A feltételezések szerint a középiskolások 90%-a „megkóstolta” a könnyű szerek valamelyikét. Ostobaság lenne azt állítani, hogy valamennyien problémás családból származnak, vagy gondatlan szülőkkel vannak „megáldva”.
Anett egy városi gimnázium diákja. Számára a narkós a parki szipuzót jelenti – és nem azt, aki marihuánát szív. „A marihuánás cigit majdnem minden fiatal kipróbálja. Szerintem még a nikotin is ártalmasabb.” A lány úgy gondolja, hogy a hétvégi partik LSD- vagy Extasy-fogyasztói sem drogosok. „Ők nem függők, az anyagra csak azért van szükségük, hogy feldobódjanak.”
Anett három csoportba osztja azokat, akik még soha nem éltek a kábítószerrel.
„Az első csoport a kívülállók csoportja: ők azért nem drogoznak, mert nem jutnak anyaghoz. Ilyenek azok az osztálytársaim, akik vidékről járnak be. A második csoportba azok tartoznak, akik számára fontos a teljesítmény – például a sportolók. Ők, ha drogoznának, nem tudnának teljesíteni. A harmadik csoport pedig annyira kötődik a szüleihez, hogy teljesen elfogadja az értékrendjüket. Ezért soha nem próbálná ki a drogot, nehogy szomorúságot okozzon nekik.“ Anett szerint sok kamasz ezzel próbál tiltakozni és lázadni a felnőttek ellen. „A drogosok általában elvált szülők gyerekei, akik szeretethiányban szenvednek – vagy pedig nagyon szigorúan nevelik őket. Vagy éppen túlféltik őket a szülők, nem hagynak nekik levegőt.“
A heroinfogyasztók jó része nem zilált családból jön – inkább az a jellemző, hogy a gyerek már kicsi kora óta azt csinálhatott, amit akart. Szabados nevelést kapott. Meg sok zsebpénzt! Hogy miért drogoznak ezek a gyerekek? Unatkoznak, mindig az újat, az izgalmasat keresik. Az is lehet, hogy gyenge akaratúak, a haverokra hallgatnak, nem akarnak ár ellen úszni. Vagy mindig mindent megkaptak, nem tanultak meg harcolni, dolgozni a sikerért vagy a javakért, ezért az első próbatétel során elvéreznek.
A kábítószerező fiatalok között vannak szegények és gazdagok, értelmiségi szülők és segédmunkások gyerekei. A legveszélyeztetettebbek a komplexusokkal terhelt, befelé forduló kamaszok, akikre nem figyelnek eléggé a szülők, vagy akiknek nincs miért haza menni, hisz otthon senki nem várja őket.
És az annyira csodált barátok is mind kábítószer-élvezők. Ezek a gyerekek nem sokra tartják magukat, nincs semmi önbecsülésük. Hiba, mikor a gyerek apja, anyja soha nem mondja el a gyereknek, mennyire fontos számukra – és hogy feltétel nélkül, csak önmagáért szeretik őt. Sok gyereket a szülők agyondédelgetnek, ezért az élet apró nehézségeivel sem képesek megbirkózni. Kudarc esetén a drog segít – fogódzót nyújt.
Honnan, milyen családból jönnek azok a fiatalok, akiknek nincs szükségük kábítószerre? Akik védettek vele szemben?
A legszerencsésebbek a sikerorientáltak vagy azok, akiket a szülői szeretet felvértezett az élet nehézségeivel szemben. (Az úgynevezett kívülállók nem tartoznak a „védettek” közé: néha csak azért nem drogoznak, mert nem tudják beszerezni az anyagot.) A „védetteknek” komoly értékrendjük van, érettek, felkészültek az életre – egyszóval már azelőtt elutasítják a kábítószert, mielőtt még találkoznának vele. Olyan családból származnak, amelyre a műveltség, a munka szeretete, a felelősségvállalás és a szabadidő közös eltöltése a jellemző.
Ha a családi élet a hűtlenségről, a csalásról szól – ez annyira megzavarhatja a fiatalt, hogy ő is rosszat fog cselekedni. Mindenkit átverhetünk, de saját gyerekünket nem tudjuk becsapni! A kettős nevelés (kifelé mást mondunk, befelé mást élünk) hazudozásra taníthatja a gyereket. Fontos, hogy szülő és gyerek mindent megbeszéljenek, megosszák örömüket és a bánatukat.
Nagyon fontos a szeretet. Ha a gyerek ezt megkapja, nem fog pótlékhoz, vagyis kábítószerhez menekülni. Ha a család rosszul működik (a szülők italoznak, veszekednek, elválnak), és a gyerek nem tudja feldolgozni ezeket a konfliktusokat, mentőövként a drog után nyúlhat.
A másik oldalon nem minden problémás családból származó gyerek válik drogossá – tehát egyfajta hajlam is szerepet játszhat itt. A rendezett családi háttér védőfaktor, de nem minden esetben véd meg. A jó családokban is előfordul, hogy a gyerek kábítószerfüggővé válik.