Ha home office-ban dolgozunk, napunk nagy részét a dolgozószobába szorulva vagyunk kénytelenek eltölteni.
Mire figyeljünk, hogy valóban megfelelő legyen a dolgozó berendezése?
(© Yin Weihung)
Levegőt!
Mindig legyen nyitva egy résnyire az ablak, azonkívül időről időre alaposan szellőztessünk ki. Ha friss a levegő, frissek leszünk magunk is. Ha bebarikádozzuk magunkat az irodánkban, előbb-utóbb megfájdul a fejünk, álmosak és tompák leszünk, még a nevünket is elfelejtjük.
A zöld növényzet felüdít
A virágok gyógyítanak. Tisztítják a levegőt, elnyelik az irodabútor és a szőnyeg kigőzölgéseit, az elektromos berendezések által kibocsátott elektroszmogot. Legjobb, ha pálmát helyezünk el az irodában, mert a pálma szívja magába leginkább a káros környezeti anyagokat – azonkívül szép is. Rendkívül hasznos a dracéna, a virágzó orchidea pedig nyugtat. A virágokat ne csak öntözzük, hanem vizet is permetezzünk a leveleikre, ettől frissebbek lesznek. Nemcsak a virágok, hanem az arcunk is! Magunkra is szórjunk egy kevés permetet, amikor a virágainkat ápoljuk. Az illatszerboltokban kapható ilyen, szórófejjel ellátott kis üveg, és ha ásványvizet teszünk bele, sokat segítünk a bőrünknek.
A zöld növények látványa kellemes, fejleszti a szépérzéket. Nyugodtan helyezzünk el kisebb-nagyobb polcokon növényeket a falon is. Melléjük egy-egy zöld tónusú képet is akaszthatunk, kellemes összhatást teremt.
Az úszás mentőöv
Akkor is, ha magunk úszunk, akkor is, ha a díszhalak úszkálását figyeljük az akváriumban. Álljunk fel a székről, és nézzük a méltósággal úszkáló kis halakat, ha már tizedszer cseng asztalunkon a telefon, ha a huszadik email érkezik a postaládánkba, ha mind a két mobilunkon egyszerre beszélünk, és a kollégánk éppen most tesz le három aktacsomagot íróasztalunkra. Az akvárium és a halak látványa lecsendesíti a háborgó elmét. Ügyesebben összeszedjük magunkat, ha az ő nyugalmukat nézzük pár percig.
Varázslat is, nem is...
Miért ne lehetne az irodánkban pár olyan dolog is, amelyik feldob bennünket? Például a nagymamától örökölt préselt rózsa apró rámában, egy kis facsónak, amelyet Kanadából hoztunk, egy darabka lávakő a Vezúvról. Vagy egy fénykép... Vigyázzunk az arányokra, egy-két emléktárgy elég. Ha többet rakunk ki, rájuk tekintve elkalandoznak a gondolataink, és szétszórtak leszünk.
Rendezett íróasztal
Az íróasztalon nem létezik bájos összevisszaság, csak zavaró rendetlenség. A rendetlenség idegesítő. Semmit nem lehet megtalálni, ezt-azt véletlenül kidobunk, pedig szükség lenne rá. Keresgélünk, kotorászunk az irathalomban, és még nagyobb rendetlenséget csinálunk. Remek iratrendezők kaphatók a papírboltokban: színesek, rekeszesek, mindent el lehet rakni bennük, mindent könnyen meg lehet találni. S ami a legfontosabb: egy halom olyan irat és mindenféle kacat hentereg az asztalunkon, amelyhez fél éve hozzá sem nyúltunk. És ezután sem fogunk. Szemétbe velük!
Ez aztán az ülőke!
Mindennap órák hosszat kuporgunk az irodaszéken. Fáj a hátunk, merev a gerincünk. Mi lenne, ha beszereznénk egy labdaszéket vagy medicinlabdát? A medicinlabda megmozgatja és fellazítja a medence izmait. (Egész napos ülésre nem alkalmas.) Vagy támasszuk alá gerincünket összetekert frottírtörülközővel, kisvánkossal vagy felfújható párnával. A váll és az alkar derékszögben álljon. A jó szék sem nem túl puha, sem kemény, legyen rugalmas háttámlája, kényelmes karfája és gördüljön kerekeken. A magassága természetesen állítható legyen. A helyes ülésmód a derékszögű ülés – a felső és alsó lábszár, a talp és az alsó lábszár, a comb és a törzs álljon egymással derékszögben.
Támaszték a gépeléshez
Ha egyhuzamban fél napokat kell írnunk a számítógépen, deformálódik a csuklónk, hasonló panaszunk lesz, mint a teniszkönyök. Gépelés közben a csuklónk legyen a klaviatúra magasságában vagy egy kicsit még feljebb. A boltokban kapható puha gél alátét a klaviatúrához is, az egérhez is. Nagyban megkönnyíti ezt a nehéz munkát.
Ha megduzzad a lábunk, egy kis időre támasszuk fel, tegyük fel a kihúzott oldalfiókra (vagy, ha tehetjük, feküdjünk hanyatt a szőnyegen, emeljük fel a két lábunkat, és a levegőben biciklizzünk).
A képernyő elhelyezése
A számítógépet sose állítsuk az ablak elé, mert a kinti fény írás közben zavarja és bántja a szemet. Háttal se üljünk az ablaknak, mert akkor meg ráesik a fény a képernyőre, és semmit sem fogunk látni. A számítógép asztala 70-80 cm magas legyen, a monitor legalább 30 cm-re legyen a szemünktől (az ideális távolság 1 m). Szemünk a monitor felső szélének magasságában legyen.
Jól jöhet még
Tegyünk masszázsalátétet a talpunk alá. Olyan, mint egy darabka sündisznóbőr. Amikor egyedül vagyunk az irodában, húzzuk le a cipőnket, és masszírozzuk végig a talpunkat. Olyan érzés a masszázs, mintha köves tengerparton járnánk. Az alátét sportboltokban kapható. Minden félórában tartsunk öt perc szünetet. Nyújtsuk meg a hát és a váll izmait, a karunkat, ágaskodjunk lábujjhegyre, hogy masszírozódjanak a lábban az érfalak. Megelőzhetjük a visszerek kialakulását. Menjünk ki a teakonyhába, főzzünk egy jó teát, s ha nem látják, szökdeljünk egy keveset, végezzünk térdhajlítást, félig behajtott és kitárt térddel rugózzunk, tornásztassuk meg az ülőizmainkat. Végezzünk nyak- és törzskörzést. Ne engedjük, hogy ez a nehéz ülőmunka tönkretegye az izomzatunkat és az ízületeinket!