Egyszer egy szlovákiai szépségversenyen az egyik magyar hölgynek feltették a hamleti kérdést: „Budapesť alebo Bratislava?” Mire ő gondolkodás nélkül rávágta: „Budapesť”. Nem tudhatom, őt mi késztette erre a válaszra, de azt tudom, hogy én miért választom a magyar fővárost mindannyiszor, ha kultúrára, barátokra vagy egy kis pezsgésre vágyom. A helyzet egyszerű: amíg Budapestre szinte repülve, 1 óra 20 perc alatt eljutok, addig Pozsonyba 2–2 és fél órát zötykölődhetek. És mindegy, hogy vonattal, busszal, esetleg autóval kívánom megtenni az utat. Pedig mindkét főváros 100-100 kilométerre fekszik Komáromtól…

Most nézzük a másik irányt. Ha Kassán akad dolgom, egyenes járatból csak egy jut egy napra: a busz 9.05-kor indul, és az autóval egyébként ötórás utat potom nyolc óra alatt meg is teszi.  Ha ezt lekésem, kalandos utazás vár rám: válogathatok a három, esetleg az öt átszállásos variációk között. Buszról vonatra és fordítva. Rohangálhatnék a peronok között, és nem árt jó kondiban lenni, mert gyakran csak 3 perc áll rendelkezésre az átszálláshoz.

ha-elindul-a-vonat-a-szivem-majdnem-megszakad-kezdo.jpg

Azt javaslom mindenkinek, hogy menjen inkább Magyarországon keresztül: vonattal egy átszállással, 5 óra alatt bárki Kassán lehet. (Igaz, a nemzetközi IC jóval drágább.) Persze, akinek van esze és lehetősége, az autóval megy keletre – végigvágtázva a magyarországi sztrádán.

Szerencsére nekem csak Dunaszerdahelyre kell buszoznom havonta pár alkalommal. Odajutni nem gond: reggelente félóránként, óránként indul valami. A délutáni visszaút már nehézkesebb, ugyanis decemberben kivettek, megszüntettek egy sereg járatot (miközben emelték a tarifát). Úgyhogy ha nem érem el a déli buszt, két órát várhatok a következőre. Ilyenkor persze átsétálok a vonatállomásra, ahol kiderül, hogy a tömegközlekedés összehangolása Szlovákiában azt jelenti, hogy a vonatok és a buszok egyszerre indulnak. Micsoda logika! (Nem csoda, hogy veszteséges a vasút – lásd keretes írásunkat).
De azért mégis örülök. Én még egész jól jártam ezzel a Komárom–Szerdahely vonallal. Egy falusi középiskolás kislány a minap sírva fakadt az állomáson. Kiderült, hogy leghamarabb öt órakor érhet haza, s neki tanulnia kell. Az óra fél egyet mutatott…

A lányt nézve megállapítottam: szerencsés vagyok, mert Komáromban élek. El se tudom képzelni, mi lenne velem, ha mondjuk egy félreeső faluban laknék. Akkor aztán várhatnék a csatlakozásokra fél napokat. Ma már egy biztos: csak az a család költözzék ki falura, amelyik két autót tud fenntartani. És készüljön fel rá, hogy tizenéves gyerekeit állandóan furikáznia kell, hacsak nem szeretné, hogy szélben-fagyban órákat várakozzanak az állomáson. Nem csodálkozom, hogy a Markíza televízió be is mondta a hírekben: Szlovákiában 180%-kal emelkedett az új autók eladása. Már csak azt nem tudom, hol, melyik úton fog elférni az a sok autó?

Annak ellenére, hogy a dél-szlovákiai lakosok többsége faluban él és városban dolgozik (és ugye, hét éve a fejlett Unióhoz tartozunk), a tömegközlekedés hálózata egyre épül le – míg Nyugaton egyre bővül. A legutolsó változások: 2010 decemberében csökkentették a buszjáratokat, legtöbbünk számára ellehetetlenítve a hétvégi és a délutáni hazautazást. (És ezzel nincs vége: áprilistól teljes vasútvonalak megszüntetését tervezik.)

Patrik hetente háromszor-négyszer jár Nyitrára, főiskolára. A szombati órára kénytelen a hajnali négyessel indulni (nyolcvan kilométerre lakik), mert a későbbivel már nem érne be nyolcra. Ráadásul több mint furcsa, hogy hétköznap (egy egyetemi városból) négy órakor elmegy az utolsó busz (utána már csak átszállással „tömegközlekedhetünk”).

– A minőségről ne is beszéljünk – panaszolja Patrik. – A vonatok, a buszpark elöregedett, húsz-harminc évesek, túlzsúfoltak. Hol olyan hideg van rajtuk, hogy kabátban didergünk, máskor meg túlfűtöttek, alig kapunk levegőt.

