„…Ragyog rajta a sok gyertya” – szól a kedves karácsonyi ének. A kérdés pedig: vágott fenyő, vagy földlabdás, esetleg műfenyő? Kicsi vagy nagy fenyőt válasszunk? Mindegyik mellett és ellen is szólnak érvek. A fajtaválasztás pedig ízlés és pénztárca kérdése.
A fenyőfa kiválasztásánál mindig vegyük figyelembe, hogy mekkora hely áll rendelkezésünkre. Ezt sokan elnézik, elszámolják, és a kelleténél jóval nagyobb fenyővel állítanak haza. Sok bosszúságtól megkímélhetjük magunkat, ha lemérjük, mekkora helyen fér el a fa. Ne csak a magasságot, hanem a teret is vegyük figyelembe.
VÁGOTT FENYŐK
Onnan tudjuk megállapítani, hogy öreg fát akarnak ránk sózni, ha finoman a földhöz ütögetjük a fatörzset, és hullajtja a tűlevelét. Ha sárgulnak a tűlevelei, esetleg penészes szagot áraszt, vagy kókadtnak tűnik, akkor biztosan régen kivágták.
Tárolás
A vágott fenyőket érdemes hideg helyen tartani, napsütés ne érje, és állítsuk vízbe. Ahhoz, hogy a fa biztosan vízhez jusson, frissítsük fel a vágást. A lakásba csak az utolsó pillanatban vigyük be, így jócskán növelhetjük a vágott fa élettartamát. Miután talpazatot kapott, továbbra is fontos, hogy vízben álljon. A vágott fatörzs vége érjen a vízbe, különben vékony gyantaréteg képződik rajta, ami megakadályozza, hogy nedvességet vegyen fel. Egy átlagos fenyő akár négy liter vizet is képes felszívni. A helyiséget érdemes párásítani, és ha a karácsonyfa díszei engedik, akkor naponta permetezzük meg vízzel a fát. Ilyenkor az izzókat kapcsoljuk ki, és várjuk meg, míg rendesen felszárad a víz.
Ha a talpazatba nem szeretnénk otthon befaragni a fát, akkor a fenyő vásárlásakor vigyük magunkkal a fenyőtalpat. Az eladók szakszerűen előkészítik a fenyő talpazatát, és már talppal együtt vihetjük haza a karácsonyfánkat. Ha nincs fenyőtalpunk, semmi gond, a legtöbb fenyővásáron talpakat is árulnak.
A fenyő talpazata
Az a legfontosabb, hogy a fa biztosan álljon a talpban – ezzel elkerülhetjük a katasztrófát, hogy a szépen feldíszített fa egyszer csak eldől. Vannak talpazatok, amelyekbe bele kell faragni a fenyő végét, de olyan fenyőtalp is található a piacon, amelybe csak bele kell csavarozni a fenyőt. Egyes fenyőtalpak víztároló résszel is el vannak látva. Ebben az esetben mindennap gondoskodjuk vízről, mert ezzel a vágott fenyő élete meghosszabbodik.
Esztétika
Ma már sok szép, kovácsoltvas fenyőtalp közül választhatunk. Ha olyan fenyőtalpunk van, amelyik praktikus, de nem éppen esztétikus, az orvosolható. Vásárolható a fenyő alá kör alakú szőnyeg, műszőrme, amelynek közepén és oldalán nyílás található – ezt ráterítve szépen elrejthetjük a fenyőtalpat.
FENYŐFAJTÁK
Kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana)
A legtöbben csak Nordmann-fenyőként ismerik. A vágott fenyőfajták közül kétségkívül a legnépszerűbb. Gyönyörű formája van, a színe sötétzöld, puha tűlevelei fényesek, nem szúrósak. Ezért könnyen díszíthető, és kisgyerekes családok számára is biztonságos. Tűleveleit nem hullajtja, így karácsonyfánkban sokáig gyönyörködhetünk. Fenyőillata viszont nincs. Ezt pótolhatjuk jó minőségű fenyőillatú illóolajjal párologatóba csepegtetve, illetve vázába lucfenyőágakat helyezhetünk, ami ontja magából a fenyőillatot. Árkategóriában ez a legmagasabb.
