Az ősi Görögországban egy Melampusz nevű legendás patrónusnak tulajdonítják a szeplők testen elfoglalt helye szerinti értelmezését. Nézd meg, hol van szeplő a testeden, és máris megkeresheted a szeplőjós véleményét arról, mit jelent.
Egy szeplő a homlokon vagyont és boldogságot jelez. Az asszony homlokán arra utal, hogy hatalma lesz, akár uralkodó vagy uralkodó párja lesz.
,,Sokszor azt hittem, a fiúk nem látják a pöttyeimtől az arcomat." – mondja Kerekes Vica, színésznő. (© Hab című film, jelenetfotó)
Ha a szeplő közel van a szemöldökhöz, ez a férfinak boldogságot jelez a házasságban, egy csinos és erényes nő oldalán. Hasonló jövőt ígér a lányoknak is. Szeplők az orrnyergen bujaságot és szertelenséget jelentenek mindkét nem számára. Ha az orrcimpán tűnnek fel, állandó utazást közölnek.
A férfiak és nők ajakszeplői falánkságról árulkodnak, az állon pedig arról, hogy aranyra és ezüstre tesznek szert. A fülön és a nyakon levő szeplők szerencsés előjelűek: vagyont és hírnevet jósolnak.
Ha azonban a szeplő a tarkón van, rossz előjel, lenyakazásról mesél. Amikor a vállon jelennek meg, rabságot és boldogtalanságot jósolnak, a mellen pedig szegénységet.
A hónaljon levő szeplők szerencsét hoznak, mert jóképű, gazdag férjet vagy feleséget ígérnek. Baljósak a szív fölött, a keblen és a hason levő szeplők.
Kerekes Vica, a füleki származású színésznő, aki több nagy sikerű cseh és magyar filmben is játszott (és akit sok férfi a legszebb magyar színésznőnek tart), gyerekkorában sokat küszködött a szeplőivel, és minden fehérítőkrémet kipróbált.
– Ma azonban már imádom a szeplőimet! – mondja. – Mikor kezd tavaszodni, egy kis széken kiülök a napra, az arcomat az ég felé emelem, és hagyom, hogy megcsókoljanak a napsugarak. Ebből kis rituálé lett nálam, ilyenkor, május elején szinte szomjazik a bőröm a nap után. Természetesen nem viszem túlzásba, mert óvni kell az arcbőrt.
– Fogszabályzó, szemüveg, vörös haj, szeplő vagy éppen fogak közötti hézag: megkülönböztető jegyek, melyeket gyerekkorunkban a pokolba kívántunk, és a világból is elbujdostunk volna miattuk. Ma pedig? Előnynek számítanak.
– Egyszer leányka koromban nekiestem megszámolni a szeplőimet, de kudarcot vallottam, mert annyi volt belőlük, hogy nem tudtam befejezni a műveletet. Nehezen viseltem a szeplőim, főképp mikor már csini csajjá kezdtem cseperedni. Mindig az volt az érzésem, hogy a fiúk a szeplőktől nem látják az arcomat. De ez egy-két bók után megváltozott. Egyszer csak kezdtem büszke lenni a pöttyeimre. Anyum nagyon helyes volt, mert azt mondta, hogy neki is voltak szeplői, de hipp-hopp, eltűntek, úgyhogy egy ideig én is ebben reménykedtem. Volt, hogy fehér babapúderrel pacsmagoltam be az arcomat, máskor meg elcsentem anyukám alapozóját. Azt hiszem, az úgy van, hogy a gyerekek nem szeretnek kitűnni, mert akkor láthatóbbak lesznek, mint a többiek. Ezzel én is így voltam. Aztán ez is megváltozott, mert később meg arra gyúrunk, hogy eredetiek legyünk... Fura dolog ez. Én jól érzem magam a bőrömben, és nem adnám oda senkinek a szeplőimet, egyetlen egyet sem belőlük, senkinek.
Jelentésük van a szeplőknek!
A magyar néphitben a szeplő nem kívánatos, csúf dolog volt, ám az északi népek kifejezetten szexisnek, vonzónak és kívánatosnak tartották.
A skót népesség 13%-a szeplős.
A magyarok több módon próbálták tőle megszabadítani egymást. Néha mondókát olvastak rá. Az ókorban azonban a szeplőkből jóslatot mondtak.
A szeplők olyan foltok, amelyek pigmenttartalma megnövekedett. A pigmenttermelő sejtek (a melanociták) ugyanis többletmelanint termelnek. A melanin a bőrszínt meghatározó anyag.
Sokáig csodahatású fehérítőkrémeket hirdettek, amelyek majd eltüntetik a szeplőket. Ma már a lézeres megoldások a menők, melyekkel meg lehet válni picike társainktól. Ám véglegesen soha!