Azt mondjuk, ma sokkal könnyebb a nők dolga. De azért még mindig nem elég könnyű. Milyennek kell lennie egy nőnek? Legyen szép, de ne feltűnősködjön. Tanuljon, de azért tudjon közben pasit is fogni és szülni.
Legyen okos, de azért titkolja el, mert elijesztheti vele a férfiakat. Legyen szerény, visszafogott, támogató – de oldja meg a nehéz helyzeteket is, ne idegenkedjen a csavarhúzótól. A munkahelyén meg legyen határozott, de azért ne túl határozott, mert az nem ildomos viselkedés. S ki sulykolja a lányokba ezt a sok ellentmondásos szerepet? Bizony sokszor az anyukák. Az anyukák várják el azt, hogy a lányaik ellentmondásos szerepeket töltsenek be.
MIKÉNT BEFOLYÁSOLJÁK A NŐI HORMONOK AZ AGYUNK TEVÉKENYSÉGÉT?
Miért lenne fontos, hogy minél többet tudjunk a hormonjaink működéséről? Miként befolyásolják a női hormonok az agyunk tevékenységét és fordítva? Többek közt erről kérdeztük dr. Katona Renáta szülész-nőgyógyászt (Budapest), a FEME alapítóját. A Felelősen Magadért mozgalom célja, hogy a nőket hiteles szakmai információkkal lássa el
– A ritmus hordozza az életet – kezdi Katona Renáta. – A ritmust pedig nagyrészt a hormonjaink biztosítják. Mindennek megvan a maga ritmusa: az alvásnak és az ébrenlétnek, a táplálék felvételének és leadásának, a női ciklusnak, valamint a termékenységnek is. Ezek mind nagyon fontosak a nőiségünk szempontjából.
– Sokan azt gondolják, hogy nehéz együtt élni velünk, nőkkel, pont a hormonok játéka miatt... Mi ennek a biológiai magyarázata?
– Igen, a legtöbb lelki és hangulati változásért a hormonok felelősek. Az ösztrogén szintje például ovuláció idején a legmagasabb. Az ösztrogén az aktivitásért vagy a szexuális drive-ért felelős, esése pedig hangulati zavart, lehangoltságot okozhat, rosszabb minőségű alvást, falási rohamokat, puffadást. A tüneteket kisebb-nagyobb mértékben minden nő tapasztalja. Ha ezek kóros méreteket öltenek, premenstruációs szindrómáról (PMS) beszélünk, melynek súlyosabb formája akár depressziót is okozhat.
– Azt mondjuk, a ciklusunk taníthat is bennünket. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy a ciklusunk első felében jobban tudunk teljesíteni, ebből akár előnyt is kovácsolhatunk.
– Ha van bennünk egy kis tudatosság, akkor ebben a fázisban leszünk tevékenyek. Ciklusunk ösztrogéndús fázisában sokkal könnyebb akár 12-14 órát is dolgozni egy nap, menzesz előtt viszont ez már nehezebben fog menni. Vannak, akik ösztönösen tudják, hogy a ciklusuk melyik szakaszában motiváltabbak.
Ha az ösztöneinkre hallgatunk, akkor előbb-utóbb rájövünk arra, hogy csak ideig-óráig okoz könnyebbséget, ha menzesz előtt csokoládéval tömjük magunkat – jobban tesszük, ha inkább sportolunk. Így kevésbé fogunk görcsölni, kevesebb folyadékot tart majd vissza a szervezetünk, ami miatt kevesebbet fáj majd a hasunk és a fejünk is.
– Tudjuk, hogy a nők zöme antibébi-tablettát használ fogamzásgátlásra. Miként befolyásolják ezek a hormontartalmú tabletták a ciklusunkat?