Ezüstfenyő (Picea pungens)
Színe miatt igen kedvelt. Több színben is kapható, az erős hamvaskéktől a zöldig terjed a skálája, de mindegyiket ezüstfenyőnek nevezzük. Kicsi fenyőként is igen szép, dús formájú. Hátránya viszont, hogy tűlevelei kegyetlenül szúrósak, kisgyermekes családoknak nem ajánljuk. Tűleveleit két hét után hullatni kezdi, viszont kellemes fenyőillattal tölti be a szobát.
Lucfenyő (Picea abies)
A régmúlt karácsonyokat idézi, hiszen egykor a luc volt a karácsony éke. Az alig egyméteres csemetétől a hatalmas fenyőkig bőven megtalálható mindenféle nagyság. Csak úgy ontja magából a finom fenyőillatot. Tűlevelei közepesen szúrósak. Nem kedveli a meleg lakást, tűlevelei egy hét után lehullanak – sokat kell körülötte takarítani.
Duglászfenyő (Pseudotsuga menziesii)
Nevét Douglas skót botanikusról kapta, aki Kanadában fedezte fel a fajt. Sűrű ágai finomak, lágyak, és felfelé nőnek. Nehéz díszek aggatására nem alkalmasak, de tűleveleit nem hullatja. Az egyik legillatosabb fenyő, kellemes narancsos illat lengi körül. Nálunk viszonylag ritkán kapható fenyőféle.
Erdeifenyő (Pinus sylvestris), feketefenyő (Pinus nigra)
A legellenállóbb, legigénytelenebb fenyőfélék. Hatalmas, hosszú tűlevelei szúrósak, emiatt nehezen díszíthető, viszont igen tartós. Az erdeifenyő tűlevei valamivel puhábbak, a feketefenyő pedig markáns zöld színéről kapta nevét. Mindkét fenyőfajta illatos, de ágai gyéren nőnek, emiatt kevéssé dekoratívak. Árkategóriájuk igen kedvező, de ágaik magas gyantatartalmuk miatt gyakran csepegnek.
Az erdeifenyő és feketefenyő levelei, termése
A FÖLDLABDÁS FENYŐ
Ha nem szeretnénk vágott fenyőt hazavinni, választhatunk földlabdás vagy cserepes fenyőt is. A fenyőt az ünnepek után kiültethetjük a kertünkbe, illetve ha cserépben hagyjuk, akkor évről évre karácsonyfaként újra használhatjuk.
Kisebbet vagy nagyobbat válasszunk? Ez szintén hely és ízlés kérdése. A fiatalabb, kisebb csemeték általában jobban bírják a gyűrődést. A fenyőknek nincsenek hajszálgyökereik, a tápanyag- és vízfelszívó zónát egy fenyőgyökér-gomba kapcsolat oldja meg. Ha ez a szoros kapcsolat megszakad, akkor a fenyőfa kiszárad. Ezért fontos, hogy a fenyő földlabdája szép nagy legyen – arányos a fa méretéhez. Egy földlabdás fenyő 25-30 kg-os is lehet, a földlabdája kemény, tömött, a jutazsák stabilan összekötött. Ha a kiválasztott darab túl könnyű, akár egy kézzel is felemeljük, és könnyen hazavisszük – azt ne vegyük meg!
Célszerű faiskolából beszerezni azt a fenyőt, amelyet majd elültetünk a kertünkben. Ahogy a vágott fenyőket, úgy a földlabdásat is az árusok szépen becsomagolják, így a növényt biztonságosan szállíthatjuk haza.