Szilvia a városból utazik minden reggel a közeli, 20 km-re fekvő faluba, ahol tanít.

– Ha reggel nyolctól van órám, nincs gond – mondja. – Ám akkor is a korai busszal kell bemennem, ha csak tíztől tanítok. Nincs más választás, sóhajtok egyet, és jól nevelten üldögélek a tanáriban. Ettől azonban sokkal rosszabb a hazaút, mivel a legtöbb kényelmes járatot kivették.

hirlevel_web_banner_1.jpg

A Pozsony–Komárom vonal fellélegezhet: 2012 márciusától indul a RegioJet

Szerencsére van némi remény, hogy a helyzet 2012-től változni fog. Nemcsak a vonattal, hanem az autóval utazók életét is megkönnyítheti a cseh RegioJet társaság, amely a Pozsony és Komárom között közlekedő járatokat fogja üzemeltetni 2012 márciusától. A kényelmes vonatoknak köszönhetően elvileg 1500 autóval kevesebb közlekedik majd a Pozsonyba vezető túlzsúfolt úton.

Mit kínál a RegioJet?

  • A járatokat óránként, a csúcsforgalom idején félóránként indítják majd.
  • A szerelvények 300 fő befogadására alkalmasak.
  • Bérlet vásárlása esetén a jelenleginél 10 százalékkal olcsóbb árak.
  • A vonatjegyek érvényesek lesznek a fővárosi tömegközlekedésre is.
  • Ingyenes internet-hozzáférési lehetőség a vonatokon.
A Pozsonyba vezető autóúton talán már az idén javulás várható Legalábbis ezt ígéri Érsek Árpád, a közlekedési és ré­giófejlesztési minisztérium államtitkára. A szinte elviselhetetlen közlekedési dugókat háromsávos út fogja könnyíteni Csölle és a pozsonyi Baj­kál utcai csomópont között. Eggyel több sávon reggel a főváros felé, délután pedig kifelé le­hetne haladni. Ha minden a terv szerint halad, akkor már az idén felgyorsulhat a forgalom ezen a szakaszon.

Az új, korszerű vonatok állítólag 43 perc alatt fognak eljutni Dunaszerdahelyről Pozsonyba. A vonatjegyek jelenlegi árát nem emelik, és ezt kilenc évre garantálják. Az árakat kizárólag az infláció növelheti. Ráadásul semmilyen pluszilletéket nem kell majd fizetni a kerékpár, babakocsi, egy vagy két kutya, valamint négy bőrönd szállításáért. A RegioJet a Pozsony és Komárom közti vonalon található legtöbb vasútállomást fel is újítaná, azt azonban, hogy melyiket és mikor, egyelőre nem tudni. Azzal is törődnének, hogyan jutnak el az egyes állomásokra az utasok. Elképzelhető, hogy bizonyos városokból, illetve a Dunaszerdahely és Somorja környéki községekből buszokat fognak indítani az állomásra. Sőt, őrzött parkolókat is építenének a vasútállomás mellé, hogy az utasok ott hagy­hassák a gépkocsijaikat, s vonattal utazhassanak to­vább. A fő cél, hogy hétköznap praktikusabb legyen vonattal eljutni Pozsonyba, mint autóval.

A cseh cég arra is kötelezte magát, hogy a szerelvények 94 százaléka időben megérkezik, hogy a vonatok (az illemhelyiségek is) tiszták lesznek. A RegioJet vonatai már idén tavasszal megjelennek az országban: Zsolna és Prága között közlekedik majd egy nemzetközi IC járat. Az útvonalat egy éven belül Kassáig meghosszabbítják. Hát, jól hangzik… Bízunk benne, hogy mindebből egyszer valóság lesz.

ha-elindul-a-vonat-a-szivem-majdnem-megszakad-belso.jpg

Egy hónap múlva, áprilisban vasúti vonalak szűnnek meg

A kedves olvasókat azonban bizonyára nem csak a Komárom–Pozsony szakasz érdekli. Sajnos, miközben az ezen a vonalon élők végre fellélegezhetnek, mások mindennapjai valószínűleg nehezebbé válnak. A februárban kiszivárgott információk szerint a szlovák vasúttársaság áprilistól országszerte 348 járatot és 48 vonalat szüntetne meg, további 74 járat vonalát lerövidítenék, 36 vonalon pedig korlátoznák a vonatok közlekedését. Eszerint lesznek olyan vonalak, amelyek „kihalnak”, de olyanok is, ahol a napi tíz járat helyett csak kettő zakatol majd. Sok helyen busszal pótolnák a vonatokat. A változásokra azért van szükség, mert a vasút már régóta veszteséges. Hogy konkrétan melyik vonalakról van szó? Párkány környéke (itt egyes vonalakon naponta átlagosan csak egy ember utazik), Fülek környéke (naponta három utas) és a Bánóc–Nagykapos vonal (naponta négy utas).