– Mindegyik fogamzásgátló tabletta úgy működik, hogy felfüggeszti a női szervezet bonyolult élettani, hormonális működését – és visszaad egy pici mennyiségű hormont. Az utóbbi években egyre nagyobb az igény arra, hogy teljesen felfüggesszük a menstruációt. Ellentrendként pedig megjelent a természetes – hormonmentes – fogamzásgátlás reneszánsza. Vannak nők, akiknél orvosilag indokolt a ciklus felfüggesztése, mert annyira fájdalmas a menstruációjuk, annyira bőséges a vérzésük, hogy hánynak, elájulnak. Sem a társadalom oldaláról, sem a saját oldalunkról nem egy vágyott állapot, ha havonta egy héten keresztül nem tudjuk ellátni a feladatainkat, nem tudunk iskolába vagy éppen dolgozni menni. Sajnos, egyre több az endokrin, vagyis hormonális zavarokkal küzdő páciens, akiknek szintén nagyon fájdalmas a menzesz pár napja. Viszont olyan nők is vannak, akik egyszerűen csak nem akarják, hogy például a sportban, utazásban, szexualitásban korlátozza őket a ciklusuk – ezért igényelnék a menstruáció teljes felfüggesztését.
Olvass tovább: Miként befolyásolják a női hormonok az agyunk tevékenységét?
VANNAK NAPOK, AMIKOR SZENZÁCIÓSAN NÉZÜNK KI...
Vannak napok, mikor szenzációsan nézünk ki, más napokon viszont minden nehezebben megy. Hinnénk-e, hogy mindezt egyetlen dolog befolyásolja: a ciklusunk? A külsőnkre – vagy a hangulatunkra – az is rányomja a bélyegét, hogy megvan-e a menzeszünk, esetleg épp az ovuláció előtt vagyunk-e. Mert az utóbbi esetben szó szerint kivirulunk... Nem csoda, hogy szépségünk ezen csodálatos pillanatait szeretnénk örökre megtartani. Szeretnénk mindig szépek lenni. Ám minden változik, s ahogy körülöttünk, úgy bennünk sincs állandóság. Ahogy a természetben váltja egymást a négy évszak, a női ciklusban is megjelenik a tél, a tavasz, a nyár és az ősz. Mégpedig körülbelül egy hónap leforgása, vagyis a ciklusunk időtartama alatt.
Attól függően, hogy a ciklusunkban éppen hol tartunk, változik a bőrünk, a vízháztartásunk; duzzad vagy épp fáj a mellünk. A vérzés alatt például vizesedünk, míg a peteérés környékén sugárzunk. Finomabbá válnak a vonásaink, pihe-puha lesz a bőrünk, szexisebbnek érezzük magunkat. Nagy általánosságban a nők keveset tudnak a ciklusukról. Női magazinok ma arról cikkeznek, hogy szüntessük meg a ciklusunkat (tablettákkal ma már ez is megy), s akkor már igazán semmiben sem fogunk különbözni a férfiaktól. Nőiségünk valóban szemétdombra való, csak ennyit ér?
Ma azt mondjuk, hogy a nőket segíti, ha megismerik és elfogadják a ciklusukat. Egy szép gondolat szerint a menstruáció az ötödik életjel! Azonban még ma is sokszor avítt tabuk övezik a menzeszt. Pedig a menstruációt nem elnyomni kell, hanem támaszkodni rá.
A vér jelez...
A menstruációs vér színének vagy állagának változása megmutathatja, ha valami nem jól működik a szervezetünkben. Ha a vér narancssárga, szürkés, az utalhat bakteriális fertőzésre vagy akár vetélésre is. A kisebb vérrögök viszont nem jelentenek mindig problémát.
Honnan tudod, hol tartasz a ciklusodban? Segít az évszakok szerinti meghatározás! Némelyeknek még a ciklus első napjának belövésével is problémáik vannak. A ciklus első napja a menstruációs vérzés első napja. Amikor „megjön”. És minden menstruációval új ciklus kezdődik.