Túlélni az ünnepet
Ahhoz, hogy élő karácsonyfánk az egész ünnepkör alatt díszíthesse otthonunkat, néhány szabályt be kell tartanunk. Ne sokkoljuk a fát azzal, hogy a hidegből hirtelen bevisszük a jól fűtött szobába. A fokozatosság elvét kövessük – keressünk egy 10-15 Celsius-fokos köztes helyet, ez lehet garázs, pince vagy kamra, hogy növényünk fokozatosan szokjon a meleghez. Közvetlenül az ünnep előtt, az utolsó pillanatban vigyük a lakásba. Ne tegyük se ablak, se fűtőtest mellé, hiszen nem szereti sem a meleget, sem a közvetlen napsütést. Ha jutazsákban van a gyökere, akkor apránként többször locsoljuk meg, mert a jutazsák ledobja a vizet. A cserepes fenyőt is öntözzük, amint száraz a földje. A cserép alá tegyünk tálcát, de ügyeljünk, hogy a fa ne álljon pangó vízben.
Téli álmát ne zavarjuk!
A cserepes fa díszítésekor ügyeljünk a rügyekre, hogy ne sérüljenek. A csúcsot semmiképp se vágjuk vissza! Ha mégis sérül a csúcshajtás, akkor a csúcsot tövig vágjuk vissza, és az egyik oldalsó hajtást igazítsuk középre, és kössük ki, így szépen átveszi a csúcshajtás szerepét. Az élő fát semmiképp se fújjuk be műhóval. Kisebb erejű izzókat használjunk a díszítéshez, ugyanis az izzók által okozott magasabb hőmérséklet is befolyásolja a fenyő téli nyugalmi állapotát.
A cserepes fenyőt nem szabad túl sokáig bent tartani a szobában, mert felébred téli álmából. Újra elindul a nedvkeringése, és elkezd hajtani. Ezért legkésőbb január elején – tehát jóval vízkereszt előtt – le kell bontanunk a karácsonyfánkat, hogy ne menjen tönkre. Kezdjük meg rögtön a kiszoktatást, előbb szintén egy köztes helyiségbe tegyük.
Ültetés
A kiültetést fagymentes napon végezzük. Addig a gyökérzetét, azaz a jutazsákot vagy a cserepet szalmával óvjuk a fagytól, mert a fagy nagy kárt okozhat a gyökérzetben. A fenyő a laza és tápdús talajt szereti, ezért ültetéskor érdemes a földjébe trágyát keverni és megöntözni. A gyökérzet fölötti talajtakarót borítsuk mulccsal vagy szénával, ezzel a talaj tovább megőrzi a nedvességet. Nyáron rendszeresen locsoljuk, főleg az első évben. A kaukázusi jegenyefenyő és az ezüstfenyő akár 20-30 méteresre is megnőhet.
A hely kiválasztásánál mindenképp ügyeljünk arra, hogy legalább öt méter széles hely álljon a fa rendelkezésére. A házfaltól legalább 3-4 méterre ültessük.
Minifenyő
Kis lakásba kis fenyőt? Miért is ne! Mindenképpen szeretnénk élő, cserepes fenyőt, de nincs elég hely a lakásunkban? Ekkor sem kell a fáról lemondanunk! A cukorsüvegfenyő (Picea glauca conica), a szürke luc közeli rokona ilyen esetben tökéletes. Ez a fajta kifejezetten lassú növésű fenyő, évente egy-két centimétert nő. Így az ünnepek végeztével erkélyünk vagy kertünk dísze lehet. Már egész fiatal korában nagyon szép, dús fenyőformája van. Ahogy az összes fenyő, a cukorsüvegfenyő sem szobanövény. Ezért ha beltéri karácsonyfának szánjuk, ugyanúgy kell eljárnunk, mint a földlabdás vagy cserepes fenyők esetében. Fontos a beszoktatás, rövid benti lét és a kiszoktatás.
Ha sokáig szeretnénk gyönyörködni a karácsonyfánkban, vágott vagy műfenyőt válasszunk, ha pedig udvarunkat, kertünket szeretnénk fenyővel gazdagítani, jöhet az élő, földlabdás fenyő. Bárhogy döntsünk, feldíszített karácsonyfánk kedves lesz szívünknek, lelkünknek. A karácsony varázsa csak rajtunk múlik!