A fiúgyermek születésekor fontos odafigyelni, hogy az újszülöttnek „leszálltak-e” a heréi, azaz tapinthatók-e a herezacskóban (erről bővebben lásd lapunk májusi számát vagy a weboldalunkat).
A későbbiek során a gondos anyuka esetleg azt is észreveheti, ha a hímvessző (pénisz) bőre egészen befedi annak első részét, az ún. makkot, és nem – vagy csak nehezen – vonható hátra.
A makkot befedő bőrt fitymának vagy előbőrnek nevezzük (szlovákul predkožka). A hátra nem vonható előbőr állapota a fitymaszűkület (orvosi nevén fimózis, szlovákul fimóza). Amennyiben ez a szűkület nagyfokú, gátolhatja a makk közepén nyíló húgycső működését, azaz a beteg nehezen, vékony sugárban vizel. Ijedelemre azonban nincs ok, hiszen ún. élettani, normális fitymaszűkületről van szó.
Ez az állapot még az anyaméhben jön létre, amikor is a 7. és a 17. terhességi hét között kifejlődik a hímvessző, és annak bőre egészen befedi a makkot is (szabadon hagyva persze a húgycső nyílását a makk közepén).
Az előbőr belső része „rátapad” a makkra, és a születés után nem vonható könnyen vissza a makkról. A fiúgyermekek többsége így születik. Ez az állapot fokozatosan magától megszűnik, de még egyéves korban is csak a fiúk kb. felénél húzható teljesen és könnyen hátra az előbőr.
Fontos, hogy a szülők – ma már gyakran az apukák is fürdetik a picit – ne próbálkozzanak az előbőr erőszakos hát-órahúzásával. A fürdetés során azonban lehet óvatosan próbálkozni a fityma „mozgatásával”, előre- és hátravonásával. A fiúgyermekek 90 százalékánál az élettani fitymaszűkület magától megszűnik.
Fontos azonban a kisfiút megtanítani a „helyes” vizelésre, azaz úgy pisilni, hogy az előbőrt óvatosan hátrahúzza addig, hogy lássa, honnan jön a vizelet. Ugyanakkor pici korától érdemes arra figyelmeztetni, hogy ne „piszkálja” a pisi „forrását”, azaz a makk közepén található húgycső végét. Amennyiben a két-három éves fiú sem tudja teljesen és könnyen hátrahúzni az előbőrt, indokolt a gyermekorvos tanácsát kikérni. Ilyen esetben ugyanis már nem egy normális, kinőhető állapotról, hanem betegségről, kóros fitymaszűkületről lehet szó. Ilyenkor az előbőr belső oldala „rátapad” a makkra, „összenő” vele.
Korábban ezeket az összenövéseket csak műtéttel, a fityma részleges vagy teljes eltávolításával lehetett megszüntetni. Ezt lehetőleg még a pubertáskor előtt meg kell ejteni, mert a fimózis nemcsak „testi”, de pszichés akadályt is képezhet a nemi kapcsolat megvalósításában. Nincs mindig szükség műtétre; ma már hatékony helyi kezelés is létezik kortikoidtartalmú kenőcsök segítségével. A kezelést, legyen az műtéti (körülmetélés, azaz cirkumcízió, szlovákul obriezka) vagy helyi, az urológus irányítsa!
Végül egy fontos figyelmeztetés: A körülmetélés az egyik legrégibb kulturális, vallásos vagy higiénés okokból végzett beavatkozás – Földünk férfilakosságának kb. 30%-a körülmetélt. Újabban „divatként” terjed az ún. általános újszülöttkori cirkumcízió (NNC), amely állítólag egyes nemi betegségek (AIDS) átvitelének és a prosztatarák rizikójának csökkentésére minden újszülött fiúgyermeknek ajánlott. Nincs erre bizonyíték, ezért Szlovákia egyik vezető urológusa sem ajánlja ezen újszülöttkori beavatkozást.