Miből áll a menstruációs vér?
A menstruációs vér 3 dologból áll: vérből, méhnyákból és a méhfal béléséből. Az évszakelmélet kézzelfoghatóvá teszi, hogy mit élünk át egy ciklus alatt. Az évszakos hasonlat azért is jó, mert kitűnik belőle, hogy mennyire összhangban működünk a természettel. A menstruációnk a télnek felel meg: és tényleg! A fáktól sem várjuk el télen, hogy virágozzanak, hiszen ilyenkor pihenésre van szükségük. Saját magunktól viszont elvárjuk, hogy ekkor is ugyanúgy teljesítsünk.
Olvass tovább: Vannak napok, amikor szenzációsan nézünk ki...
PETESEJT CSAK EGY VAN...
Bizony ám! Minden lánygyermek meghatározott számú petesejttel születik – életünk során nem lesz belőle több, nem termelődnek újabb petesejtek. Ezért a számuk az életkorral csökken. Az egészséges női petefészekből havonta kilökődik egy petesejt, és a petevezetéken keresztül vándorútra kel a méh felé. A petesejt azonban nagyon rövid ideig, nagyjából 24 óráig képes életben maradni. Ezalatt tud megtermékenyülni – már ha találkozik egy jól mozgó spermiummal. Ha pedig nem, elhal és felszívódik még a petevezetékben.
Ilyenkor ezt követően leválik a megvastagodott méhnyálkahártya, és menstruációs vérzés formájában távozik a női szervezetből. Minden ciklusban csak egyetlen petesejt lökődik ki, az egyik hónapban az egyik, a másikban a másik petefészekből (ikrek esetében persze több)...
Mi az az ovuláció?
A menstruációs ciklusban nem is maga a menstruáció a fontos – hanem az ovuláció. Ennek során testünk minden kis sejtecskéje egyetlen célt szolgál: mégpedig a teherbe esést. Az ovuláció minden ciklus alatt csak egyszer fordul elő. Ilyenkor megreped a tüsző, és az érett petesejt kilökődik a petevezetékbe. Ott aztán szabadon várja, hogy a spermium meghódítsa... Ugyan a spermium átlagosan akár 72 óráig életképes, mégis rövid ideje van magára a megtermékenyítésére (mindössze 12-24 órája, a petesejt rövid élettartama miatt).
A férfinál 200 millió spermium termelődik egy nap alatt, a nőnél 1 darab petesejt érik be egy hónap alatt. A spermiumnak kis farkincája van, azzal „úszik”, a petesejtünk pedig egy pici tojás...
Peteérés
Ez már hosszabb folyamat: a peteérés napjaiban vannak érésben a petesejtek a tüszőben. Sokan az ovuláció kifejezést használják a peteérésre, de ez téves. Az ovuláció a megérett petesejt kilökődése. Az ovulációt megelőző napokban igazi szupernők vagyunk. A magas ösztrogénszint jótékonyan hat a libidónkra, kinézetünkre, munkakedvünkre. Nem csak a kisbabák létrehozására lehet tehát kihasználni ezt a pár napot.
Olvass tovább: Petesejt csak egy van...
A PORZÓ-BIBÉTŐL A CSETSZEXIG
„Miért voltam jelen tízévesen egy csevegőn? Egyáltalán hol volt ilyenkor az anyukám?” – merülhet fel a kérdés az olvasóban. Csetszex? – villant fel a kérdés a csevegő bal sarkában, én pedig teljesen ledermedtem. Tízéves voltam, gyanútlan gyermek, s bár volt valamiféle halvány sejtésem arról, hogy mi az a szex, fogalmam sem volt, hogyan kell azt csinálni – arról pedig pláne nem, hogy a TeveClubon is „lehet”. Persze írhatnám, hogy azonnal az X-re kattintottam, de nem – a kíváncsiság nagyobb volt bennem. „Csetpartnerem” pedig, látva hezitálásomat, bepróbálkozott. És belekezdett...