Ha a dokumentumot a közlekedésügyi minisztérium valóban elfogadja, akkor nemcsak az utasok járnak rosszul, hanem az alkalmazottak is: legalább kétezren kaphatnak felmondást. Azért még van némi remény: a vasúttársaság cáfolta a kiszivárgott információkat. Azt mondják, csak 8 vonal megszüntetését tervezik, ami 70 járat törlését jelentené. Felmerült azonban további 150 járat megszüntetésének lehetősége is, és további járatok lerövidítése… Az ott élők csak egyet tehetnek: reménykedhetnek, hogy az ingázás nem nehezül meg még jobban.

A Pozsonyba vezető R7-es gyorsfor­galmi út építése 2013-ban kezdődhet el A tervezőmunkák most zajlanak, jövőre megkezdődik az ingat­lanok felvásárlása is. Döntés született a Pozsonyba vezető szakasz végleges nyomvona­láról, amely Mi­sérdtől a Slovnaft fele halad, majd a D4-es autópályára csatlakozik, onnan pedig a Bajkál utcára vezet. Ugyancsak megkezdődött egy további, Egy­házgelléig érő útszakasz szükséges előkészítése is. Itt a munkálatok 2014-ben indul­hatnak.

Hogyan utaznak Eruópa más országaiban?

Németország: személyautó-hálózat

Berger-Slančik Krisztina évek óta Berlinben él.

– Németországban a távolságibusz-járat elég ritka, viszont a vonathálózat nagyon fejlett és jól működő – mondja. – Senkinek sem okoz problémát egyik városból a másikba eljutni. Akinek sürgős dolga akad, és nagy távolságra utazik, inkább repülőre ül – lévén Németország hatalmas ország. El kell mondani, hogy sem a vonat-, sem a repülőgépjegyek nem olcsók. A németek pedig alaposan meggondolják, mire adnak ki pénzt. Mivel nagyon találékony és jól szervezett nép, fel is találták a „személyautó-hálózatot”: vannak internetes oldalak, ahol XY bejelenti, hogy – mondjuk – hétfőn reggel nyolckor Hamburgból Kölnbe indul autóval. Van négy férőhelye. Ki tart vele? Mindig akad utasa, akikkel természetesen megosztoznak a benzinpénzen is. Aztán az is teljesen szokványos, hogy három család vesz egy autót (ilyen esetekben vagy még nincsenek gyermekeik, vagy már felnőttek), és beosztják, hogy melyik nap kié az autó. Egy valamire ne vállalkozzunk, ha Németországba megyünk: ne akarjunk stoppolni. Senki sem fog minket felvenni.

Anglia: a buszok félóránként indulnak

Köpcsényi Veronika jelenleg az angliai Scunthorpe-ban él, Londontól 300 km-re. A városnak 72 ezer lakosa van. Itt félóránként indulnak a buszok, amelyek nemcsak a városban cirkálnak, hanem kimennek a környező falvakba is. Azaz az angolok a város bármely pontjából a legkisebb nehézség nélkül juthatnak el bármelyik faluba. A busz árát az angolok pénztárcájának megfelelően szabták meg: a hetijegy – ezzel egy hétig szabadon lehet közlekedni az útvonalon belül – ára 8 font. Azon a területen, ahol sok ember utazik, emeletes buszok járnak. Scunthorpe-ban egyébként az a jellemző, hogy a buszokat elég csak leinteni: a sofőrök nyugodtan és kedvesen megvárják azt is, amíg – mondjuk – egy babakocsis kismama vagy egy idősebb személy eléri az ajtót.

Az egészről a véleményünk: a kérdés megoldása kizárólag a tömegközlekedés minőségének javításával érhető el. Nem azzal, hogy még több autót veszünk, még több utat építünk, hisz csúcsban már a kisvárosokban is dugókban araszolunk előre. Angliában a hivatalnokok (is) vonattal járnak munkába, és ezek a vonatok tiszták, kényelmesek. Nemrégiben brüsszelből utaztam amszterdamba vonattal: életem egyik nagy élménye volt! Az emberek itt is vonattal utaznak munkába, bevásárolni, számunkra elképzelhetetlen kényelemben és komfortban. Az illetékeseknek üzenjük: ez a jövő útja, nem a még több autó, a még több autóút, a még nagyobb környezetszennyezés és a még több füstriadó!

