Ázsiában 110 millióval több a férfi, mint a nő. Ennek fő oka, hogy a nő még mindig alacsonyabb rendűnek számít, s a nőket inkább abortusznak vetik alá, mint hogy lányt szüljenek. A több férfi azonban több agresszivitást jelent, még több tesztoszteront – és még több háborút.
Európában meglepő ez az arány, hiszen az öreg kontinensen a nők száma meghaladja a férfiakét. A női halálozási arány ugyanis itt normális körülmények között minden életkorban alacsonyabb, mint a férfiak körében.
Jelent a Férfiak nők nélkül című 1930-as amerikai filmből (© Fox Movietone)
Amartya Sen Nobel-díjas indiai tudós a jelenséget „az eltűnt ázsiai nők rejtélyé”-nek nevezi. A rejtély gazdasági okokkal némiképp megmagyarázható. Ázsiában számos népcsoport rosszabbul bánik a lányokkal, mint a fiúkkal. A lányok nem sokat számítanak, nem bánnak velük egyenlőként. Csak gond van velük, azt tartják, hiszen hozományt kell velük adni, a saját családjuknak nem sok hasznot hajtanak (csupán a jövendőbeli férj családjának, hisz legfontosabb szerepük, hogy gondozzák az anyóst, apóst). Ennek nagyobb jelentősége van, mint hinnénk, hiszen Ázsiában nincsen nyugdíjrendszer, s a meny legfőbb dolga, hogy ellássa az elaggott családtagokat.
Isten ments, hogy a leány vénlányként a család nyakán maradjon (ez újabb éhes szájat jelent)! A nők általában csak a házimunkát végzik, s ezt a társadalom itt is kevésbé fontosnak tartja, mint a fizetett állást. A lányok gyakran igen fiatalon mennek férjhez, és sokszor esnek teherbe – a fogamzásgátlás minimális. Amikor Amartya Sen először számolta meg az eltűnt nőket, azokat, akik a mai napig élhetnének, ha nem volna divat a szelektív abortusz, az újszülött leánygyermekek megölése és a gazdasági diszkrimináció, akkor egy 100 milliós szám jött ki. Ma ez bizonyára még magasabb lenne.
A fiúkat többre tartják a lányoknál. A nőket ezért szelektív abortusznak vetik alá, azaz a lányokat még anyjuk hasában meggyilkolják. Csak azért, mert lányok.
Bár az ázsiai országokban az életszínvonal ugrásszerűen emelkedett, a nemek közötti szakadék még jobban elmélyült. Ez annak a kulturális hagyománynak a következménye, amely a fiúkat többre tartja a lányoknál. Az ultrahangos vizsgálat bizonyos szempontból több rosszat hozott, mint jót, ugyanis ha a család megtudja, hogy a baba lány lesz, nem sokat gondolkodik az abortuszon. Ez a szokás, amelyet Mary Ann Warner amerikai feminista „nemhez kapcsolódó gyilkosság”-nak nevez, főként Északnyugat-Indiában terjedt el, de sok követőre talált a világ legnépesebb országában, Kínában is.
Nyugtalanító válasz Nicholas Eberstadt, az American Enterprise Institute demográfusa szerint – a világ lakosságát számba véve – 100 négyéves kislányra 123 fiú jut, ami szembetűnő aránytalanság az ötven évvel ezelőtti 100/106-hoz képest. A kínai Csianghszi, Guangdong, Hainan és Anhui tartományban 30%-kal több a fiú, mint a lány. Ez azt jelenti, hogy ha a mai kínai újszülöttek felnőnek, krónikus feleséghiánnyal kell számolniuk.
A kínai szociális tudományok akadémiája szerint minden ötödik fiatalember feleség nélkül marad. A 20–39 éves korosztályban 22 millióval több lesz a férfi, mint a nő. Képzeljünk el tíz nagyvárost, mint Pest, ahol csak fiatal férfiak élnek. Az ökonómusok egyelőre nem foglalkoznak ennek az aránytalanságnak a lehetséges következményeivel. A történelem azonban nyugtalanító válaszokat ad.
Gunnar Heinsohn német tudós úgy véli, hogy az 1500-as években bekövetkezett európai birodalmi expanziót a fiatal férfiak számának hirtelen növekedése idézte elő. Az 1914 utáni japán birodalmi terjeszkedést is a fiatal férfiak számának ilyen ugrásszerű megemelkedése okozta, állítja Heinsohn. A hidegháború idején a legvéresebb polgárháborúkra azokban az országokban (Algéria, Salvador, Libanon) került sor, ahol megszaporodott a fiatal férfiak száma. Gunnar Heinsohn a fiatal férfiak számának növekedésével hozza kapcsolatba az iszlám extrémizmus elterjedését például Afganisztánban, Irakban és Pakisztánban. (És a homoszexualitás kóros elterjedését Pakisztánban.)
Az ENSZ adatai szerint a világon sokkal több a férfi, mint a nő. A nemek közti számbeli különbség elsősorban Ázsiában szembetűnő, ahol százmillióval több férfi él, mint nő.
Kiabáló nacionalizmus Iszonyatot keltő elképzelés. Ne feledjük, hogy Hemingway Férfiak nők nélkül című könyvének legtöbb elbeszélése az erőszakról szól. Szereplői gengszterek, torreádorok és sebesült katonák. A kötet leghíresebb darabja a Bérgyilkosok.
Lehetséges, hogy a nők nélkül élő ázsiai férfiak színre lépő nemzedéke megtalálja majd egy ártatlanabb módját a reá váró frusztráció lereagálásának. Például a csoportos sport- vagy videojátékokban… Ez azonban kétséges. Az agglegények nemzedéke vagy belföldi forrongások előidézője lesz a brazil típusú bűnözés, esetleg az arab típusú forradalmak mintájára, vagy pedig – ahogy annak idején Európában történt – exportálni fogják a bennük levő tesztoszteront. E nélkül is túl sok a kiabáló nacionalizmus Ázsiában. Ne csodálkozzunk, ha az eljövendő nemzedékben a macsós militarizmus, sőt imperializmus formáját ölti magára. Zárjuk el jó alaposan a lányainkat.
1927-ben jelent meg Ernest Hemingway Férfiak nők nélkül című elbeszéléskötete. Ma, közel száz évvel később ez a cím igazabb, mint valaha. Elsősorban Ázsiára jellemző, bár a jövőben ez a sors vár az emberiség nagy részére is. A képen a könyv eredeti, 1927-es kiadása. (© onlineonly.christies.com)
Ázsia túlnépesedett Ázsiában sok ember él, nagyon sok. Ami azt jelenti, hogy itt soha sincsen elég munka, elég fedél, elég kenyér. Nincs elég hely. Indiában a városi nők, még azok is, akik dolgoznak és kiskosztümben, magas sarkú cipőben járnak, amint hazaérnek, a férjüket rádzsának, úrnak szólítják. Bár Indiában a hozományt hivatalosan eltörölték, a több évezredes szokások ma is élnek, és a lányos családok a kiházasítással néha évtizedekre eladósodnak.
Noha a városokban a nők dolgoznak, és az ifjú arát nem kell eltartania a férjnek (ugyanis ezért adnak a lányokkal hozományt), a család mégis fizet a fiús háznak. Egyre ordítóbb azonban a nőhiány, vagyis egyre kevesebb a menyasszonyjelölt. Minden házasság elrendezett házasság, a szerelmi házasság ritka, mint a fehér holló. Az új módi szerint a lányos anyukák internetes társkereső oldalakon chatelnek a kasztjukhoz tartozó fiús mamákkal.