Egészen pontosan két mondatig jutott el, abba viszont olyan részletgazdag naturalizmussal sűrítette bele, hogy „mit csinálna velem”, hogy nem túlzok: ijedtemben kirántottam a konnektorból a számítógép kábelét. S egyszerre éreztem undort, bűntudatot, na meg persze mérhetetlen szégyent... Tudtam, hogy ami történt, az nem helyes, az olvasottak viszont annyira felzaklattak, hogy évekig nem mertem róla beszélni – nemhogy anyának, de még a barátnőimnek sem.
Az internet hajnalán
Miért voltam jelen tízévesen egy csevegőn? Egyáltalán hol volt ilyenkor az anyukám? – merülhet fel a kérdés az olvasóban. Nos, hiába jártunk az internet hajnalán, pontosabban 2005-ben, édesanyám a nethasználat lekövetésében bármelyik rendőrkopót lepipálta volna. Az eredetileg gyerekeknek szánt TeveClub (ahol virtuálisan lehetett tevét „nevelni”, s azt mindenféle trükkökre megtanítani) viszont nem került át a veszélyes kategóriába.
Más kérdés, hogy mit keresett itt egy olyan ember, aki egy tízéves kislánnyal akart „csetszexelni”. (Pfuj, még leírni is gyomorforgató). Ugyanakkor mai fejjel sem gondolom, hogy ez a megrendítő párbeszéd megelőzhető lett volna.
Anya a támaszom
Anyára soha nem volt jellemző a prűdség. Igaz, hogy nem voltak nagy, leülős beszélgetéseink, de így legalább a porzó-bibés hasonlatot megúsztam. Ehelyett lassan csepegtette az információkat a felnőttek dolgairól; illetve engedte, hogy tinimagazinokat vásároljak, s rejtett nevelési célzattal megajándékozott bizonyos könyvekkel. Ha pedig terítékre kerültek a kényes kérdések, nagy természetességgel volt képes beszélni olyan dolgokról, amelyek számomra inkább tűntek bizarrnak, mint természetesnek...
Olvass tovább: A porzó-bibétől a csetszexig
MIÉRT BAJ, HA A PORNÓ VILÁGOSÍTJA FEL A GYEREKET?
A gyerekek általában 5-6. osztályosan néznek először pornót. Utána csak folytatják – és sokan rászoknak a hardcore pornóra. Sok fiatal kizárólag ezekből a filmekből szerzi az ismereteit. Egy nemzetközi felmérés szerint a 11 és 16 év közötti lányok leggyakoribb keresőszava az interneten a pornó. A kamaszokban pezsegnek a hormonok, és nagyon szeretnék képen is látni, milyen az, amikor két ember szeretkezik. Ám előfordulhat, hogy csak felpumpált női és férfitesteket, extrém méretű műmelleket és műszájakat látnak – a történet pedig, amit a film elmesél, nőellenes. Három férfi és egy nő van együtt az ágyban, és a nő nem az élvezettől, hanem a fájdalomtól sír.
A gyermek pornófogyasztók esetében olyan aggályok is megfogalmazódnak, hogy az agy plaszticitása miatt ezek a képek erősen beégnek, és döntően meghatározzák a serdülők intimitásról alkotott elképzeléseit. Ezért sem mindegy, hogy ki világosítja fel a fiatalokat.
Az öröm bűn!
A nők sokszor nem tisztázzák magukban a nőiségüket. Valahol mélyen azt hiszik, hogy a szexuális öröm elvetni való, bűnös valami, s ezért elfogadják, hogy miközben átélik az aktust, már büntetést is kapnak érte.
Ez fordítva is előfordul, mikor a férfiak olyan pornóvideókat kedvelnek, amelyekben a nők megalázzák a férfiakat. Ezekben a nő, a feleség és anya istennőként jelenik meg, aki megérdemli, hogy térden csússzanak előtte.
