeforgatom. Négy órát állni hagyom, hogy levet eresszen. Ezt követően a tetejére teszem a bodzavirágtányérokat úgy, hogy a virágok érintkezzenek az eperrel. Kicsit bele is nyomkodom. Lefedem, és 12 órát pihentetem. Ezt követően a bodzatányérokat leszedem, az epret főzőedénybe rakom és felforralom. A maradék cukrot összekeverem a pektinnel, rászórom az eperre, majd rotyogtatom egy kicsit, hogy selymes állaga legyen. Egy kiskanálnyi mennyiséget hideg tányérra cseppentek, ha az kötni kezd, készen is vagyunk. Sterilizált üvegekbe merem, lezárom, 5 percig a tetejére fordítom, majd száraz dunsztban hagyom kihűlni. Nagyon finom, dupla adagot kell készíteni, mert eteti magát.
A növény levele az eper „konyhája”! Nagy hiba, ha felszedik a levelét, mert már nem lesz olyan ízletes...
Pikáns epres-ribiszkés csatni
Hozzávalók:
50 dkg eper
40 dkg piros ribiszke
10 dkg vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2 kávéskanál őrölt csili
1 kk.őrölt fahéj
2 kk. tengeri só
2 dl vörösbor
50 ml balzsamecet
20 dkg nádcukor
25 g pektin (zselépor)
Elkészítés:
Főzőedénybe rakjuk a negyedelt epret, a lecsumázott ribiszkét, az apróra vágott hagymát, fokhagymát, fűszerezzük, hozzáadjuk a bort, balzsamecetet, és 15 percig főzzük. A cukrot összekeverjük a zseléporral, és óvatosan belehintjük a ribiszkés eperbe. További 5 percig forraljuk, ha hab keletkezik, akkor leszedjük, majd sterilizált üvegekbe töltjük. Lezárjuk, 5 percig a fejére fordítjuk, majd száraz dunsztba kihűtjük. Sültekhez, sajtokhoz fincsi hazai borral isteni ínyencség.
M. Ando Krisztina
Fotó: Cséfalvay Á. András, Dömötör Ede
Kapcsolódó írásunk: A bodza dicsérete