Amikor fiatalok vagyunk, feszes bőrünk magasan tartja a szemöldökünket. Ahogy idősödünk, a kollagén csökken, az arcizmok gyengülnek és megereszkednek.
A szemöldök is lejjebb kerül, összenyomja a szemet, ettől zártabb lesz a tekintet. Néha ezért rajzolnak maguknak irreálisan magas szemöldököt a nők.
Az üveghatás
A fiatalság háromszöge idővel megfordul! Arcunk formája egy háromszöghöz hasonlít, melynek csúcsa lefelé mutat, alapját pedig a homlok alkotja. A bőr alatti zsírréteg az évek múlásával lefelé csúszik, emiatt az orca elveszíti teltségét, s kialakulnak a nevetőráncok. A száj és a szem sarka lefelé görbül, az izmok már nem rugalmasak és kevésbé tónusosak. A fiatalság háromszöge fejjel lefelé fordul, ezért nem látszunk már olyan fiatalnak.
Aki nőies nő volt, az tudja, hogy fiatalon a férfiak megbámulták. Ma ugyanúgy bámulnak, csak átnéznek rajta, mint az üvegen. Némelyik kultúrában a nő nyolcvanévesen is nő, és úgy is kezelik. Aki látott elegáns (idős) spanyol nőket, az tudja, miről beszélünk. Nálunk, sajnos, nem így van. Az a szomorú hír, hogy erről mi is tehetünk: elhízunk, széle-hossza egyforma ruhákat húzunk magunkra a kínai piacról, anyókásan fésülködünk. „Megöregedtünk!” – mondogatjuk magunknak. Pedig ezek mérgező gondolatok.
A jó hír: hozzáállásunkkal újra igazi nővé válhatunk. Nem igaz, hogy ötvenen túl minden egyes év egyenlő egy pluszkilóval. Igen, az anyagcsere lelassul, de akkor is tehetünk ellene (testreszabott diétával, mozgással).
Szemhéjműtét
Ha csak egyszerűen a szövetek lazulásáról van szó, a műtéti helyreállítás a megoldás. A sebész a szemhéjemelő izom megerősítésével, a felesleges bőr kimetszésével állítja helyre a szemhéjemelő funkciót. Helyi érzéstelenítésben végzik, fájdalommentesen kivitelezhető. A varratkiszedés 7-14 nap múlva következik be. A szemkörnyéken véraláfutással kell számolni. A szemhéjállási hiba később kiújulhat, ezért egy idő után a műtét megismétlésére lehet szükség.
Merjünk öltözködni!
Nem csupán a kor (persze az is), hanem a testalkat és a karakter is meghatározza, hogy milyen ruha illik hozzánk. Ki tiltja meg, hogy élénk színeket húzzunk magunkra, ha épp a tél vagy a nyár színtípusba tartozunk
Szerelem
A szerelem nem hordoz magával kormeghatározót, a nagy érzés nincs korhoz kötve. Ha ötvenévesen esünk bele, mint egy sötét verembe, akkor az az élet ajándéka. A szerelem megemeli az életünket, mindent rózsaszínűbbre fest; s ez néha nem is olyan nagy baj. A boldogság az immunrendszert is erősíti!
AZ ÉLETKOR CSAK EGY SZÁM
Komáromban vagyunk. Lekanyarodom az Erzsébet-szigetre, már látom a Duna hullámzó, kék víztükrét. De most nem arrafelé veszem az irányt, hanem a ZAX csokimanufaktúra tündöklő kirakata felé. Gyönyörködöm egy picit a fantáziaszínekben csillogó bonbonokban, ám most nem ezek titkát fogjuk kikutatni, hanem Zsuzsáét, aki reményeink szerint megfejtette az örök fiatalság titkát. Varga Zsuzsa azt mondja, hogy az életkor csak egy szám, és bizony neki nem csupán a bonbonjai álomszépek – az összes olyan, akár egy art deco ékszer! –, ő is gyönyörű, érett nőként hódít. Hatvanegy évesen is.
Zsuzsa éppen csokoládépasztillákat szór két egymás mellett álló gépbe, az egyikben selymesen örvénylik a világ egyik legjobb csokija, a Valrhona tejcsokoládé. Ha Zsuzsamögé kulisszát keresnénk, az ő legigazibb díszlete arany és ezüst csillámokba öltöztetett drazsék és bonbonok karéja lenne. Vannak nők, akik a kor előrehaladtával egy nagy sóhaj kíséretében búcsút mondanak nőiességüknek és minden másnak: karriernek, hobbinak. Beszürkülnek, láthatatlanná válnak. Nem úgy Zsuzsa, aki mindig mert váltani. Például majdnem harmincévnyi közgazdász múlt után fordított hátat a számok világának, és hagyta, hogy szenvedélye új kihívások felé sodorja. A nevével fémjelzett komáromi ZAX manufaktúrában ma a világ legfinomabb bonbonjai és drazséi készülnek (kézzel!).
Zsuzsát ötvenhét éves korában örvényként nyelte el a csokoládékészítés világa. Az egész egy egynapos workshopra szóló ajándékutalvánnyal indult, amellyel a gyerekei lepték meg. Itt minden kételye megszűnt: a csoki az ő igazi útja. Úgy érezte magát, mint a szomjas vándor, aki hosszú bolyongás után megtalálja a forrást. 2019-ben aztán férjével együtt megalapították a ZAX csokigyárat. Közben nagy mesterek online tanfolyamain képezte magát, meglátogatta a világ összes fontos csokoládéműhelyét.
„Soha nem titkoltam a koromat” – mondja mosolyogva, miközben válogatja a fotózásra hozott ruhákat. „Hatvanegy éves vagyok, s ezt el kell fogadni. Persze mindent elkövetek, hogy az életkorom csak arról szóljon, hogy ennyi évet megéltem. Azt is tudom, hogy egy jó hangulatú nyári partin sokkal fiatalabbnak érezhetjük magunkat, mint egy hosszú munkanap végén.”
– Sokat teszel azért, hogy fitten tartsd magad?
– Rengeteget. Mégpedig az év 365 napján, mert az egésznek csak akkor van értelme. A fiam születése indította be a lavinát, tornázni kezdtem a feszességemért; ennek harmincnégy éve. Azóta nagyon sok mozgásformát kipróbáltam az aerobiktól kezdve a spinningen át a piláteszig. Közben kerékpároztam, gyalogoltam. Másfél évvel ezelőtt aztán egymásra találtunk a jógával. Hetente legalább négy-öt alkalommal a Jóga Életmód oldalán lévő videók alapján jógázom. Megszerettem, érezhetően feszesebb, rugalmasabb vagyok, és javult a kondícióm is. A jóga lelkileg is épít. Belemegyek egy ászanába, s közben valami történik a lelkemmel. A jóga kivasalja. Még az étkezés terén is fegyelemre szoktat, hiszen gyakorlás előtt három órával nem ajánlatos enni.
Olvass tovább: Az életkor csak egy szám