elofizetes_uj_no_0.png

Tömegközlekedés svájci módra: írta Jády Mónika (Svájc)

– Tapasztalatból mondom: a svájci tömegközlekedés kiváló. Alapja a vasút, a buszok inkább csak kiegészítő szerepet töltenek be. Zürich kantonban élek, Svájc legnagyobb városától egy falu választ el. Lakhelyemet nem érinti a vasút, busz közlekedik a legközelebbi vasútállomáshoz, ahonnan 10 perc alatt bejuthatok a zürichi főpályaudvarra. (Másik megoldás – ez hosszabb ideig tart –, hogy busszal a város széléig utazom, majd ott átszállok a villamosra, mely 25 perc alatt ér be a központba.) Óránként négyszer, azaz 15 percenként indul busz, reggel és késő délután van plusz egy járat. A buszok menetrendjét a vonatokéhoz időzítették: pár percet kell várnom a pályaudvaron, és már jön is a vonat. A tömegközlekedési eszközök nem összevissza, hanem minden órában ugyanakkor járnak, például minden óra 8, 22, 38, 52 perckor. Így könnyen meg lehet jegyezni. Másik dolog, hogy a menetrendet nem változtatják évente.

– A vonatok még mindig ugyanúgy járnak, mint öt évvel ezelőtt, amikor először jártam itt! A Zürich vonzáskörzetébe tartozó falvak, kisvárosok lakói vonattal kényelmesen eljuthatnak munkahelyükre. (Azokat az apró falvakat, ahová nem jár vonat és a zürichi közlekedési vállalat buszai sem, „postakocsi” köti össze a többi településsel, melyet a postai küldemények szállítása mellett személyszállításra is használnak.) Autóval nem sokan járnak be nap mint nap Zürichbe, ugyanis nem egyszerű parkolóhelyet találni. (Másrészt drága is.) Nemhogy járatokat szüntetnének meg, inkább bővítik a hálózatot. Mindezt az adóból finanszírozzák. (Az ingázók egyébként az utazási költség egy részét levonhatják adójukból.)

– A zürichi repülőtér tömegközlekedéssel – vonattal, villamossal és busszal – is jól megközelíthető. Minden megállóhelyen van jegyautomata, de egyes buszjáratokon a sofőrnél is lehet jegyet váltani. Különféle kategóriájú jegyek vannak: a város és környéke zónákra van osztva, ezek szerint kell kiválasztani a megfelelő jegyet. Van 24 órás menetjegy, valamint egyirányú, amely egy vagy két óráig érvényes, nem csupán a városba való bejutásig, hanem a városi tömegközlekedési eszközökre is.

A tömegközlekedési eszközök tiszták, a sofőrök udvariasak – köszönnek és elköszönnek az utasoktól, odafigyelnek rájuk. Ha a sofőr látja, hogy valaki még fut a busz felé, nem csukja be az orra előtt az ajtót, és nem is tesz megjegyzéseket, hogy máskor induljon el az utas korábban.

– Olyat se tapasztaltam még, hogy a sofőr noszogatná az időseket, hogy gyorsabban kaparják össze a jegyrevalót, neki nincs ideje várni. (Szlovákiában, sajnos, igen.) Egy Luzern környékén tett kirándulás során pedig, amikor a helyi buszt is igénybe vettük, a sofőr leszállt a buszról, és segített jegyet venni az automatából egy indiai családnak. Majd utána még egyszer leszállt, és készségesen segített az utolsónak érkező utasoknak is! A pályaudvaron, de a buszon is hozzá lehet jutni a busz- és vonatjáratok naptár nagyságú menetrendjéhez. Svájcban a megállókban is egészben marad a menetrend, nem tépi le senki. (Ha pedig letépnék, minden bizonnyal gyorsan ragasztanának helyette újat.) Zürichben emellett még kijelzők is mutatják, mikor érkezik a legközelebbi villamos, busz.

– A tömegközlekedési eszközök általában pontosak, utazásaim során csupán párszor fordult elő néhány perces késés. Itt sem minden tökéletes, ám az állami közlekedési vállalat azon van, hogy a lehető legjobb legyen a tömegközlekedés, és kiszolgálja az utasok igényeit. Egyébként a közlekedési vállalat itt is ráfizetéses, a nem túl alacsony viteldíjak ellenére is. (Egy egyirányú jegy, mellyel bejutok a városba, 6.40 svájci frank, azaz 5 euró.) A közeljövőben valószínűleg emelkedni is fog a menetjegyek ára.

Dráfi Anikó
Kapcsolódó írásunk 
Cookies