A sorrend megcserélődött
Sok fiatal szerint a szerelem és a szex sorrendje teljesen felcserélődött: előbb van a szex, aztán esetleg a szerelem. Sok lány sem akar már komoly kapcsolatot, mert sok energiát elszív, aztán úgyis szétmennek. „A gimis osztályban, ahová jártam, már alig van olyan gyerek, akinek nem váltak el a szülei” – írta egyik fiatal olvasónk. „Ezért nem egy lány azt tartja: minek erőltetni az együttjárást? Marad a kavarás, érzelmek nélkül. Lehet, hogy a mi hibánk is az egész: egy kis cset, és máris küldjük a pasiknak az erotikus képeket... Persze, azért vágyunk az érzelmekre, de a fiúknak – legalábbis azoknak, akikkel én találkoztam – igazából nem kellenek a mi érzelmeink. Lányokból és női testrészekből óriási a kínálat, ami közszemlére van téve.”
Olvass tovább: Miért baj, ha a pornó világosítja fel a gyereket?
HOGYAN KÉSZÍTETT FEL AZ ANYUKÁM ARRA, HOGY MAJD NŐ LESZEK?
Életem meghatározó traumája volt, amikor 13 éves koromban megjött. A bajom. Így mondtuk mi még akkor, ilyen negatív felhanggal. Így, ebben a megközelítésben vettük át az előttünk levő generációtól azt, hogy a menstruáció valami rossz dolog. Engem eleve szorongással töltöttek el a kamaszkori testi változások, és a rossz érzést még tetézte, hogy nem tudtam, mi történik velem. Egyszóval „nem voltam rá felkészítve”.
Két halvány emlékem van ebből az időből. Az egyik a mások által is sokszor emlegetett biológiaóra, ahol a tanító néni pár perc alatt összefoglalta a kényes témát, majd gyorsan lapozott a tankönyvben. Utána az egyik osztálytársnőm titokban mutatott egy könyvet, amelyikben rajzolt formában ábrázolták, mi történik egy lány testével serdülőkorban, mi távozik a méhéből, és mitől lesz a hasában baba.
Ilyen gyér tudás birtokában a lehető legrosszabbkor jött meg a menstruációm, méghozzá a balatoni iskolai táborban. Rögtön a második napon. Betétem nem volt (Ma már megkérdezem: hogyan lehet egy 13 éves kislányt elengedni egy hétre betét nélkül?), de szólni senkinek nem mertem. Az egész hetem arról szólt, hogy a nyilvános mosdó megkérdőjelezhető tisztaságú vécéjében tömködtem a bugyimba a vécépapírt... Mivel nem mentem be a Balcsiba, a lányok elintéztek azzal, hogy „megvan neki”. S én ott darvadoztam a tóparton egész héten egyedül.
Hazatérve a horrorkirándulásból, otthon a nővéremtől kértem betétet. Anyutól nem mertem... Akkoriban még ormótlan, vastag betétek voltak forgalomban, de így is nagyon örültem, hogy végre nem kell szenvednem. Az alsóneműmet közben kimostam, nyoma sem maradt semminek. A szüleimnek nem is szóltam: valószínűleg a nővéremtől tudták meg, hogy mi a helyzet. Amikor néhány évvel később megkérdeztem az édesanyámat, miért nem világosított fel, azt válaszolta, hogy azt hitte, látom, hogy ő és a négy évvel idősebb nővérem mit csinálnak. Egyszóval tudnom kellett volna, mire számíthatok. S még hozzátette, hogy babakoromban milyen helyesen szaladgáltam a lakásban, kezemben a betéttel, miközben azt mondogattam: „Anyunak is van pelusa!”
Olvass tovább: Hogyan készített fel az anyukám arra, hogy majd nő leszek?
A HORMONOK BŰVÖLETÉBEN
Miért lenne fontos, hogy minél többet tudjunk a saját hormonjaink működéséről? Milyen hatással vannak a nőkre valójában a hormonok? Hogyan hat a ciklusuk a munkavégzésükre? Miként befolyásolják a női hormonok az agy tevékenységét és fordítva? Többek közt ezekről a témákról kérdeztük dr. Katona Renáta (Budapest) szülész-nőgyógyászt.
– A ritmus hordozza az életet – kezdi dr. Katona Renáta. A ritmust pedig nagyrészt a hormonjaink biztosítják. Mindennek megvan a maga ritmusa: az alvásnak, az ébrenlétnek, a táplálék felvételének és leadásának, a női nemi ciklusnak, valamint a termékenységnek is. Ezek mind nagyon fontosak a nőiségünk kialakulásához. Ahhoz azonban, hogy valaki nőként definiálja magát, nem elég, hogy XX kromoszómákkal szülessen, tehát nemcsak a külső nemi jegyeket érintően kell nőnek látszania, de nőként kell szocializálódnia, nőként kell saját magát elhelyeznie a társadalomban, a női identitásának pszichésen is ki kell alakulnia. Ehhez pedig nélkülözhetetlenek a hormonok.
Dr. Katona Renáta
– Melyek a ciklus legfontosabb hormonjai, amelyek működését minden nőnek legalább egy kicsit értenie kellene?
– A női ciklusnak 4 szakasza van. Fontos tisztázni, hogy egy ciklus a menstruáció első napjától a következő menstruáció első napjáig tart, tehát benne van a menzesz is. Az első szakaszt follikuláris vagy tüszőérési fázisnak nevezzük. Ebben az időszakban a felsőbb szabályozó központ egy FSH nevű (tüszőstimuláló) hormont kezd termelni. Ennek hatására a petefészekben ösztrogén nevű hormon szintetizálódik. Amikor a tüsző eléri a megfelelő nagyságot, továbbá a méhnyálkahártya is egy szabályos, ovulációs nyálkahártyává válik, akkor a luteinizáló (tüszőrepesztő) hormon elindítja az ovulációt. Az ovuláció egy olyan állapot, amikor a tüsző megreped, és kiszabadul belőle a petesejt. Ezen alapulnak egyébként a termékenységi tesztek: a luteinizáló hormon vizeletben történő kiválasztódásán. Aki kisbabát szeretne, a tesztek segítségével otthon is meg tudja állapítani, hogy mikor legyen az időzített együttlét. A harmadik szakaszt nevezzük beágyazódási vagy luteális szakasznak, amely az ovuláció utáni és a következő menstruáció kezdete közötti időszakot jelent. Ezt a fázist a progeszteron nevű hormon befolyásolja.
– Ez az az időszak, amikor oly sokan gondolják rólunk azt, hogy nagyon nehéz együtt élni velünk, nőkkel… Mi ennek a biológiai magyarázata?
– A legtöbb lelki, hangulati változás valóban ebben a szakaszban következik be. Az ösztrogén szintje az ovuláció idején a legmagasabb, amikor pedig elkezd meredeken esni, akkor azt az idegrendszerben lévő receptorok érzékelik. Amíg az ösztrogén az aktivitásért, a motivációért, a szexuális drive-ért felelős, addig ennek a hormonnak az esése hangulati zavart, rossz közérzetet, lehangoltságot, rosszabb minőségű alvást, ingerlékenységet, falási rohamokat, puffadást okozhat. Ezt kisebb-nagyobb mértékben mindenki tapasztalja magán – ha viszont kóros méreteket ölt, azt premenstruációs szindrómának (PMS) hívjuk (súlyosabb esetben akár a depresszió mértékét is elérheti). Ezt követően jön meg aztán újra a menstruáció, amellyel egy újabb ciklus veszi kezdetét.
Olvass tovább: A hormonok bűvöletében